Taşikardi ve Anksiyete Arasındaki İlişki

Taşikardi ve anksiyete yakından ilişkilidir ve duygularınızı doğru şekilde yönetmediğinizin bir işaretidir. Bu bir uyandırma çağrısı, başlı başına ciddi bir sağlık probleminden daha fazlası.
Taşikardi ve Anksiyete Arasındaki İlişki

Son Güncelleme: 10 Kasım, 2020

Doktor muayenehanelerinde anksiyeteye bağlı taşikardi teşhisi oldukça yaygındır. Bunun nedeni, modern yaşam tarzlarının stresi artırmasıdır. Her türlü fiziksel ve psikolojik soruna yol açan türden.

Prensip olarak, anksiyeteye bağlı taşikardi ciddi bir sağlık sorunu değildir ve genellikle büyük sonuçlara yol açmaz. Bununla birlikte, anksiyete kronikleşebilir ve diğer daha ciddi durumlarda bir risk faktörü haline gelebilir.

Bu tür taşikardi genellikle sadece birkaç dakika sürer ve sonra geçer. Buna rağmen, bazı insanlar bunun kalp krizi veya başka bir tehlikeli durum olduğunu düşünebilir. Bu nedenle, başınıza geldiğinde onu tanımayı ve nasıl hareket etmek gerektiğini öğrenmek önemlidir.

Kaygı ve kalp sağlığı

Anksiyetesi olan kişilerin uzun vadeli kalp rahatsızlığı geliştirme olasılığı daha yüksektir. Birincisi, risk veya tehlike içeren bir uyarana yanıt olarak ortaya çıktığında anksiyete normaldir. Hemen hemen herkes hayatı boyunca bu olaylardan birini yaşamıştır.

Ancak, özellikle makul bir neden olmadığında, sürekli endişeli olmak farklı bir hikayedir. Altı aydan uzun süredir semptomlar yaşıyorsanız, kronik bir anksiyete bozukluğunuz var. Tahminler, nüfusun % 5 ila %11’inin bu sorundan muzdarip olduğunu göstermektedir.

Kronik anksiyete kalbe baskı uygular ve uzun vadede kardiyovasküler sistemi zayıflatabilir. Ağır vakalarda kalp krizi veya felce yol açabilir. Bunun nedeni stres durumlarında salınan hormonların ve maddelerin kan basıncını arttırması veya vazokonstriksiyonu artırmasıdır.

Tırnaklarını kemiren kadın
Anksiyete, sürekli olarak değil, sınırlı dozlarda olsa da hayatta kalmak için gereklidir.

Taşikardi

Bu, kalp normalden daha hızlı attığında kalp atış hızının artması olarak tanımlanır. Dinlenmekte olan sağlıklı bir insanda dakikada 60 ila 100 atış vardır. Bununla birlikte, taşikardili bir kişinin kalbi dakikada 100 atımı aşar.

Birkaç tür taşikardi vardır. Ayrıca, çıktıkları kalbin alanına bağlı olarak iki büyük gruba ayrılırlar:

  • Atriyal taşikardi, atriyum adı verilen kalbin üst odacıklarından kaynaklanır.
  • Ventriküler taşikardi, ventriküller adı verilen kalbin alt odacıklarında başlar.

Anksiyete taşikardisi yaygındır, ancak kalp atış hızının artmasının tek nedeni bu değildir. Kalp hastalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı, uyku apnesi, tiroid sorunları, anemi veya bazı maddelerin kullanımına bağlı olabilir. Bu nedenle, herhangi bir semptomla karşılaşırsanız daima doktorunuza danışmalısınız.

Taşikardi ve anksiyete

Kalp atış hızı çok yüksek olduğunda, kalp oksijenli kanı vücudun geri kalanına etkili bir şekilde pompalayamaz. Bu koşullar altında çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, göğüs ağrısı ve bayılma gibi başka semptomlar ortaya çıkabilir.

Öte yandan anksiyete, ana semptom olarak bir gerginlik, huzursuzluk veya ajitasyon durumuna sahiptir. Yakın bir tehlike hissi veya çok kötü bir şeyin olacağına dair bir his var. Örneğin nefes alıp verme hızlanır, titreme, terleme, yorgunluk ve hatta halsizlik vardır.

Daha az belirgin olan diğer semptomlar, mide-bağırsak sorunları ve uykuya dalma güçlüğüdür. Kronik kaygısı olan bir kişi endişeli hisseder ve tehdit edici düşünceleri aklından çıkaramaz. Anksiyete, fizyolojik değişikliklere yol açar ve çeşitli patolojiler için bir risk faktörüdür.

Poşete üfleyen adam
Anksiyete durumları, kalıcı uyanıklığa dayalı birçok semptom taşır.

Taşikardi ve anksiyete ile başa çıkmak

Anksiyeteye bağlı taşikardi yaygındır ve duygular kontrol altına alınana kadar geçmez. Bu nedenle, öncelikle kalp atış hızındaki bu artışın anksiyetenin bir sonucu olduğunu anlamalısınız.

Bu gibi zamanlarda, genellikle bir dinlenme pozisyonu bulmak ve ardından birkaç dakika yavaş ve derin nefes almak en iyisidir. Ayrıca, sakin bir manzara, hoş bir olay veya motive edici bir kişi gibi bazı hoş imgeler uyandırmaya çalışın.

Kısa bir süre sonra kalbiniz normal ritmine dönecektir. Profesyoneller, diyetinize magnezyum eklemenizi ve kafein, alkol ve tütün tüketiminizi azaltmanızı tavsiye ediyor. Ek olarak, düzenli egzersiz yapmak anksiyetenin en iyi panzehirlerinden biridir ve güçlü bir kardiyovasküler koruyucudur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Olivi, R. H. (2013). Apnea del sueño: cuadro clínico y estudio diagnóstico. Revista médica clínica las Condes, 24(3), 359-373.
  • Pablos-Herrero, E., Fabra-Noguera, A. M., & Montserrat-Izquierdo, M. E. (2013). Palpitaciones en situación de estrés. SEMERGEN-Medicina de Familia, 39(1), 56-58.
  • de Matteis, M., & Villamor, I. B. (2015). Protocolo diagnóstico y terapéutico de la ansiedad aguda. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado, 11(84), 5036-5040.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.