Tekrar Mutlu Olmak İstiyorum

Tekrar mutlu olabilmek için hayatınızın her anının tadını çıkarın. Geçmişi ve geleceği unutun ve şu anın keyfine varın.
Tekrar Mutlu Olmak İstiyorum

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Her günün beraberinde getirdiği problemler, sorumluluklar ve “otomatik pilot” modunda yaşamak kimi zaman hayatınıza hükmettiğinde gerçek anlamda mutlu olmak zor olabilir. Siz de tekrar mutlu olmak isteyenlerdenseniz bu yazımızı kaçırmayın.

Aniden yaptığınız şeylerden nasıl keyif alacağınızı unutursunuz, yapmak istediğiniz şeyleri ertelersiniz ve eylemsiz kalarak hayatınıza devam edersiniz. Her şeyin aynı seyrinde gittiği ve güvenli bölgenizden ayrılma fikrinin bile korkuttuğu bir hayatın akışına kapılmak çok kolaydır.

Tekrar mutlu olmak şimdiyle başlar

zamanın akışı

Şu anı ne kadar göz ardı ettiğinizin farkında mısınız? Bu durum, aklınız devamlı geçmiş ya da gelecekle iligi düşüncelerde kaybolduğu için, hiçbir işinize yaramayan  anksiyete ya da endişe gibi duyguları tetikleyebilir.

Bu eylemsizliğe o kadar uzun zamandır alışkınsınızdır ki; tam  burada ve şu anda yaşamak zor gelir. Hatta eğer farkındalık terapisi, yoga ya da meditasyon yapmayı daha önce denediyseniz muhtemelen düşünmeden duramayan, hissedemeyen, içinde bulunduğu ana odaklanamayan bir kişinin kontrol edilemeyen tedirginliğiyle karşılaştınız.

Çoğu zaman şimdiye odaklanmak zaman kaybı gibi gelir. Fakat aklınızı faydasız düşüncelerle meşgul tutmak size bir kazanım sağlamaz. Endişeli düşüncelerin, sorumlulukların, suçluluk duygusunun ve pişmanlığın aşırıya kaçması kendinizi yormanıza ve enerjinizi boşa harcamanıza sebep olur.

Bu ilk adımı attığınız sürece tekrar mutlu olmak sandığınız kadar karmaşık gelmeyecektir. Bu adım, ihtiyacınız olan boş vakti size en fazla sağlayabilecek olan adımdır. İçinde bulunduğumuz an denge ve mutluluğun bir ilkesidir.

Bugün önemli bir gün

sahilde meditasyon yapan kadın

Bugün, tekrar mutlu olmak için önemli bir gün; bu yüzden bugünü hayatınızı daha karmaşık hale getiren bir şey için harcamayın. Bugün yapmak istediğiniz şeyi yapmaktan kaçmak için neden bahaneler üretip duruyorsunuz? Peki ya yarın her şey ortadan kaybolursa?

İnsanlar uzun bir hayatlarının olduğunu düşünür; fakat bu hiç de sandıkları gibi olmayabilir. En beklemediğiniz anda bu durum tersine dönebilir. İnsanlar zaman zaman başka şeylere öncelik vererek, yapmak istedikleri şeyleri erteler.

Birçok sorumluluğumuz olduğu doğrudur; ancak hayatımızın tadını çıkarmaya hakkımız olduğu da bir gerçektir. Hayatınızı dolu dolu yaşamak istiyorsanız denge çok önemlidir.

Bu yüzden, memnuniyet ve tatmin hissini sürdürmek istiyorsanız hayatın her alanına gerektirdiği özeni göstermeniz gerekir. Kendiniz, boş vaktiniz ve zevkleriniz için zaman ayırın.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Neden Ağladığımızı Biliyor Musunuz?

Evet, “doğru zaman olmadığı için” ya da “paranız yetmediği için” bahaneler üretiyor olabilirsiniz. Belki de bu doğrudur; fakat bu bahaneler mutluluğunuzu feda etmeye değecek mi? Bu, zamanı boşa harcamak değil; sadece zamanın bir kısmını kendiniz için kullanmaktır. Bunu hak ediyorsunuz!

Gülüşünüzü nasıl geri getirirsiniz?

güneşin doğuşunu izleyen kadın

Bazen modern toplumumuzda görevlerimize ve geleneğe olan bağlılığımızdan dolayı, zevk almak cezalandırılacak, acı ise ödüllendirilecek bir şeymiş gibi bir algı oluşur. Nüfusun büyük bir kısmının depresyonla baş etmeye çalışıyor olması sizi şaşırtmayabilir.

Bununla birlikte, bazı insanların hayattan nasıl bu kadar keyif almayı başardığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu tarz düşünceler yaşadığınız hayata sınırlar koyar ve tekrar mutluluğu yakalamayı neredeyse bir işkence haline getirir.

Gülüşünüzü tekrar kazanmaya çalışın. Eğer sinemaya gitmek istiyorsanız bugün buna zaman ayırın! Bu boş ve gereksiz bir şey değil; yapmak istediğiniz şeydir. Kendinizi neden mutlu etmeyesiniz ki?

Çözümü olmamasına ve değiştiremeyecek olmamıza rağmen, daha önce söylediğiniz bir söz hakkında günlerce düşünüp huzursuz hissetmenize neden olan bütün bu düşüncelerden kurtulun. Tutunmayı değil; bırakmayı öğrenin.

kendinin farkında olmak

“Otomatik pilot” modunda yaşamaya bir son verin ve hayatınızın her anının tadını çıkarın. Güzel yemeklerin tadına vararak kendinizi memnun edin. Kafanızı kaldırın ve etrafınızdaki şeylere bir bakın, sadece önünüzde ya da telefonunuzun içinde olan şeylere bakmayı artık bırakın.

Ne kadar kör olduğunuzun ve hayatınızın herhangi bir değeri yokmuşçasına gözlerinizin önünden nasıl geçmesine izin verdiğinizin farkına varın. Mutluluğunuza hak ettiği değeri vermeye başlayacak mısınız? Tekrar mutlu olmaya bugün mü başlayacaksınız; yoksa yarına mı bırakacaksınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bolinches, A. (2011). La felicidad personal: claves para un cambio interior. DEBOLS! LLO.
  • Csikszentmihalyi, M. (2012). Fluir: una psicología de la felicidad. Editorial Kairós.
  • Juanola, E. (2012). Perdón y reconciliación para vivir en paz. E. Vinyamata, Vivir y convivir en paz. Aprender a vivir con uno mismo y con el entorno, 71-82.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.