Yaz Aylarında Kan Bağışı Yapmak Neden Önemlidir?

Yaz aylarında kan bağışı yapmanın neden önemli olduğunu biliyor musunuz? Şimdi neden her zamankinden daha fazla kan donörüne ihtiyacımız olduğunu keşfedelim.
Yaz Aylarında Kan Bağışı Yapmak Neden Önemlidir?

Son Güncelleme: 29 Mayıs, 2020

Kan bağışı çok özverili bir eylemdir ve her yıl çok fazla hayat kurtarılmasını sağlayabilir. Birçok ilimizde bağış merkezleri bulunmaktadır. Bazen, birkaç gün boyunca tek bir yerde kalacak bir mobil merkez de bulabilirsiniz. Ancak, yaz aylarında kan bağışı yapmak neden özellikle önemlidir?

Haziran, Temmuz ve Ağustos boyunca, halkı yaz aylarında kan bağışı yapmanın öneminden haberdar etmeyi amaçlayan birçok kampanya yapılır. Bunun nedeni, tatil dönemi nedeniyle bağışçı sayısının önemli ölçüde azalmasıdır. 14 Haziran Dünya Kan Bağışı Günüdür ve tüm bağışçılara cömert hizmetlerinden dolayı teşekkür etmek için kutlanmaktadır.

Yaz aylarında kan bağışı yapmak neden önemlidir?

Yaz aylarında kan bağışı yapmak ayrıca önemlidir.
Kan bağışı her yıl bir çok hayat kurtarır.

Birçoğumuz tatile gidebilirken, hastalıklardan dolayı tatile çıkamayan birçok kişi var. Kendi sağlıkları için, kemoterapi gibi sürekli tedaviler veya organ nakli gibi sebeplerle hastanede kalmaları gerekir. Bu insanlar donörlerin kahramanca yaptıkları kan bağışları sayesinde hayatta kalıyorlar. Kan, bu ve benzeri durumlar için vazgeçilmezdir.O halde yaz aylarında bağışçılarının sayısında neden bir düşüş oluyor?

Cordoba kan bankası ne bu konuda ne diyor?

Cordoba, İspanya’daki kan bankası, Yeni yıl kutlamalarının yaklaşması nedeniyle yaz aylarında kan bağışının önemini yineliyor. Yaz aylarında daha az bağışçı varsa, Yeni yıla yaklaşılan aylarda kan bulmada sorunlar yaşanabilir.

Bu özel kan bankasına göre, donör miktarı Ocak ve Şubat aylarında da oldukça düşük. Bu nedenle, kamuoyunu tüm yıl boyunca kan bağışı yapmanın önemli olduğu hakkında bilinçlendirmek için birçok kampanya yapıyorlar. Ancak, tüm diğer dönemlerle karşılaştırıldığında, tatil dönemlerinde bağışçıların sayısı çok azalıyor.

Yaz kazalarının sayısı artıyor

Kan bağışı yaparak bir çok hayat kurtarabilirsiniz.
Hastaneler ve sağlık merkezleri yaz aylarında kan bağışına daha çok ihtiyaç duyarlar.

Yaz aylarında kan bağışı yapmanın önemli olmasının bir başka nedeni de bu dönemde daha fazla kaza olmasıdır. Molalar için durmazsanız dikkatiniz azaldığından sürüş sırasında kaza yapma olasılığınız yükselir, örneğin yolun yüzeyi yağmur yağdıktan sonra kayganlaşmış olabilir veya bir şey dikkatinizi dağıtabilir.

Trafikte hayatını kaybedenlerin sayısı her yıl artıyor. Bu nedenle kan bağışı yapmak çok önemlidir. Bu tür durumlarla başa çıkmak için her zaman yeterli plazmaya sahip olmalarını sağlayarak sağlık merkezlerine ve hastanelere yardımcı olabiliriz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:  Anemi ve Demir Eksikliği: İkisi Aynı Şey Midir?

Kan bağışı hayat kurtarır

Yaz aylarında kan bağışı çok önemlidir, ancak mümkünse yıl boyunca bağış yapmalıyız. Daha önce de belirttiğimiz gibi, binlerce insan bir kazadan sonra transfüzyona ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, aşağıdakiler için de kan gereklidir:

 • Doğum komplikasyonları yaşamış ve çok fazla kan kaybetmiş kadınlar
 • Yetersiz beslenme nedeniyle ileri anemi teşhisi konan çocuklar.
 • Trafik kazası nedeniyle meydana gelen ciddi bir travmadan etkilenen insanlar.
 • Ameliyat olması gereken insanlar (yumurtalık kisti, apandisit, bağırsak tıkanıklığı …).

Tüm bu durumlar için kan bağışı çok önemlidir. Tıpkı diğer bağışlar gibi, kanın da bir son kullanma tarihi olduğunu unutmamalıyız. Hastanelerin  0- gibi belirli bir kan türünden daha az bulunması da çok yaygındır.

Hiç kan bağışı yaptın mı? Hiç bağış merkezine gittiniz mi? Sağlıklıysanız ve bağışta bulunabiliyorsanız, bunu iki kez düşünmeyin. Birlikte, birbirimize yardımcı olabiliriz. Sadece biraz kan bağışı pek çok insana yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Ameliyat Sonrası Kanamanın Riskleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ameliyat Sonrası Kanamanın Riskleri

Ameliyat öncesi kanama riski genellikle düşüktür. Bununla birlikte, cerrahi prosedüre bağlı olarak ameliyat sırasında ve ameliyat sonrası risk yüks... • A., D. M. C., & V., M. C. M. (2015). MEDICINA TRANSFUSIONAL EN EL SIGLO XXI. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/j.rmclc.2015.11.002
 • Bani, M., & Giussani, B. (2010). Gender differences in giving blood: A review of the literature. Blood Transfusion. https://doi.org/10.2450/2010.0156-09
 • Booth, C., & Allard, S. (2017). Blood transfusion. Medicine (United Kingdom). https://doi.org/10.1016/j.mpmed.2017.01.014
 • Martin Santana, J. D., & Beerli Palacio, A. (2008). El comportamiento del donante de sangre desde la perspectiva del marketing social: factores determinantes de la predisposición a donar. Revista Española de Investigación de Marketing ESIC.12(1), 27–41.
 • Moreno Arroyo, C., & Estrada Masllorens, J. M. (2009). La donación de órganos en España: competencias del profesional de enfermería. Nursing27(9), 56–61. https://doi.org/10.1016/S0212-5382(09)70627-2
 • Nigam, A., Prakash, A., & Saxena, P. (2013). Blood transfusion in obstetrics. Kathmandu University Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.1.4077.412
 • Rodríguez-Rodríguez, M. (2011). La promocion de la donacion voluntaria y habitual de sangre como impacto en la seguridad transfusional, Colombia 2010. Boletin Informativo Salud Transfusional. Vol 5. Numero 1. Retrieved from www.ins.gov.co
 • Sharma, S., Sharma, P., & Tyler, L. N. (2011). Transfusion of blood and blood products: Indications and complications. American Family Physician. https://doi.org/10.1016/S0002-838X(11)60093-2