Tıraş Olma Hataları ve Bakım

Tıraş olmanın cilde hasarlara neden olmaması için belirli hatalardan kaçınmak ve tıraş olmadan önce ve sonra cildinize bakmak önemlidir. Bu konuda daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Bu yazımızı okuyun!
Tıraş Olma Hataları ve Bakım

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Tıraş olmak, hem erkekler hem de kadınlar için rutin bir eylemdir. Ancak, pek çoğumuz hala cildimizin tahriş olmasına neden olan belirli hatalar yaparız. Bu basit bir rutin gibi görünse de, ve pek çok kişi buna zaten aşina olsa da, doğru yapılmadığında her zaman riskler vardır. Bugün, bazı yaygın tıraş olma hataları ve bakım hakkında konuşacağız.

Amerikan Dermatoloji Akademisi Derneğinden gelen bilgilere göre; tıraş bıçakları haricinde, kötü teknik ve hazırlanma da rahatsızlıklara neden olur. Bundan dolayı tekniğinizi iyileştirmeye çalışmalı ve bakım yapmalısınız.

Belki de bu yazımızı da ilginç bulursunuz: Erkek Cildi İle Kadın Cildi Arasındaki Farklar

En Yaygın Tıraş Olma Hataları

 1. Tıraş olurken yapılan en yaygın hatalardan bir tanesi jileti herhangi bir yönde hareket ettirmektir. Ancak, bunu yaptığınızda tüm kılları almak için aynı yerin üzerinden birden fazla kere geçmeniz gerekir. Bunun bir sonucu olarak da ciltteki tahriş artar.
 2. Lütfen, tıraş olmanın tahrişe neden olmasının nedeninin en yüzeysel hücreleri spontan ve fizyolojik olarak ciltten ayrılmalarından önce almas olduğunu unutmayın. Bundan dolayı, her zaman kılların büyüme yönünde tıraş olmalısınız.
 3. Ancak, bir diğer hata tıraş olma sürecine başlamadan önce cildinizi hazırlamak için zaman ayırmamaktır. Başlamadan önce, tahriş riskini azaltmak için cildinizi temizlemek en iyisidir.
 4. Cildinizin bariyerini korumak için tıraş olduktan sonra bir nemlendirici de kullanmalısınız.
 5. Son olarak, bazı insanlar körelmiş jiletler kullanırlar. Bu kötü bir fikirdir çünkü bu jiletler cildi kesebilir, tahrişe neden olabilir ve enfeksiyon riskini arttırabilir. Kılları kesmek için jiletlerin keskin olması gerekir.

Şimdi, bazı sağlıklı ipuçlarına bir göz atalım.

Tıraş köpüğü ile tıraş olan bir adam.
Kör tıraş bıçakları kullanmak, cildi hazırlamamak ve kötü teknik tıraş olma sırasında yaygın hatalardır.

Tıraş Olmadan Önce Cilt Nasıl Hazırlanır

Öncelikle, uyandıktan hemen sonra tıraş olmaktan kaçınmak en iyisidir. Uyuduktan sonra, yüzünüzün cildi bıçakların etkilerine karşı daha hassastır, bu da istenmeyen kesiklerin ve reaksiyonların riskini arttırabilir. Ayrıca cilt daha şiştir.

Kesilmelerinin daha kolay olması için kılları nemlendirmek ve yumuşatmak gereklidir. Bu cilt travması görülme riskini azaltır. Bundan dolayı ilk önce cildinizi uygun bir ürün ve soğuk ya da ılık su ile temizleyin.

Bölge ne kadar hazırsa tıraş olma süreci o kadar kolay olacaktır. Eğer daha az tekrar varsa daha az tahriş görülecektir.

Bu yazımızı da okumayı unutmayın: Tıraştan Sonra Tahriş İçin 5 Doğal Çare

Cilt Tipleri

Herkesin cildi farklıdır. Bundan dolayı, cilde uygulanacak ürünler ve bakım da değişkenlik gösterir.

 • Ciltleri hassas ya da kuru olan insanlar, sonrasında tahriş olmaktan kaçınmak için tıraş olmadan ciltlerine tıraş köpüğü gibi ürünler uygulamalıdır. Tıraş olduktan sonra ise tıraş sonrası ürünleri kullanmak iyi bir fikirdir.
 • Akneye eğilimli ya da yağlı ciltleri olan insanlar ise mümkün olduğunca bu cilt tipine özel olan jelleri ve kremleri kullanmalıdır. Dahası, yağsız ürünler de tıraş olmak için kullanışlıdır.

Tıraş Olma Hataları ve Bakım: Süreç

Kullanılan tıraş köpüğü ya da kremi de çok önemlidir. Günümüzde, bu ikisi güvenli ve konforlu olmalarından dolayı en fazla kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler, bıçak ile cilt arasındaki sürtünmeyi azaltmak için gerekli olan kayganlığı sağlarlar.

Bir kere tıraş olmaya başladığınızda bunu sakin bir şekilde ve gereken zamanda yapmalısınız, çünkü bu dikkatli ve nazikçe yapılması gereken hassas bir süreçtir.

Ayrıca, bıçağa daha fazla baskı uygulamanın daha iyi sonuçlar vermeyeceğini de aklınızda tutmalısınız. Aksine, cildiniz daha fazla acı çekecektir.

Aynaya bakarak tıraş olan bir adam.
Tıraş olurken her cilt tipine spesifik olan kremler kullanmalısınız.

Tıraş Sonrası Bakımı

Tıraş sonrasında cildi nemlendirmek de önemlidir. Tıraş sonrası ürünleri kullanmak iyi bir fikirdir çünkü bu ürünler cilt bariyerinin tekrar kurulması için cilt üzerinde çalışan emoliyan bileşen içerikleri dolayısıyla alerjilere neden olmazlar.

Bu ürünlerin amacı tıraş olmanın cilt üzerindeki agresif etkisini dengelemek ve böylece hoş bir his yaratmaktır, bu da ürünün nemlendirici etkisinden ya da kokusundan gelir.

Son olarak, her gün tıraş olmaktan kaçınmak en iyisidir. Her gün tıraş olmak cildin toparlanması için gereken zamana sahip olmamasına yol açar. Bundan dolayı yeniden tıraş olmak için en az iki gün beklemek iyi bir fikirdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • American Academy of Dermatology Association. (Feb. 13, 2018).  Tips for men: how to shave.
  Retrieved on June 4, 2020 from https://www.aad.org/news/tips-for-men-how-to-shave
 • van Ketel WG. Dermatitis from an aftershave. Contact Dermatitis. 1978;4(2):117. doi:10.1111/j.1600-0536.1978.tb03751.x
 • Cowley K, Vanoosthuyze K. Insights into shaving and its impact on skin. Br J Dermatol. 2012;166 Suppl 1:6‐12. doi:10.1111/j.1365-2133.2011.10783.x
 • Cowley K, Vanoosthuyze K. The biomechanics of blade shaving. Int J Cosmet Sci. 2016;38 Suppl 1:17‐23. doi:10.1111/ics.12330

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.