Susuzluk Kaynaklı 13 Problem

Susuzluk Kaynaklı 13 Problem

Son Güncelleme: 22 Ekim, 2018

Yeterince su içmemenin vücuda olumsuz etkilerini anlatmak için bu makalede sizlere özellikle susuzluk ve az su tüketiminden kaynaklanan 13 problemden bahsedeceğiz.

Muhtemelen hayatınız boyunca hastalanmamanız için su içmeniz önerildi. Ama hala su içmenin ne kadar önemli olduğunu ve vücuda faydalarını anlamayan insanlar var.

Bu öğütleri dikkate almadıkları zaman susuzluktan kaynaklanacak bazı sağlık problemlerinin ortaya çıkma ihtimali vardır.

Yorgunluk

Yeterince su içmezseniz vücudunuz susuz kalır ve enzim aktiviteleriniz azalır. Böylece de yorgunluk oluşur. Yorgunluk ciddi bir sağlık sorunu olabilir, sürekli enerjinizin düşük olduğunu hissedersiniz.

Erken yaşlanma

kırışıklık

Vücudumuzun %60’ı sudan oluşuyor bu yüzden düzenli işlemesi için bu değerli kaynağa ihtiyaç duyar. Gün içinde bol su içerseniz vücudunuz cildin ve organların erken yaşlanmasına sebep olan serbest radikallerle savaşır.

Aşırı kilo ve obezite

Sadece su, yağları yakıp kilo verdirmez ama sağlıklı bir kilo verme sürecinde büyük rolü olduğu doğrudur. Su içmek vücuttan toksinlerin ve atık maddelerin atılmasını kolaylaştırır.

Ayrıca sizi tok tutar ve metabolizmanın sağlığını korur. Vücudunuzu sudan mahrum bıraktığınızda, kilo vermek için gerekli olan bu faydalarından yararlanamazsınız.

Yüksek ve alçak kan basıncı

susuzluk

Yeterince su içmek vücuttaki toksinlerin dolaşımdan atılımını sağlar ve kan dolaşımını düzenler. Vücuttaki kan, kılcal damarları ve atardamarları doldurmaya yetmediği için dolaşım sisteminin düzenli işlemesi için suya ihtiyacımız var.

Yüksek oranda kötü kolesterol

Susuzluk hücrelerde su kaybına yol açar. Vücut kolesterol üreterek arayı kapatmaya çalışır, bu da sağlığınız için iyi değildir.

Kabızlık

Katı atığın oluşup vücuttan atılabilmesi için yiyeceklerinizin içinde yeterince sıvı olmalı ve vücudunuza yeterince su almalısınız.

Az su içiyorsanız, vücudunuz katı atığı atabilmek için yeterince suya sahip değildir. Bu yüzden de kabızlık yaşayabilirsiniz.

Sindirim sistemi hastalıkları

sindirim

Susuz vücut, sindirim için gerekenden az su kullanmaya başlar. Bu da gastrit ve ülser gibi ciddi mide problemleri ve hastalıklarına yol açabilir.

Solunum yolu problemleri

Su, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve solunum yolu problemlerinden korunmak için anahtar bir bileşendir. Ciğerlerinizin mukoza zarı, burun ve sinüsler hava kirliliğinden korunmak için neme ihtiyaç duyar.

Dengesiz pH

Sağlıklı bir pH derecesini korumak için yeterince su içmelisiniz. Yiyecek ve diğer faktörler vücuttaki pH derecesinin daha asidik olmasına sebep olarak çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Egzema

egzema
Vücut 500 ila 700 ml arası terlemelidir. Ter sayesinde toksinler vücuttan atılır. Toksinler vücutta kalırsa ciltte egzama gibi rahatsızlıklara yol açar.

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu ve boşaltım sisteminizin sağlıklı olması için her gün bolca su içmelisiniz. Vücudunuz susuz kaldığında boşaltım sistemi de sıvısız kalır.

Böylece safra kesesi ve sistit gibi idrar yolu enfeksiyonları yaşama olasılığınız artar. Bu hastalıkları fark etmek kolaydır çünkü idrarın rengi koyulaşır ve kokusu ağırlaşır.

Romatizma

romatizma

Susuzluk kanda daha çok toksin birikmesiyle çeşitli hastalıklara yol açar. Araştırmalar yetersiz suyun eklemlerde problemlere neden olabileceğini kanıtladı.

Beyin hasarı

Aşırı susuzluk vücudun sodyum ve potasyum gibi elektrolitleri depolamasında dengesizlik yaratır. Bunun sonucunda beyin hasarı ve kalp krizi gibi ciddi durumlara yol açabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.