Düzenli Olarak Yoga Yaptığınızda Neler Olur?

25 Nisan, 2019
Yoga, tüm fiziksel aktiviteler gibi, vücudunuzun genel refahına katkıda bulunur. Düzenli olarak yoga yapmak, güçlü bir zihinsel kontrol ve ana odaklanma yeteneği elde etmenize yardımcı olacaktır.

Yoga, çok sayıda faydayı bünyesinde barındıran bir disiplindir. Beden ve ruh arasında bir bağlantı kurar. Düzenli olarak yoga yapmaya başladığınızda, size sağladığı sayısız sağlık avantajından yararlanmaya başlarsınız.

İlk olarak, genel refahınızda bir değişiklik fark edeceksiniz. Stres ve anksiyete seviyeleriniz azalacak ve şimdiki zamana daha fazla odaklanmayı öğreneceksiniz.

Şifalı bir terapi olarak yoga, insanların yaşam kalitesini iyileştirmek için kullanılabilir. Bu disiplin sayesinde, başka birçok şeyin yanı sıra kalp hastalığı, kan dolaşımı, artrit ve sırt ağrısı gibi sağlık sorunlarını çözebilirsiniz.

Bu yazıda, düzenli yoga yapmaya başladığınızda vücudunuzda ne gibi değişiklikler olacağını açıklayacağız.

Ayrıca bakınız: Yoga Yapmak Kaslarınızı Nasıl Sıkılaştırır?

Düzenli Olarak Yoga Yapmanın Faydaları

Akciğer kapasitenizi arttırır

Beyne oksijen akışının gerçekleşmesini ve yoga pozlarının düzgün bir şekilde yapılmasını sağladığı için, nefes alıp vermek bu uygulamada çok önemlidir. Yogada, karnınızdan nefes almak dengenizi korumanıza yardımcı olur ve pozları korumak için size ihtiyacınız olan gücü verir.

Derin nefes, burnunuzdan nefes alıp vermek, akciğer kapasitenizi genişletir. Bu da, sadece akciğerlerinizin sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda gelişmiş oksijen alımı, sağlıklı kalmanıza ve zihninizi temizlemenize yardımcı olur.

Ayrıca bakınız: Akciğer Fonksiyonunu Destekleyecek 6 Gıda

Kas ve eklemlerinizi güçlendirir

Yoga yaparak, bacak, kalça, sırt ve kol kaslarınızı güçlendirirsiniz. Pozlar kaslarınızın çalışmasını destekleyen bir direnç yaratır.

Bu arada, eklem sorunlarınız da iyileşecektir. Esneme ve bükülme hareketleri esneklik kapasitenizi artırmaya yardımcı olacaktır.

yoga duruşu

Kalbinizi ve dolaşımınızı güçlendirir

Yoga pozları, vücutta ideal kan akışını destekler.

Bunun yanı sıra, nefes egzersizleri kan basıncınızın düzenlenmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, hipertansiyon probleminiz varsa, bu aktivite sağlığınızı iyileştirmek için mükemmel bir terapi yerine geçecektir.

Fiziksel dayanıklılığınızı artırmaya yardımcı olur

Yoga duruşlarını uygulamak fiziksel dayanıklılık geliştirmenize yardımcı olur. Bu şekilde yorgunluk ve bitkinlik de azalacaktır.

Buna ek olarak, yoga nefesi, kardiyovasküler egzersizler yaparken daha fazla dayanıklılık göstermenizi sağlar.

Kilo vermeyi kolaylaştırır

Yoga, kilo vermenizi kolaylaştırır çünkü vücutta kalori yakılmasını teşvik eder. Harika bir egzersiz şeklidir.

Kilo kaybına katkıda bulunsa da, dengeli bir diyet ve sağlıklı alışkanlıklarla desteklenmesi gerektiğini unutmayın.
düzenli olarak yoga yapmak kilo vermenizi sağlar

Yoganın vücudunuza birden fazla düzeyde olan faydasını en kısa zamanda fark edeceksiniz. Tek yapmanız gereken, enerjinizi yogayı uygulama kısmına odaklamak.

Yoga ile zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu güçlendirin!

  • Madanmohan, & Mahadevan, Sivasubramaniyan & Balakrishnan, Selvakumar & Gopalakrishnan, Maya & Prakash, Elapulli Sankaranarayanan. (2008). Effect of six weeks yoga training on weight loss following step test, respiratory pressures, handgrip strength and handgrip endurance in young healthy subjects. Indian journal of physiology and pharmacology. 52. 164-70.
  • Anupama Tyagi; Marc Cohen. 2014. Yoga and Hypertension: A Systematic Review. Alternative Therapies. https://www.yogaaustralia.org.au/wp-content/uploads/2015/10/Yoga-and-Hypertension-A-Systematic-Review.pdf
  • El yoga como medicina. Editorial Paidotribo. http://www.paidotribo.com/pdfs/1023/1023.0.pdf
  • A. Ros; A. Brooks; K. Touchton-Leonard; G. Wallen. 2016. A Different Weight Loss Experience: A Qualitative Study Exploring the Behavioral, Physical, and Psychosocial Changes Associated with Yoga That Promote Weight Loss. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://www.hindawi.com/journals/ecam/2016/2914745/