Neden Baldır Krampları Yaşıyorum?

Baldır krampları yaşadığınızda, o bölgeyi hafifçe germek önemlidir. Ayrıca, o kaslara dokunmaktan veya masaj yapmaktan kaçının. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!
Neden Baldır Krampları Yaşıyorum?

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Elbette hayatınız boyunca bu başınıza gelmiştir ve neden baldır krampları yaşadığınızı merak etmişsinizdir. Hatta vücudunuzun bu kısmında bu kadar acı verecek ne olduğunu da merak etmiş olabilirsiniz. Aslında bu istemsiz bir kas kasılmasından başka bir şey değildir.

Baldırların arkası yuvarlak bir şekle sahiptir. Aslında, farklı kaslardan oluşurlar. Bunlardan biri, bu soruna dahil olan triseps surae kasıdır.

Çoğu insan geceleri baldır krampları yaşar ve öyle şiddetlidir ki onları uykusundan bile uyandırır. Bu makalede, bunun neden olduğunu ve bu rahatsızlığı hafifletmek veya önlemek için ne yapılacağını açıklayacağız.

Baldır krampları neden ortaya çıkar?

Baldır krampları yaşadığınızda, aslında olan, triseps surae kasının istemsiz kasılmasıdır. Bu kas kısalır ve kası çıplak gözle bile görmek bile mümkün olur. Ayrıca, oldukça acı vericidir.

Araştırmacılar bunun neden olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Bununla birlikte, bununla ilgili bazı faktörleri biliyoruz. Birincisi, uzun bir süre boyunca yoğun egzersiz ile ilişkilidir. Ayrıca, düzgün antrenman yapılmadığında da gerçekleşir.

Aynı şey kaslarınızı ısıtmadan egzersiz yaptığınızda da olur. Egzersiz, yeterince sıvı almamak ile birlikte kaslarda toksinlerin birikmesine neden oluyor gibi görünüyor. Bu nedenle kas kasılmalarına neden olur.

Bununla birlikte, baldır kramplarında, sebep her zaman çalışmaktan kaynaklanmaz. Aslında, onları tetikleyebilecek birçok faktör vardır. Örneğin, alkol, kahve, tütün, bazı ilaçlar veya kötü bir diyet onları tetikleyebilir.

baldır krampları çizim

Baldır krampları başka bir durumla ilişkili olabilir mi?

Birisi tekrar tekrar baldır krampları yaşadığında ve egzersizle ilgisi olmadığında, bu başka bir durumun belirtisi olabilir. Bir dolaşım problemi olduğunda, kan kaslara doğru bir şekilde ulaşmazsa, kramp yaşayabilirsiniz.

Aslında, bu 60 yaşından itibaren yaygındır. Ateroskleroz, kan damarlarında kolesterolün oluştuğu bir durumdur. Bu nedenle, bu bölgelerde daha zayıf bir kan akışı vardır. Bu nedenle, kan olması gereken her yere gitmez.

Kan akışındaki bu değişiklik, fizyolojik bir şey olmasına rağmen, hamilelikte gerçekleşir. Hamile kadınlar, son üç aylık dönemde, genellikle baldır krampları yaşarlar.

bacak ağrısı için doktora giden kadın

Bu krampları yaşadığınızda ne yapmalı?

Bildiğiniz gibi, gecenin ortasında baldır krampları yaşamak en yaygın olanıdır ve uyanmanıza neden olur. Bu tekrar tekrar gerçekleşirse, yatmadan önce küçük bir germe rutini yapmak en iyisidir.

Ayrıca, egzersiz yaparken yavaş ilerlemeniz gerektiğini belirtmek önemlidir. Başka bir deyişle, yoğunluğu giderek artırın, hepsini aynı anda yapmayın. Ayrıca ne zaman dinleneceğinizi bilmeniz ve bunu düzgün bir şekilde yapmanız gerekir.

Ayrıca, egzersiz yapmadan önce kaslarınızı hazırlamayı unutmayın. Aynı şey hidrasyon ve diyet için de geçerlidir. Gördüğümüz gibi, dehidrasyon bu baldır kramplarına neden olabilir.

Bazı uzmanlar, bunları önlemek için bazı fizik tedavi egzersizleri önermektedir. İdeal olarak, kasları kontrollü bir şekilde geren hafif gerdirmeler yapın. Parmak uçlarınızda durmaktan veya bölgeye dokunmaktan kaçının. Aslında, bu hareketler başka bir kas spazmına neden olabilir.

Bununla birlikte, sık sık baldır krampları yaşıyorsanız, bir doktora görünmek önemlidir. Doktorunuzun başka bir patoloji tipinin bu duruma neden olup olmadığını görmesi gerekecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.