Açık Havada Oynamak Neden Önemlidir?

21. yüzyıldaki çocuklar teknolojiye dalmış vaziyettedir ve genellikle dışarıda oynamıyorlar. Ebeveynler için, onları evin içine tutmak kolaydır. Ancak, dışarıda oynamanın, tüm ebeveynlerin aklında tutması gereken sayısız faydası vardır.
Açık Havada Oynamak Neden Önemlidir?
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çocukların hayatlarında oyun çok önemlidir. Ancak, şehirlerde gittikçe daha fazla sayıda çocuk açık havada oynamayı bırakıyor. Bunu yaparak, açık havada oynamanın fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlıklarına sağladığı faydalardan mahrum kalırlar.

Günümüzde çocuklar boş zamanlarının çoğunu televizyon izleyerek, video oyunları oynayarak veya çevrimiçi olarak geçiriyorlar. Ayrıca, ebeveynler için çocuklarının evde veya odalarında olması daha rahattır. Bu şekilde, herhangi bir denetim olmadan oynayabilirler. Ancak maalesef, rahatlığımız çocukları dışarıda oynama sevincinden mahrum etti.

Bu, çocukların video oyunları ve diğer elektronik cihazlara bağımlılığını artırır. Bu doğal olarak büyük şehirlerdeki çocukları daha fazla etkiler.

Açık Havada Oynayın: Doğa Eksikliği Bozukluğuna Panzehir

açık havada oynayan çocuklar

21. yüzyılda doğa ile temasa geçmemek psikologları Doğa Yoksunluğu’nun varlığından bahsetmeye itmiştir. Bu rahatsızlık, konsantrasyon eksikliği, hiperaktivite, obezite, depresyon ve anksiyete gibi problemlerle ilişkilidir.

Bu sorunu çözmenin yolu aslında çok basittir: sadece çocukların doğada vakit geçirmesine izin verin. Temiz hava solumak, çimlerin üzerinde gezinmek, ağaçların içinde koşmak, çiçek koklamak veya kuşları izlemek gibi basit bir eylemlerdir.

Ek olarak, açık havada oynamak onların rahatlamasını ve huzur dolu anlar yaşamalarını sağlar. Bu, elektronik cihazlardan ve oyunlardan sonra hoş bir tempo değişikliğidir. Bu nedenle, bu onların okulda ve hayatta başarılı olmaları için temel olan dikkat ve konsantrasyon becerilerini geliştirir.

Açık Havada Oyun, Her Yaştaki Çocuklar (ve Yetişkinler) İçin Harikadır!

Çocuklar dışarıda oynayacak kadar büyüyünceye kadar beklemeniz gerekmez. Bebekken bile dışarıda oynayabilirler. Uyuyor olsalar bile, bebekler parkta, doğal bir alanda veya bahçede yürüyüşe çıkmaktan yararlanabilir.

Çocuklar bu güzel duyguları sonsuza dek hatırlayacaklardır. Çocuklar büyüdükçe dışarıda oynamayı severler. Güneşi görebilir, esintiyi hissedebilir, kokuları alabilir ve doğanın seslerini duyabilirler. Doğa, onlara pek çok yeni durum ve dersle temasa geçmelerini sağlar. Bunlar internetten veya video oyunlarından elde ettikleri aşırı bilgi yüklemesiyle karşılaştırılamaz bile.

Karşılığında ebeveynler de doğada vakit geçirmekten faydalanırlar. Stresten uzaklaşıyoruz, beynimizin bir mola vermesini sağlıyoruz ve ailemizle mutlu ve eğlenceli anlar paylaşıyoruz. Bu nedenle, hepimiz dışarıda oynayarak çocuklarımızla paylaştığımız sevgi bağını güçlendirebiliriz.

Ayrılmadan önce, göz atın: En Eğlenceli ve Etkili Açık Hava Egzersizleri

Çocukların Açık Havada Oynaması Neden Önemlidir?

Açık hava oyunlarının bebekler, çocuklar ve ergenler için birçok faydası vardır. Tabii ki, ebeveynlerin onlara, incinmemeleri için göz kulak olmaları gerekir. Çocuklar çok büyük bir parkta, bir plajda veya bir alanda oynayacaksa, onları kaybolmamaları için izlemeniz gerekir.

Bununla birlikte, çocuklar için dış mekanda oynamanın şaşırtıcı yararlarından bazılarına hızlıca göz atalım:

  • Çocuklar, ebeveynleri yakın olsalar bile oyun oynarken kendilerini özgür hissederler. Bu bir evde oynamaktan tamamen farklıdır.
  • Açık havada oynamak fiziksel gelişime faydalıdır. Çocuklar egzersiz yapabilir, koşabilir, zıplayabilir ve yeni beceriler geliştirebilir.
  • Ekstra fiziksel aktivite enerji ve gerginliklerini salıvermelerini sağlar. Bu nedenle eve daha rahatlamış bir şekilde dönerler ve daha iyi uyuyabilirler.
  • Çocukluk çağı obezitesini önlemek de mümkündür, çünkü dışarıda oynadıklarında doğal ve sağlıklı bir şekilde oldukça fazla kalori yakarlar.
  • Ayrıca, açık havada oynamak hayal gücü ve yaratıcılığı artırır. Çocuklar yeni oyunlar icat ederler ve hatta bazı sopalarla veya taşlarla bile oynayabilirler.
  • Doğa ile temas, bağışıklık sistemini güçlendirir. Her türlü bakteri ve toza karşı daha dayanıklı hale gelirler.
  • Çocuklar güneşten, yağmura ve rüzgara kadar çeşitli hava koşullarına uyum sağlamayı öğrenirler.
  • Bu arada, güneşle temas, çocukların büyüyen kemiklerini güçlendiren D vitamini ve kalsiyumu emmeleri için çok önemlidir.
  • İdeal olarak, dışarıda oynarken diğer çocuklarla iletişim kurarak sosyalleşmelerine yardımcı olur. Bu, arkadaş edinmelerine, duygularını yönetmelerine ve oluşabilecek kavgaları çözümlemeye de yardımcı olur.
  • Gençler için kamp yapmak harika bir etkinliktir. Sadece doğa ile temastan faydalanmakla kalmazlar, aynı zamanda onları yeni sorumluluk almaya da davet eder.
çocuklar için açık hava eğlence parkurları

Çocukların neden dışarıda oynaması gerektiğine dair son düşünceler

Ayrıca dışarıda oynamak ailecek vakit geçirmenin tadını çıkarmak için mükemmel bir fırsat sunar. Ebeveynler ve çocuklar, büyükanne ve büyükbaba, amca ve kuzenler gibi geniş aile dahil, herkes bu durumdan faydalanır. Bir ağacın gölgesinde, akan bir nehrin yanında veya dağın kenarında zaman geçirebilirsiniz.

Herkesin doğanın tadını çıkarmasına ve değerli anlarını sevdikleriyle paylaşmasına yardımcı olacak aile planları düzenleyin. Sarfettiğiniz çabaya kesinlikle değecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.