Toksinler Nelerdir ve Vücudunuzda Nasıl Hareket Ederler?

Vücuttaki toksinleri atmak için sağlıklı bir diyet sürdürmeniz ve yeterli su içmeniz önemlidir. Karaciğer ve böbrek bu görevdeki en büyük müttefiklerinizdir.
Toksinler Nelerdir ve Vücudunuzda Nasıl Hareket Ederler?

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2020

Son yıllarda medya, toksinlerden, ünlü detoks diyetlerinden veya bunları ortadan kaldırmak için egzersiz yapmanın en iyi yolundan bahsetmekte. Bununla birlikte, çok az insan gerçekten toksinlerin ne olduğunu ve neden vücudunuzu arındırmanız gerektiğini bilir.

Toksinler, bitkiler, hayvanlar veya bakteri olsun, hücreler tarafından üretilen zararlı maddelerdir. Bizim durumumuzda vücut tarafından üretilebilir veya dışarıdan gelebilir.

Toksinlerle ilgili sorun, biriktiklerinde hücrelerimize ve dokularımıza zarar vermeleridir. Bu nedenle, bu yazıda bu maddelerin nereden geldiğini ve bunları ortadan kaldırmak için neler yapabileceğimizi açıklayacağız.

Toksinler nelerdir?

Bahsettiğimiz gibi, toksinler hücreleriniz ve dokularınız için potansiyel olarak zararlı olabilecek maddelerdir. Vücudun hem içinden hem de dışından gelen küçük moleküller, proteinler veya diğer elementler olabilirler.

Her şeyden önce, hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğunuz metabolik süreçler nedeniyle vücudunuzun her zaman toksin ürettiğini bilmelisiniz. Örneğin, hücrelerinizin enerji elde ettiği mekanizma serbest radikaller üretir.

Serbest radikaller, biriktikleri takdirde hücrelere zarar verebilecekleri için toksin olarak kabul edilen kararsız moleküllerdir. Ayrıca tütün gibi maddeleri yediğinizde, soluduğunuzda veya tükettiğinizde çok sayıda toksin üretirsiniz.

Olan, tüm bu toksinleri etkisiz hale getirmenize veya onları ortadan kaldırmanıza izin veren mekanizmalarınızın olmasıdır. Etkisiz hale getirildiklerinde dokular için gerçekten zararlı olan çok yüksek seviyelere ulaşamazlar.

Toksinlerin nötralizasyonu ve atılmasında en önemli iki organ karaciğer ve böbrektir. İdrar ve dışkı yoluyla bunların büyük bir kısmını dışarı atarsınız.

Vücudunuzu doğru bir şekilde arındırmak için bu organların olması gerektiği gibi çalışması çok önemlidir. Böbrek ve karaciğer hastalıkları, detoksifikasyon sürecini değiştirir ve serbest radikallerin ortadan kaldırılmasını geciktirir, örneğin yaşlanmayı etkiler.

Karaciğer çizimi
Karaciğer, insan vücudunu detoksifiye etmek için önemli bir organdır.

Diğer önemli toksinler

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, gıda önemli bir toksin kaynağıdır. Sadece yiyecekleri işlemek için vücudun içinde meydana gelen reaksiyonlar nedeniyle değil, aynı zamanda gıdanın kendisinden de gelebildikleri için.

Aslında, katkı maddeleri ve yağlar açısından zengin besinler daha yüksek oranda toksin içerir. Aynısı kızartılmış yiyecekler veya yüksek sıcaklıklarda işlenmiş yiyecekler için de geçerlidir. Ayrıca tütün veya alkol gibi maddeler son derece zararlıdır.

Yediğimiz bazı hayvanlarda bulunan ağır metaller gibi kirleticiler de bir toksin kaynağıdır. Yılan, böcek gibi hayvanların zehirlerinin de zehirli olduğunu unutamayız.

Mevcut gıda endüstrisinde yaygın olan aşırı işlenmiş gıdalar, onları üretmek için atılan adımların sayısı nedeniyle toksin salınım sürecini hızlandırır. Markete gittiğinizde, sağlık risklerini en aza indirmek için satın aldığınız yiyecekleri seçmeye özen göstermelisiniz.

Toksinleri vücudunuzdan nasıl atarsınız?

Sebze ve meyvelerle yapılmış detoks görseli
“Detoks diyetlerinin” etkinliği konusunda net bir kanıt yoktur.

Çok sayıda diyet ve detoks formülü için reklamlar bulunsa da, bunların faydalarına dair henüz bilimsel bir kanıt yok. Ancak, vücudunuzdaki zararlı maddeleri yok etmek için organlarınızın düzgün çalışmasına ihtiyacınız olduğu doğrudur. Özellikle karaciğer ve böbrek.

Bu nedenle, susuz kalmamak ve günde 1,5 ila 2 litre (6-8 bardak) su içmek çok önemlidir. Bu, böbreğin daha fazla idrar üretmesine ve kendini daha sık temizlemesine yardımcı olur.

Mantıken, yediğiniz zararlı maddeleri azaltırsanız sağlığınız için de faydalı olacaktır. Bunu, örneğin alkol, tütün veya işlenmiş ve yüksek yağlı yiyecekleri ortadan kaldırarak yapabilirsiniz. Ayrıca diyetinize daha fazla meyve ve sebze eklemelisiniz.

Diyetler detoks yapmanın tek yolu değil

Aktif bir yaşam sürmenizi ve haftada birkaç kez orta düzeyde egzersiz yapmanızı öneririz. Spor yoluyla aynı zamanda zararlı maddeleri ortadan kaldırırsınız ve buna ek olarak, ilişkili olduğu görülen stres seviyelerini azaltırsınız.

Hatırlamanız gereken şey, toksinlerin dokularınıza zararlı maddeler olduğudur. Bununla birlikte, herhangi bir diyete başlamadan veya detoks ürünleri almadan önce, bilgi almak ve bir profesyonele danışmak önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Toksinlerden Kurtulmak İçin İçebileceğiniz 6 Smoothie
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Toksinlerden Kurtulmak İçin İçebileceğiniz 6 Smoothie

Bazen sağlıklı bir beslenme programı uygulamak toksinlerden kurtulmak için yeterli olmayabiliyor. Bu 6 smoothie size yardımcı olabilir.  • Rodríguez Perón, José Miguel, José Rogelio Menéndez López, and Yoel Trujillo López. “Radicales libres en la biomedicina y estrés oxidativo.” Revista cubana de medicina militar 30.1 (2001): 15-20.
  • Sánchez-Valle, Vicente, and Nahum Méndez-Sánchez. “Estrés oxidativo, antioxidantes y enfermedad.” Médica Sur 20.3 (2018): 161-168.
  • Saavedra, Octavio Maldonado, et al. “Radicales libres y su papel en las enfermedades crónico-degenerativas.” (2010).
  • Cogollos Ortega, Marcos. “Antinutrientes en las dietas detox.” (2019).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.