Su Gerçekten Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu? Efsaneleri ve Gerçekleri Keşfedin

Su gerçekten kilo vermeye yardımcı olur mu? Merak ediyorsanız okumaya devam edin.
Su Gerçekten Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu? Efsaneleri ve Gerçekleri Keşfedin

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kilo vermek için ne kadar uğraşıyorsunuz? İstediğiniz sonuçları alıyor musunuz? Yeterince su içtiğinizi düşünüyor musunuz? Bugün, suyun kilo vermenize nasıl yardımcı olacağı hakkında konuşacağız.

Suyun sadece vücudunuzu nemlendirip ve organlarınızı dengeli tutmadığını, aynı zamanda kilo verme sürecini hızlandırıp ve sonuçları iyileştirdiğini göreceksiniz. Su içmeyi zor bulan bir kişi iseniz, bunu yapmak için motivasyon yaratmalısınız.

İçme suyu fazla kalorileri yakmanıza yardımcı olur

Birçok insan, daha sonra yakacaklarını iddia ederek, çok fazla kalorili şeyler yer. Eğer bu kişilerden biri iseniz, suyun kilo vermenize ve ekstra kalorileri çabucak ortadan kaldırmanıza yardımcı olabileceğini bilmelisiniz.

Bu genç ya da orta yaşlı yetişkinler için geçerlidir ve yapmanız gereken tek şey yemekten önce yarım litre su (500 ml) içmektir.

hamburger yemek

Tabii ki, kilo verme sürecini hızlandırmak için biraz egzersiz yapmanızı öneririz. Yapmanız gereken ilk değişikliklere gelince, 500 ml su içmeyi deneyin ve buna 30 dakika yürüyüş ekleyin.

Yemeklerden önce içme suyu tüketmek iştahı azaltır

Yemekten önce su içtiğinizde bunun kilo vermenize ve iştahınızı kapatmanıza yardımcı olduğunu duydunuz mu? Bu doğrudur, ama dikkate almanız gereken bazı şeyler de var.

Yemekten 30 dakika önce içme suyu tüketmenin vücudun çok fazla enerji emmesini engellediği kanıtlanmıştır. Yakılmadığı zaman, bu enerjinin vücutta biriktirilen yağa dönüşebileceğini unutmayın.

Ancak, bu herkes için doğru değildir. Yapılan çalışmalarda, bunun daha yaşlı yetişkinlerde daha fazla olduğunu keşfettik. Yemek yemeden 30 dakika önce kadınlardan 375 ml ve erkeklerden de 500 ml su içmeleri istendi.

Yani, daha yaşlı bir yetişkinseniz ve birkaç kiloyu ortadan kaldırmaya çalışıyorsanız, yemeklerden önce su içebilirsiniz.

Su metabolizmanızı hızlandırır

Sürekli olarak ideal kilonuza ulaşmaya çalışan biriyseniz, muhtemelen metabolizmanızın bu konuda büyük bir rol oynadığını zaten biliyorsunuzdur. Kilo vermek için metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız, su buna yardımcı olabilir.

sindirim sistemi


Metabolizmayı hızlandırmak ya da geliştirmek için bazı stratejiler üzerine daha önce bir çok makalemizde konuştuk. İçme suyu bunun en iyi yollarından biridir. 1.5 litre suyun metabolizmanızı % 30’a kadar hızlandırmaya yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Bu çalışmada su, 22°C ila 37°C arasında bir sıcaklığa sahipti; yani ılık ve sıcak arasında idi. Bu önemlidir çünkü bu sıcaklıklar vücudunuzu normal sıcaklığını yeniden tesis etmesi için daha fazla çalışmaya zorlar.

Bu deneye katılanlar, ilerleyen zamanlarda kendilerini daha enerjik hissettiklerini söyledi. Sürekli yorgun hissettiğiniz için bir egzersiz rutinine başlamayı düşünüyorsanız, bu sizin için olumlu haber.

Sudan en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, günde 2 litre, ılık ile sıcak arasında su içmenizi öneririz. Belki ilk başta biraz zor olacak, ama birkaç hafta içinde buna alışacaksınız.

Su kilo vermenize yardımcı olur ve aç hissetmenizi önler

İnsanlar her zaman açlık hissi ile susuzluk hissini nasıl karıştırdıklarını anlatır. Aslında, birçok insan aç hissettiğinde ilk olarak bir bardak su içecektir. Ama su gerçekten kilo vermeye yardımcı olur mu?

su içen çift

Vücudunuzun nem oranını korumak için su için.

Bunun bir efsane olduğunu ve bir anlam ifade etmediğini düşünüyorsanız, doğru olduğunu bilmeniz iyi olacaktır. Vücudunuz susuzluğu açlıkla karıştırabilir ve bu karışıklığı görmezden geldiğinizde fazladan kalori tüketebilirsiniz.

Önerdiğimiz şey, bir daha aç olduğunuzda, bir bardak su içmenizdir. Metabolizmanızı hızlandırmak için ılık su içmeyi deneyin. Ardından, yaklaşık 20 dakika bekleyin ve vücudunuzda neler olduğunu görün. Eğer açlık hissi kaybolursa, sadece susuz kalmıştınız demektir. Aksi halde, sağlıklı ve besleyici bir şeyler yiyin.

Vücudunuzu nemli tutmak için günde en az 2 litre su tüketmeniz gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dennis EA., Dengo AL., Comber DL., Flack KD., et al., Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle aged and older adults. Obesity, 2010. 18 (2): 300-7.
  • Walleghen EL., Orr JS., Gentile CL., Davy BM., Pre meal water consumption reduces meal energy intake in older but not younger subjects. Obesity, 2007. 15 (1): 93-9.
  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adults. Clin Nutr Res, 2018. 7 (4): 291-296.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.