Yağlı Karaciğer Hastalığının 6 Belirtisi

· 5 Nisan, 2018
Yağlı karaciğer hastalığı, obezite, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon ile yakından ilgilidir. Belirlenmesi zor olsa da, bu hastalığı tespit etmek için uyarı niteliğinde bazı belirtiler vardır.

Bilimsel olarak hepatik steatoz olarak bilinen hastalık yaygın olarak yağlı karaciğer hastalığı olarak bilinir. Diyabet ya da hipertansiyon gibi bu da, aşırı alkol tüketimi veya bir metabolik sendromdan kaynaklanabilir. Bu hastalığın ana belirtilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Yağlı karaciğer hastalığı nedir?

Karaciğer hücrelerinde yağ biriktiğinde, yağlı karaciğer hastalığına yakalanabiliriz. Bu durum obezite, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyonla yakından ilgilidir. Birçok durumda, yağ hücreleri yağ ile dolup fazlasını yakınlarındaki organlara “aktarırlar”.

Karaciğerin birçok hayati işlevi olduğunu bilmeliyiz: protein üretimi, yağ metabolizmasının düzenlenmesi, toksinleri kan dolaşımından yok edilmesi ve amino asitlerin miktarının kontrol edilmesi. İşlevlerini yerine getirmesi için karaciğeri sağlıklı tutmak çok önemlidir.

Bazı insanlar bu hastalığa karşı daha az dirençlidir:

  • Orta yaşlı kadınlar
  • Fazla kilolu insanlar
  • Diyabet veya yüksek kolesterol hastaları
  • Bazı diyetleri yapanlar
  • Alkol bağımlılığı olan insanlar

Buna da bir göz atın: Karaciğer Yağlanmasını Tedavi Etmeye Yardımcı 5 Doğal Çay

Yağlı karaciğer hastalığının belirtileri

Yağlı Karaciğer Belirti

Ne yazık ki, hepatik steatoz genellikle herhangi bir belirti göstermez. Başka bir deyişle, uygun bir muayene olunana kadar hastalığın tespit edilmesi zordur. Yağlı karaciğer hastalığının teşhisine yardımcı olan üç çeşit test vardır:

  • Kan testleri (transaminaz seviyesini belirler)
  • Karaciğer sonogramı (karaciğer ne kadar parlak ve büyük görünürse, hastalığın olması ihtimali de o kadar fazladır)
  • Biyopsi (hastalığın boyutunu test eder)

Bazı hastalar gerçekten de hepatik steatoza işaret eden bazı sağlık sorunları ya da belirtiler yaşarlar:

1. Karın ağrısı

Karnın orta ya da üst kısmında rahatsızlık veya “bıçaklanma” hissi. Bu ağrı herhangi bir aktiviteden ya da belli bir hareketten kaynaklanmaz. Yemekten sonra oluşabilir, çünkü karın genişler ve büyümüş olan karaciğere baskı yapar.

2. Karın şişkinliği

Karın Şişkinliği

Karında su toplanması, karaciğerle ilgili hastalıklardan kaynaklanır ve viseral ve paryetal karın zarı arasında sıvı oluşmasıyla ortaya çıkar. Bu sorunun belirtileri karında şişlik, hazımsızlık, bel ağrısı ve nefes alma güçlüğüdür. Ayrıca ayak bileklerinin şişmesine de sebep olabilir.

3. Hazımsızlık

Eğer yediğiniz herhangi bir şey (küçük bir miktarda ya da sağlıklı olsa bile) karnınızı rahatsız ediyor ya da bulantıya ya da gaza sebep oluyorsa, karaciğerinizde bir sorun olabilir. Karaciğeri yağlı olan insanlar genellikle hazımsızlık çektiğine inanarak doktora giderler ama sebebin aslında hepatik steatoz olduğunu daha sonra fark ederler.

4. Yorgunluk

Yorgunluk

Karaciğer metabolizmayla eş zamanlı olarak çalışmazsa, yavaşlar. Bu, önemli bir organın bir sorunla uğraşması durumunda gerçekleşir. Vücut, kendisini bu durumdan korumaya çalışır ve daha az kan pompalayarak durumu telafi etmeye çalışır.

Bu özel durumda, açıklanamayan bir yorgunluk, odaklanma sorunları, kafa karışıklığı, yorgunluk ya da enerji yetersizliği ortaya çıkabilir. Kişi, geçmişte yaptığı etkinliklere olan ilgisini de kaybedebilir ve bunun yerine, çok uzun saatler boyunca uyuyabilir.

5. Koyu renk idrar

Sorunları ya da hastalıkları idrar aracılığıyla tespit edebiliriz. Bu sıvının toksin ve atıklar taşıdığını unutmamak gerekir. Yağlı karaciğer hastalığı vakalarında, sıvı normalden daha koyu renkte olur ve gün boyunca da bu renk açılmaz (normalde idrar sabahları daha koyu renkte olmasına rağmen genellikle günün ilerleyen saatlerinde rengi açılır).

Dışkıda da değişiklikler görülebilir: normalden daha keskin bir kokuya sahip olabilir, beyaz veya killi gibi görünebilir.

6. Ciltte değişiklikler

Ciltte Değişiklik

Sarılık, hepatik steatozun bir belirtisidir. Dokudaki artan safra boyası seviyesine bağlı olarak sarımsı cilt ve mukus çok görülen özellikleridir. Kırmızı kan hücrelerinin yıkılması ya da safra kesesi komplikasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir.

Yağlı karaciğer hastalığı, renk değiştirmiş boyun ve koltuk altı parçaları, patlayan yüz damarları , kızarmış avuç içleri ya da sırtta, göğüste veya omuz bölgelerinde örümcek damarları oluşması gibi cilt değişikliklerine neden olur. Buna ek olarak, tırnakların altında beyaz lekeler de görülebilir.

Diyet ve yağlı karaciğer hastalığı

Eğer yağlı karaciğer hastalığı teşhisi konulduysa, bir sonraki adım doğru tedaviye başlamaktır. Doktorunuzun verebileceği ilaçlara ek olarak, düşük yağlı bir diyet yapmanız ve egzersiz yapmanız çok önemlidir. Biz aşağıdakileri yapmanızı öneriyoruz:

Bunu da okumanızı öneririz: Karaciğer Zehirlenmesinin Bilmeniz Gereken 11 İşareti

1. Rafine gıdaları azaltın

Rafine Ürünler

Bu gıda grubu un ve beyaz şekerden oluşur. Bu ikisi yerine tam tahıllı ve bütün gıdaları seçin.

2. Bir Akdeniz diyeti yapın

Akdeniz diyeti, düşük yağlı gıdalar ya da sağlıklı yağlara sahip besinlerden oluştuğu için en sağlıklı diyetlerden biridir. Örneğin, zeytinyağı bu hayat tarzının çok önemli bir parçasıdır.

3. Alkolden kaçının

Alkolden Kaçının

Alkol karaciğerin en büyük düşmanlarından biridir. Çok fazla alkollü içki tüketmek sadece steatoza değil aynı zamanda siroza da sebep olabilir.

4. Bazı ilaçları kullanmayın

Hangi ilaçların durumunuzu kötüleştirebileceğini öğrenmek için doktorunuza danışın. Doktorunuz, muhtemelen size ağrı kesicileri, östrojen içeren ve iltihap sökücü ilaçları kullanmayı bırakmanızı önerecektir.

5. Egzersiz

Egzersiz, hem kendinizi daha iyi hissetmeniz için ve hem de karaciğer sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olmak için harika bir yoldur. Parkta gezintiye çıkabilir, köpeğinizi gezdirebilir, bisiklet sürebilir ya da yüzebilirsiniz; istediğiniz egzersiz yöntemini seçin ve haftada en az üç kez yapın.