Tendinit Tedavisi

Bazı kas ve tendon rahatlatıcı egzersizler ve diyetinizde yapacağınız değişikliklerle tendiniti önleyebilirsiniz. Bağları güçlendirmek için magnezyum ve silikon açısından zengin yiyecekler tüketmelisiniz.
Tendinit Tedavisi

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tendinit ya da diğer adıyla tendon ağrısı, tendonların şişmesiyle oluşur. Genelde biseplerde ve topuklardaki tendonlarda büyüme ve şişkinlik şeklinde ortaya çıkar.

Bunun genel sebebi kötü duruş ve tekrar edilen hareketlerdir. Ayrıca ayakkabılarınızın oluşturduğu baskı da tendinit nedeni olabilir.

Temel olarak bu durum tendonun şişmesine neden olan bir hareketten kaynaklanır. Yine egzersiz yaparken kasların zorlanması veya travmaya uğraması tendinite sebep olabilir.

Tendinit hakkında

Bu durumun ilk belirtileri hareket ettirildiğinde tendonlarda ağrı olmasıdır. Ayrıca eklemlerin zor hareket ettirilmesi de belirtiler arasındadır.

Belirtileri azaltmanın en iyi yolu dinlenmek ve ağrılı bölgeyi hareket ettirmemektir.

Ayrıca Aşil tendonunda (topuğa bağlı tendon) oluşabilecek problemlerden korunmak için ayakkabılarınızı değiştirmelisiniz.

topukta tendinit ağrısı

Tendinit genelde ağrı ve şişliğin azaltılmasıyla tedavi edilir. Eğer durum çok kötü ise ağrının olduğu bölgeye şişliği alacak jel veya kremler sürülür .

Etkilenmiş bölgeyi hareket ettirmeyin ve ağrıyı azaltmak için soğuk veya sıcak kompres yapın.

Unutmayın ciddi tendinit durumları kasın gücünü kaybetmesine sebep olarak tamamen iyileşmemesini önleyebilir. Yine de  belirtileri ve ağrılarını azaltmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemler vardır.

Tendinit ağrısını azaltmak için öneriler

  • Egzersizlerinizi değiştirin. Etkilenmiş bölge üzerinde baskıya yol açan herhangi bir spor aktivitesi yapmamalısınız. Bunun yerine yoga gibi ağrıyı azaltabilecek rahatlatıcı egzersizler yapmalısınız. Bunlar tendonu dinlendirirken aynı zamanda vücudunuzu aktif tutar.
  • Belirttiğimiz gibi ağrıyı azaltmak için soğuk veya sıcak kompres yapabilirsiniz. Bunu 20 dakikalık sürelelerle tekrarlamalısınız. Buz dolu bir torba veya sıcak kompres yapabilirsiniz.
  • Balık yağı takviyesi yardımcı olabilir. Omega 3 içeren balık yağı iltihap önleyici olarak görev görür ve böylece tendinit sırasında şişkinliği alır.
  • Dinlenmek tendinit sorunu olan herkesin yapması gereken bir şeydir. 8 saat uyumak tendonun doğal iyileşme sürecini hızlandırır.

Tendinit için Doğal Tarifler

tendinit için ekinezya tedavisi

Tendinit için kullanılabilecek doğal bitkisel tarifler vardır. Bu bitkiler rahatlatıcı özelliktedir ve kaslardaki şişkinliği alarak ağrıyı dindirir. Bunlardan bazıları:

  • Söğüt, aspirinin bazı karakteristik özelliklerini taşır ve tendinite iyi gelir. 2 gram kuru kabuğundan şurup yapıp bir bardak suyla günde iki veya üç kere içebilirsiniz. Aşırı tüketmeyin çünkü sindirim sistemini rahatsız edebilir.
  • Ekinezya şişkinliği alan güçlü bir bitkidir. Bir yemek kaşığı ile bir bardak suda çayını içebilirsiniz. Günde 1 veya 2 bardak için.

Son olarak, içeriğinde magnezyum veya silikon olan yiyecekler tüketmelisiniz, bunlar tendinit ve incinmiş bağları iyileştirir.

Magnezyum bakımından zengin gıdalardan bazıları marul, maydanoz, kuşkonmaz, ıspanak ve fındık gibi kuru yemişlerdir.

Bu durum çok efor isteyen aktivitelerin kısıtlanması, beslenme şeklindeki  değişiklikler ve kas ile tendon rahatlatıcı egzersizlerle giderilebilir.

Tendinit sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece korunabileceğiniz ve kaçınabileceğiniz bir durumdur.   


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aarland, R. C., Bañuelos-Hernández, A. E., Fragoso-Serrano, M., Sierra-Palacios, E. D. C., Díaz de León-Sánchez, F., Pérez-Flores, L. J., … & Mendoza-Espinoza, J. A. (2017). Studies on phytochemical, antioxidant, anti-inflammatory, hypoglycaemic and antiproliferative activities of Echinacea purpurea and Echinacea angustifolia extracts. Pharmaceutical biology55(1), 649-656. Available at: https://doi.org/10.1080/13880209.2016.1265989. Accessed 10/03/2020.
  • Bonaterra, G. A., Heinrich, E. U., Kelber, O., Weiser, D., Metz, J., & Kinscherf, R. (2010). Anti-inflammatory effects of the willow bark extract STW 33-I (Proaktiv®) in LPS-activated human monocytes and differentiated macrophages. Phytomedicine17(14), 1106-1113. Available at: https://doi.org/10.1016/j.phymed.2010.03.022. Accessed 10/03/2020.
  • Mayo Clinic (2019). Tendinitis de Aquiles: diagnóstico y tratamiento. Available at: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/achilles-tendinitis/diagnosis-treatment/drc-20369025. Accessed 10/03/2020.
  • Wall, R., Ross, R. P., Fitzgerald, G. F., & Stanton, C. (2010). Fatty acids from fish: the anti-inflammatory potential of long-chain omega-3 fatty acids. Nutrition reviews68(5), 280-289. Available at: https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2010.00287.x. Accessed 10/03/2020.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.