Yüksek Beklentilerin Tehlikesi

Bazen başkalarına o kadar çok veririz ki kendimize özen göstermeyi ihmal ederiz, çünkü onları aynı yüksek beklentide tutarız.
Yüksek Beklentilerin Tehlikesi

Son Güncelleme: 16 Şubat, 2019

Vaktimizin çoğunu başka insanlardan bir şeyler bekleyerek geçiririz. İhtiyaçlarımızın karşılanmasını bekleriz ve önem verdiklerimizin bize aynı yolla davranmasını isteriz: karşılıklı bir şekilde. Fakat, dünya bazen tersine işleyebiliyor, beslediğimiz yüksek beklenti paramparça olabiliyor.

Öte yandan, bunun moralinizi bozmasına izin vermemelisiniz. Kendimizi güvende hissetmemiz için insanlardan gelecek belirli şeylere ihtiyacımız vardır. Bir çocuğun anne ve babası tarafından sevildiğini bilmesi gibi biz yetişkinler de partnerlerimizin her zaman bize, bizim onlara davrandığımız gibi davranmasını bekleriz.

Sağlıklı, dengeli bir ilişkinin bu şekilde işlemesi gerekmesine rağmen, bu çoğu zaman insanın gözünün açılması ile son bulur: çok fazla şey beklerken, gerçekte, karşılık olarak hiçbir şey alamamak.

Yüksek beklenti boşa çıktığında

Bazı insanlar mutluluğun almadan vermekte yattığı kanısındadır. Belki yetiştirilme tarzımız böyledir ama bu fazlasıyla soylu değer şu hayati derecede önem taşıyan bakış açısını göz ardı eder: öz saygı.

kadın resmi

Karşılık almaya da hakkınız var

Duygusal dengemizi bozan bir çok kavramdan kurtulmamız gerek. Neşe saçmak, bizi zenginleştiren asil bir harekettir; hatta bunu bir zorunluluk olarak bile düşünebilirsiniz. Vermek güzeldir, fakat karşılık almak bir zorunluluktur.

 • Maddi mal mülkten ya da iyiliklerden bile bahsetmiyoruz. Biri için bir şey yaptığımız zaman, kalpten gelen bu spontane hediyeye daha büyük bir hediye ile karşılık vermek zorunlu değildir.
 • Çoğu zaman saygı görmeye hakkımız vardır ve hatta bu bir zorunluluktur. Eğer sevgi verirseniz, karşılık olarak aldırışsızlık ve bencillik görmemelisiniz.
 • Romantik ilişkilerde, ‘vermek ve almak’ iki taraf için de hem hak hem zorunluluktur. İki tarafın arasında oluşan, iki tarafın da büyümesine yardım eden bir çeşit enerjidir ve saygı ve karşılıklılık ile beslenir.

Çok fazla beklenti yaparız çünkü çok daha fazlasını vermeye gönüllüyüzdür

Belki biri size şu cümleleri kurmuştur: ‘insanlardan çok fazla şey bekliyorsun’ ya da ‘çok hassassın ve her şey seni üzüyor’…

 • Bu cümleler, her şeyin ötesinde, başkalarına çok fazla veren ve karşılık göremeyen bir kalbe karşı empati yoksunluğunu yansıtır.
 • Belki kendinize ‘Daha az sevmeyi öğrenmem lazım’ gibi şeyler söylüyorsunuzdur, fakat gerçekte, kendinize söylemeniz gereken şey ‘Kendimi daha fazla sevmeyi öğrenmem lazım’ olmalı.

Birini sevmek, kalbinizde diğer bir insan için, onu evreninizin merkezine koyarak ve dünyanızı onun etrafında kurarak yer açmak anlamına gelir.

kalp kırıklığı

Bununla birlikte, kendi ihtiyaçlarımızı göz ardı edeceğimiz bu aşırılıklardan kaçınmamız gerekir. Diğer bir insan için yüksek beklentilere sahip olabilirsiniz, fakat aynı şeyleri kendiniz için beklemeyi de unutmayın:

 • Her gün kendinizi ihmal etmemeyi unutmayın. Diğer insanları, kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı edeceğiniz derecede önceliğe koymayın.
 • İlginizi, endişenizi ve özeninizi sunun… Fakat bunları karşınızdan da bekleyin.

Karşılık olarak hiçbir şey almadığımızı fark ettiğimizde nasıl tepki vermeliyiz

 • Siz sınırınıza ulaştığınızda kalbiniz size bunu söyleyecektir. Eğer sabah ümit yerine koyu bulutlarla uyanıyorsanız, eğer tüm zamanınız hayal kırıklığı içinde ve ağlamak isteyerek geçiyorsa, şimdi harekete geçmenin zamanıdır.
 • Karşılık olarak hiçbir şey almadığınız zaman, boş ve hatta yakınlık, ilgi ya da özen görmeye değmediğinizi hissedersiniz. Başkalarının duygusal boşluklarının sizi sevilmeye değer olmadığınıza inandırmasına asla izin vermeyin.
 • Sizi asla terk etmeyecek olan sevgi, sizin kendinize duyduğunuz sevgidir. O size kişisel dengeniz ve iç huzurunuz boyunca uzanan kendi yolunuzu takip etme gücü verecektir.
kavanozdan çıkan kelebekler

Psikologların oldukça önerdikleri bir fikir de şu: en iyisi başkalarından hiçbir şey beklememeniz ve bunun yerine kendinizden yüksek beklenti sahibi olmanız. Şimdi; bu fikir pek çok anlama sahip.

 • Yakın çevremizdeki insanlardan belirli şeyler bekleyebiliriz. Örnek olarak, sevildiğimizi bilmeye ihtiyacımız vardır çünkü kimse bu kesin bilgiyi bilmeden yaşayamaz.

Tüm bunların ötesinde, kendimizden ve başkalarından saygı görmeyi hak ederiz. Bunun için savaşmaktan vazgeçmeyin. Sevgi karşılıklılık, destek ve samimiyettir. Eğer bu özellikleri ilişkinizde görmüyorsanız, bu ilişkinizin içten de sağlıklı da olmadığını gösterir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.