Neden Yemekten Yarım Saat Önce Su İçmelisiniz?

Yemeklerden önce bir bardak su içmek yağların sindirilmesini kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Daha fazlası yazının devamında!
Neden Yemekten Yarım Saat Önce Su İçmelisiniz?

Son Güncelleme: 24 Ocak, 2019

Yemekten yarım saat önce su içmek sağlık için oldukça faydalıdır. Ancak bu, fazla su içmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Örneğin, yemekten önce 2-3 bardak su içmek sindirimi zorlaştırır.

Bunun doğrusu, düzgün bir sindirim için yemekten önce birkaç yudum su içmektir. Bir diğer önemli nokta ise yemek sırasında su içip içmemektir. İçmek iyidir veya kötüdür demekten öte, hangisinin tavsiye edildiği önemlidir.

Yemek sırasında çok su içmek mide asidini etkiler. Böylece mide asidi yediklerinizi sindirmekte ve yemek sırasında midenize giren bakterilerden kurtulmada zorluk çeker. Ancak örneğin yemekte bir bardak şarap içmenin zararı yoktur.

Ancak sağlıklı kalmak ve sindirimi kolaylaştırmak için yemekten yarım saat önce bir bardak su içmeniz tavsiye edilir. Aşağıda bu alışkanlığın faydalarını ele alacağız.

Yemekten yarım saat önce bir bardak su içmenin faydası ne?

Herkes vücudunun nasıl çalıştığını ve neye ihtiyacı olduğunu bilir. Bu nedenle vücudunuzu dinlemeli, neyin sizi daha iyi hissettireceğini anlamalı ve hangi alışkanlıkları bir kenara bırakmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Yemeklerden yarım saat önce bir bardak veya daha az su içmiyorsanız, bu basit tavsiyeyi dinlediğinizde vücudunuzun nasıl tepki vereceğine odaklanmanızı tavsiye ediyoruz. Pişman olmayacağınıza garanti veriyoruz. 15 gün denemekle bir şey kaybetmezsiniz!

İlginizi çekebilir: Bira Mayasının Yararları

Daha enerjik hissedeceksiniz

enerjik kadın

Yemekten yarım saat önce bir bardak su içmek vücudunuzun ihtiyacı olan nemi almanızı sağlar. Bu kadar basit bir alışkanlık, hücreleri en iyi şekilde çalışmaya teşvik edecek ve vücudun en önemli görevi olan besin almak ve sindirim yapmak için ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacaktır.

Ayrıca, beyninizin ve kaslarınızın %75’inin, karaciğer ve böbreklerinizin %70’inin sudan oluştuğunu unutmamak gerekir. Ne alıp verdiğinizi düzenleyerek vücudunuzun homestatik dengesini korumaya özen gösterin.

Daha önce de söylediğimiz gibi; bu, iki bardak su için anlamına gelmiyor. En ideali, susamayı beklemeden birkaç yudum su içmektir. Bunu yemekten yarım saat önce yapmak ise en uygun zamandır.

Kilo vermeyi hızlandırır

Herkes yemekten önce 1 bardak su içmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu duymuştur. Bu yöntemle midenin suyla dolacağı, böylece daha az aç hissedileceği söylenir.

Bu açıklamalara çok da kulak asmayın. Açlığınızı gidermek için yemekten önce mideyi suyla doldurmak tehlikeli olabilir. Bizim tavsiyemiz bir veya yarım bardak su içmenizdir. Böylece:

  • Sindirimi kolaylaştırmak,
  • Yağların sindirimini ve parçalanmasını kolaylaştırmak,
  • Kabızlığı önlemek,
  • Daha temiz vücuda sahip olmak

gibi basit adımlarla kilo verme hızını artırmış olursunuz. Sizin için küçük bir önerimiz daha var: Suyun içine biraz limon sıkın. Bu size kendinizi daha iyi hissettirecek!

Cildiniz daha güzel görünür

cilt bakımı sağlık

Su içmek bedeninizin içi olduğu kadar dışını da, yani cildinizi de olumlu etkiler. Kendinize limonlu su içmek gibi yeni bir alışkanlık edinirseniz, bu doğal detoks etkisinin cildiniz üzerindeki faydalarını hemen göreceksiniz.

Suyun içindeki oksijen, cildinizin elastik yapısını korur ve renk eşitliğini sağlar. Aynı şekilde, suyu yemekten yarım saat önce içerek sindirimi kolaylaştırmış; daha çok vitamin, mineral ve oksijen almış olursunuz.

Gün içinde de bol su için

sabah yeni uyanmış

Yemekten yarım saat önce bir bardak su içmenin yanı sıra, bu alışkanlığı gün için devam ettirebilceğiniz zamanlar da vardır. Örnek olarak şunları sıralamamız mümkündür:

  • Sabah kalktığınızda bir bardak ılık su için.
  • Banyodan önce kan basıncını düşürmek için bir bardak su için.
  • Bütün gece kaybedeceğiniz suyu telafi etmek için, yatmadan önce su için.
  • Vücudunuza iyi davranın ve bu alışkanlığı günlük yaşamınızın bir parçası yapın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.