Tırnaktaki Siyah Çizgi Kanser Belirtisi Olabilir mi?

Tırnaklardaki siyah çizgilerin, 20 yaşın üzerindeki insanlarda görülmesi normal kabul edilir. Fakat, herhangi bir olağandışı bir iz varsa, bir uzmana görünmek en iyisi olacaktır.
Tırnaktaki Siyah Çizgi Kanser Belirtisi Olabilir mi?

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Tırnaktaki siyah çizgi ya da koyu renk bir nokta her zaman kanserle ilgili değildir.

Jean Skinner, Birleşik Krallık’taki Doğu Sussex şehrinde Uckfield’de estetik uzmanı olarak çalışmaktadır. Bir süre önce, tırnağının üzerindeki siyah bir çizginin hikayesini paylaştı. Bu, birçok insanı fazlasıyla korkuttu.

Her şey, müşterilerinden birinin tırnağındaki siyah çizgiyi kapatması için tırnağına koyu renk oje sürdürmek istemesiyle başladı. Fakat Skinner ona doktora gitmesini önerdi. Çünkü bazı durumlarda, kanser belirtileri tınakta siyah bir çizgi gibi küçük belirtiler gösterebilmektedir.

Konulan teşhis, kişinin ungual melanomu olduğunu doğruladı. Bu bir cilt kanseri türüdür. Bu tür koyu mavi lekeler ya da siyah çizgi versiyonları sadece tırnaklarda görülmez. Ayrıca benlerinizin boyutu, rengi ve şekli de değişir.

Tırnaktaki siyah çizgi ya da koyu renk noktalar normal mi?

Elbette, tırnaktaki siyah çizgi ya da koyu renk bir nokta her zaman kanserle ilgili değildir. Aşağıda sıraladığımız durumlar, bu çizgilerin görülmesinin normal olduğu bazı durumlardır:

 • İlaç almak: Bazı ilaçların yan etkisi tırnak renginin koyu renk pigmentasyonudur. Bu durum, ilacı aldıktan birkaç gün sonra ortaya çıkar.
 • Hamilelik sırasında: Hamilelik sırasında tırnaklarınızda kahverengi lekelerin görülmesi mümkündür. Ama bunlar ciddi sonuçlar doğurmaz.
 • Enfeksiyonlar: Tırnaklarda mantar oluşumu renk değişikliğine sebep olabilir.
 • Yaralar: Kırmızı ve kahverengi karışımı bir nokta görülüyorsa, muhtemelen alınan darbelere bağlıdır.

Ne zaman endişe etmeliyim?

Yaygın olmasa da, ungual melanoma çocuklarda da ortaya çıkabilir.

Siyah çizginin genişliği bir santimin yirmide birinden biraz daha büyüktür ve sadece bir renkten oluşmaz. Aynı çizgide kahverenginin farklı tonları vardır.

Değişiklik zamanla gerçekleşir. Ayrıca, tırnak çevresindeki cilt de koyu renktedir.

Çoğu durumda, ungual melanoma sadece bir tırnağı etkilemez. Bununla beraber, vücudun belirli bölgelerinde görülen diğer belirtiler de vardır. Bunlar ayak parmaklarınızı ve kafa derinizi de içeren bölgelerdir.

Tehlike durumu

kanser hücresi

Cildinizdeki melanomanın tedavisinde farklı yöntemler vardır. Her şey tümörün durumuna ve hastanın fiziksel koşullarına bağlıdır.

İşte bazı tedavi yöntemleri:

 • Radyoterapi: Bu yöntem kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Bu bölgesel bir işlemdir. Başka bir deyişle, sadece melanomanın bulunduğu alanı etkiler.
 • Ameliyat: Bu yöntem en çok kullanılan yöntemdir. Bu tedavi için tümör ve etrafında bulunan doku çıkarılarak alınır. Amacı, kanserin etraftaki bölgelerde de üremesini engellemektir.
 • Kemoterapi: Bu yöntem ise, melanom vücudunuzun diğer bölgelerine yayıldıysa kullanılır. Hastaya birçok ilacın kombinasyonu olan bir ilaç verilir. Ayrıca bölgesel bir uygulama da yapılır.
 • İmmünoterapi: Bu tedavinin amacı, bağışıklık sisteminizi güçlendirmektir.

Önleme

Güneş Kremi

Melanoma’nın en büyük nedenlerinden biri, güneşe maruz kaldığı durumlarda cildi korunmasız bırakmaktır.

Cildinizle ilgili durumlar için aşağıdakileri göz önünde bulundurmanız gereklidir:

 • Güneşin yoğun olduğu saatlerde kendinizi güneşe maruz bırakmayın (öğlen 12:oo’den 16:oo’ya kadar).
 • Her gün güneş kremi kullanmaya alışın (Dışarı çıkmadan yarım saat önce sürün. Özellikle havuza veya kumsala gittiğinizde buna ihtiyacınız olacaktır.)
 • Günde en az 8 bardak su için. Çünkü güneş vücudunuzu kurutur. Vücut sıcaklığınızı düzenlemek için sıvı almaya ihtiyacınız vardır.
 • Bronzlaşmaktan kaçının. UV ışınlarına maruz kalması cildin yaşlanmasını hızlandırır ve cilt kanseri riskini arttırır.
 • Herhangi bir düzensizliğe dikkat edin. İşaretleri gözden kaçırmayın. Renk ve boyutlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için tırnaklarınızı ve benlerinizi inceleyin.

Vücudunuzu dinleyin!

Melanomu, tırnak mantarları ya da sıradan çürükler gibi iyi huylu hastalıklarla karıştırmak çok mümkündür. Bu nedenle hastalar genellikle bunu hastalığın sonraki aşamalarında fark ederler.

Sağlığınız için kendi kendinize teşhis koymayın. Özellikle tırnağınızın üzerinde siyah bir çizgi varsa, herhangi bir deri anormalliği varsa, bir cildiyeye görünün. Bu, doğru teşhis ve uygun tedavi sağlamak için tek yoldur.

Önleme, hastalığın ölümcüllük oranını düşürür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.