Stres Yüzünden Omurganız Nasıl Değişir?

Bu ikisinin arasında bir bağlantı olduğunu düşünmeseniz de, stres omurganızın sağlığını en çok etkileyen faktörlerden biri olabilir çünkü gerginliğe neden olur.
Stres Yüzünden Omurganız Nasıl Değişir?
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Stres yüzünden daima olumsuz fiziksel etkiler yaşayabilirsiniz. Bu sorun nedeniyle omurganızda meydana gelen değişiklikler bunun bir örneğidir.

Bu yazımızda, stres nedeniyle vücudun bu bölgesinde meydana gelen tüm değişimleri ve anormallikleri sizinle paylaşacağız.

Yüksek stres seviyesinin psikosomatik hastalıklar geliştirme riskini artırdığı da ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, stresin ayrıca omurga üzerinde de bir etkisi vardır.

Stresin omurgayı nasıl etkilediğine bir göz atalım:

Stres yüzünden omurganızda yaşanan olumsuz değişimler

1. Omurganın boyundaki kısmında ağrı

omurga diskleri

Boyun bölgesindeki ağrı sorunları genellikle psikolojik travmadan kaynaklanmaktadır. Bu, aşırı sorumluluk ve problemlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Vücudunuz stresli olduğu zaman bu şekilde tepki verir.

2. Skolyoz riskinde artış

Stresli kişilerde skolyoz ortaya çıkma riski daha yüksektir. Bu, kişinin belirli durumlarda eğilerek zaman geçirmesi durumunda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır.

İnsanlar özellikle evde veya işyerinde çok fazla baskıya maruz kaldıklarında  bu sıkıntıyı yaşarlar.

3. Omurganın alt kısmında ağrı

stres yüzünden omurgada eğrilik

Bel bölgesinde ağrı

Stres, bel kısmında çoğunlukla da sırtın alt bölgesinde güçlü bir ağrıya neden olabilir.

Eğer kilo almamışsanız ve başka hiçbir sebebi yokken sırt ağrısı çekiyorsanız, probleminizin sebebinin psikolojik olması muhtemeldir.

  • Stres ve anksiyete genellikle iş ile ilgili veya kişisel problemlerden kaynaklanır. Sizi endişelendiren şeyi tanımlamaya çalışın ve çözün.

Kuyruk sokumunda ağrı

Sırtınızın alt kısmında etkilenebilecek başka bir bölge de kuyruk sokumudur. Bu, stresden en çok etkilenen alanlardan bir tanesidir.

Özellikle geçmişte bir yaralanma geçirdiyseniz bu bölgede ağrı hissedebilirsiniz.

Bu tür ağrıları ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz en iyi şey karın kaslarınızı ve sırtınızın alt kısmını güçlendirmeye çalışmaktır. Bu şekilde, omurga sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Genel olarak, vücudunuzu destekleyen ve sırtınızdaki yükün azaltmasına yardımcı olan bölgenin karın bölgesi olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Böylece, güçlü karın kaslarına sahip olmanız, omurganız için size en iyi doğal desteği verecektir.

Omurgada sorunlara neden olan diğer sebepler

stres yüzünden omurga eğriliği

Stres yüzünden yaşanan sorunlara ek olarak omurga ile ilgili problemlerin başka nedenleri de vardır.

  • Duruşunuzla ilgili problemler. Bu sorun düşünüldüğünden daha yaygındır çünkü aynı pozisyonda uzun süre çalışmak gibi faktörler nedeniyle tortikollis adı da verilen boyun eğriliği problemleriyle karşılaşabilirsiniz.
  • Artroz gibi dejeneratif problemler büyük oranda eklemlerin aşınması nedeniyle meydana gelir.
  • Omurlararası diskler ile ilgili problemler. Omurgayı korumaktan sorumlu olan bu disklerde meydana gelen problemler de omurgaya hasar verir.
  • Bazen kazalardan, çıkıklardan, burkulmalardan ve kas yırtıklarından kaynaklanan yaralanmalar da omurgada hasara neden olabilir.
  • Son olarak, başka bir neden ise iskelet sistemi veya nörolojik sistemde bir enfeksiyon olma riskidir. Tüberküloz, menenjit, tümör veya romatoid artrit gibi inflamatuar hastalıklar kategoriye girmektedir ancak yaygın nedenler arasında değildir.

Önlemek için ne yapabilirsiniz?

Her vakada, bu rahatsızlıktan kurtulmak için bir dizi tedavi uygulamak gerekir.

Genel olarak, her özel vaka için özel tedaviler vardır:

  • Bu tedaviler antibiyotikler, anti-inflamatuar ilaçlar, cerrahi mücadele veya greftler ile yapılabilir.
  • Tedaviler,  eklemlerin ve etkilenen kasların işleyişini iyileştirmek için rehabilitasyon egzersizleri ile bir arada yapılır.

Tabii ki stres yüzünden yaşadığınız bu sorunun ana kaynağını belirleyemediğiniz takdirde, fiziksel ağrının sona ermesi için tedaviler uygulamanın bir yararı olmayacaktır.

Sürekli stresli durumlara maruz kalan biriyseniz, bunun sinir sisteminizin aktivitesini etkilemesine izin vermeyin.

Bunu başarmak için vücudunuzun bu alanına özen göstermenize yardımcı olan alışkanlıklar benimseyin.

Herhangi bir yaralanma yaşamadan veya daha ciddi bir sorun ortaya çıkmadan önce bunları düzenli olarak yapın.

İlginizi çekebilir ...
Omurga ve Organlar Birbirine Nasıl Bağlıdır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Omurga ve Organlar Birbirine Nasıl Bağlıdır?

Omurga vücuttaki ana sinir merkezlerinden biri olduğu için, farklı bölgelerinde tüm organların temsilinin bulunması şaşırtıcı değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.