Transfüzyonlar İçin Yapay Kan: Neleri Kapsar?

Yapay solunum, yapay kalpler... Bilimin yapay kan geliştirmesi de mümkün mü? Bugünkü yazımızda öğrenin
Transfüzyonlar İçin Yapay Kan: Neleri Kapsar?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Her yıl düzinelerce otobüs, insanları kan bağışı yapmaları için teşvik etmek üzere dünyanın çeşitli şehirlerini dolaşıyor. Özellikle, genellikle kaza sayısının arttığı yaz aylarında kan ihtiyacı artıyor. Ancak donör sayısının artması gerek. Peki, yapay kan transfüzyonlarını kullanarak bu sorunu çözmek mümkün olabilir mi?

Yapay kan oluşturma ihtimaliyle ilgili haber Digital Journal’da yayınlandı. Bu bilgi, çok hızlı bir şekilde yayıldı. Hatta birkaç gazetede bile kendine yer buldu. Bunun sebebi ne mi? Çünkü yapay kan transfüzyonları, günümüzde sürekli artışta olan bir talebe çözüm olabilir.

Yapay kan transfüzyonlarıyla ilgili araştırma

kan testleri
Yapay kan, milyonlarca insanın kolayca ve hızlı bir şekilde erişebildiği yeni bir donör türünün kapılarını aralıyor.

Kan nakli için yapay kan kullanma olasılığı birçok insanın dikkatini çekmiştir. Ancak bu, gerçekten uygulanabilir mi yoksa deneysel bir prosedür olarak kalmaya devam mı edecek? İşte bu konuyla ilgili araştırmalar halen sürüyor.

Yapay kanı, kan nakli yapmak üzere kullanılacak yeni bir yöntem olarak onaylamadan önce çok daha derinlemesine araştırmalar ve çalışmalar yapılması gerekiyor. Yine de aşağıda bu prosedürün neleri içerdiğinden bahsedeceğiz. Yapay kan, gelecekte, binlerce hayat kurtaran çok etkili bir yöntem haline gelebilir.

ErythroMer çalışması

Bu çalışmaya katılan araştırmacılar, Washington Üniversitesinden ve bulgularını ‘Amerikan Hematoloji Derneğinde (American Society of Hematology) yayınladılar. Araştırmalarında, binlerce hayatı kurtarmayı vaat eden tamamen yenilikçi bir şey başardılar.

Çalışmanın adı tesadüfen verilmedi. ErythroMer terimi, kanın yerini alabilen bileşen anlamına geliyor. Kırmızı kan hücreleriyle örtüşme derecesi yüzde 10’u aşmıyor olmasına rağmen, araştırmacılar, bu oranla bile ErythroMer’in acil bir hastayı stabilize etmeye yarayabileceğine inanıyorlar.

Hiç şüphesiz bu, oldukça umut verici. Doktorların acilen kana ihtiyaç duydukları farklı durumlar vardır. Aynı şekilde, bağışçılardan alınan kanın yeterince hızlı ulaşmadığı alanlar olabilir. ErythroMer bu sorunlara çözüm olabilir. Peki, nasıl bir prosedür takip edilmeli?

Yapay kan ve prosedürü

kan tüpleri
ErythroMer, kırmızı kan hücreleriyle örtüşme oranı düşük olsa da insan kanının yerini tutmayı vaat ediyor.

Bu çalışmada yer alan araştırmacılar, ErythroMer’i toz şeklinde tasarladılar. Bu bileşen, kırmızı kan hücreleri ile aynı işlevleri yerine getiren yapay hücreleri içeriyor. Ancak eğer toz halindeyse, transfüzyon nasıl mümkün olabilir?

  • Uzmanlar öncelikle ErythroMer’i enjekte edilebilir hale getirmek için suyla karıştırıyorlar.
  • Daha sonra bu bileşeni oda sıcaklığında saklıyorlar.
  • Kullanıcılar, bunu, bir pakete konmuş şekilde taşıyabilirler.

Yani nerede olursanız olun, acilen ihtiyacı olan herkese yapay kan nakli yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken tozu, suyla karıştırmak ve acilen ihtiyacı olan kişi her kimse ona nakletmektir. İnsan kanının yerine geçen ve taşınabilir olan bu madde, hayal ettiğimizden de fazla insanın hayatını kurtarabilir.

Yapay kanla ilgili beklentiler

Bilim adamları, yapay kanı, hayvanlar üzerinde test ettiler ve rapor ettikleri sonuçlar oldukça iyi. Daha açık olmak gerekirse, gerçekleştirdikleri testler, şok halindeki hayvanları hayata döndürmeyi başardı. Ancak bu yöntem, insanlar için kullanılabilir hale gelmeden önce daha fazla test yapılması gerekiyor.

Beklentiler oldukça umut verici. Örneğin bu, bir savaşta, oldukça yüksek bir başarı oranıyla hayat kurtarmak anlamına gelebilir. Ayrıca bu uzak bölgeler için de olumlu bir çözüm olabilir. Günümüzde bağışlanan kanı taşımak için basit bir yöntem olmadığını unutmamalıyız. Bu nedenle ErythroMer bir çözüm olabilir.

ErythroMer’in kan nakillerini gerçekleştirmek için kullanılabilecek yeni bir yol olduğunu doğrulamadan önce daha fazla araştırma yapılmasını beklememiz gerekecek. Devam eden çalışmaları yakından takip edeceğiz ve umarız sonuçlar başarılı olacak. Bugün hayat kurtarmadan anladığımız şey, yakın gelecekte kökten değişebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barbosa, Fabiano Timbó, Jucá, Mário Jorge, Castro, Aldemar Araujo, Duarte, José Lira, & Barbosa, Luciano Timbó. (2009). Artificial oxygen carriers as a possible alternative to red cells in clinical practice. Sao Paulo Medical Journal, 127(2), 97-100. https://dx.doi.org/10.1590/S1516-31802009000200008
  • Bialas, C., Moser, C., & Sims, C. A. (2019). Artificial Oxygen Carriers and Red Blood Cell Substitutes: An Historic Overview and Recent Developments Toward Military and Clinical Relevance. The journal of trauma and acute care surgery.
  • Kobayashi, K., Tsuchida, E., & Horinouchi, H.. (2005). Artificial oxygen carrier: its front line. Revista do Instituto de Medicina Tropical de São Paulo, 47(1)https://dx.doi.org/10.1590/S0036-46652005000100010

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.