Tatilde İlişkinizi Güçlendirmeniz İçin İpuçları

Bir çiftin ilişkisini güçlendirmek bir yana, tatiller bazen ayrılıklara ve anlaşmazlıklara yol açar. Peki, çiftler bu tür durumlardan kaçınmak için neler yapabilirler? 
Tatilde İlişkinizi Güçlendirmeniz İçin İpuçları
Silvia Álava Sordo

Yazan ve doğrulayan psikolog Silvia Álava Sordo.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tatil sezonu, ailenizle ve arkadaşlarınızla dinlenmenin ve eğlenmenin yanı sıra arkadaşlıklarınızı ve ilişkinizi güçlendirmeniz için de harika bir zamandır. O halde yılın bu zamanında neden boşanmalara ve ayrılıklara daha yaygın olarak rastlanıyor?

Tatilde çiftler birlikte çok fazla zaman geçirirler. Bu durum, çiftin iyi geçinmesi halinde çok olumlu bir etki yaratabilir. Ancak ilişki zor bir dönemden geçiyorsa tatilin son derece olumsuz bir etkisi olabilir.

Yıl boyunca herkes işiyle, rutin hayatıyla ve ailesiyle ilgili sorumluluklarıyla meşgul olur. Bu, çözülmemiş sorunlar, iletişim eksikliği, boş zamanın nasıl geçirileceği ve tatil planı konusunda anlaşmazlıklar, ortak ilgi alanlarının olmaması veya tercihlerde ve tutkularda uyumsuzluk gibi ilişkideki olası sorunları maskeleyebilir.

Çift tatile çıkmadan önce bu sorunları gidermezse, ayrılma olasılıkları daha yüksektir. Tatil, sihirli bir değnek değildir ve yıl boyunca biriken sorunları otomatik olarak çözmez.

Bazen de sorun, beklentilerimizin çok yüksek olmasıdır. İşler beklediğimiz gibi gitmediğinde hüsrana uğrarız ve suçu partnerimize atarız.

çift tartışma

Tatilde ilişkinizi güçlendirmeniz için ipuçları

İletişimi geliştirin

Çiftlerin karşılaştıkları zorlukların çoğu, iletişimle ilgili sorunların sonucudur.

İletişimde önemli olan sadece söylediklerimiz değildir. Şunlar da önemlidir:

  • Söylediklerimizi nasıl ifade ettiğimiz
  • Kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koymamız
  • Başkalarını nasıl anladığımız
  • Nasıl dinlediğimiz

Olumlu iletişim kurmanın anahtarı dinlemeyi bilmektir.

Güven atmosferi yaratın

Öncelikle bir güven ortamı yaratmak gerekir. Aksi takdirde duygularımızı veya endişelerimizi paylaşma konusunda kendimizi rahat hissettiğimiz iyi bir iletişim kurmamız zordur. Bu bariz bir nokta gibi görünebilir ancak güven dolu bir atmosfer yaratmayı es geçen pek çok çift vardır.

Çiftler, konuşmak, iletişim kurmak, dikkatlerini dağıtmadan ve hepsinden önemlisi ekranlar olmadan birlikte olmak için zaman ayırmalıdırlar. Bu nokta, ilişkinin sağlıklı olması için onu güçlendirmenin anahtarıdır.

Empati pratiği yapın

Empati, kendimizi başka bir kişinin yerine koyma, onun nasıl hissettiğini anlama ve bir şeyi yapmasının sebeplerini ve fikirlerini anlama yeteneğimizdir. İlişkilerde empati kurulması gerektiği bariz bir şeymiş gibi görünüyor ancak genellikle bunu unutuyoruz.

mutlu çift kahve

Çoğu zaman insanlar, partnerlerini, öfkelerini, üzüntülerini ve hayal kırıklıklarını atmak için bir “kum torbası” gibi kullanırlar.

Her şey kendinizi partnerinizin yerine koymakla ilgilidir. Bunu yaparken bir yandan içinde bulunduğu koşulları, hislerini ve duygularını da aklınızda tutmalısınız.

Çekinmeden fikirlerinizi söylemeyi öğrenin

Bir ilişkimiz olduğunda, bazen partnerimizin medyum olduğunu zannederiz ve ne istediğimizi veya ne beklediğimizi bileceğini düşünürüz. Ancak durum her zaman böyle değildir.

Aslında hepimiz kendi dünyamıza, sorunlarımıza ve günlük rutinimize dalmış durumdayız. Karşımızdaki kişinin bize ihtiyaç duymuş olduğunun zaman zaman farkına varıyoruz. Bu nedenle, ilişkinizi güçlendirmeniz için ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirtmeniz çok önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.