Hayatta En Önemli Olan Dört Şey

5 Haziran, 2019
Hayatta gerçekten önemli olan şeylere odaklanmak çok önemlidir, çünkü mutluluğunuzun yapı taşlarını bunlar oluşturur.

Bazen, insanlar hayatta en önemli olan şeylerin farkına varamaz. Bu nedenle, mutluluğunuzu ve kişisel refahınızı gerçekten etkileyen unsurların mevcudiyetini sık sık değerlendirmek çok önemlidir.

Hepimizin ihtiyaçları ve öncelikleri farklı olsa da, belirli şeylerin yokluğunda hayatınızın eksik kaldığını görebilirsiniz. Hayatımızı değiştiren bir kaza ya da onarılamaz hasarlara neden olan bir olay yüzünden olabilir; ancak, genellikle bir şeyi kaybettikten sonra onun değerini anlarız.

Hayatta en önemli dört şey

Bu yazıda, hayatta en önemli dört şeyden oluşan bir listeyi sizinle paylaşmak istiyoruz:

1. Sağlık en kıymetli hazinedir

hayatta en önemli olan şeylerden biri sağlık

Hayattaki en önemli dört şeyin başında sağlığınız gelir.

Ne yazık ki, sağlık, başlarına çok kötü bir şey gelene kadar birçokları tarafından hak ettiği değer verilmeyen bir şeydir.

Bazen, sağlığınızın ne kadar kıymetli olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Egzersiz yapmaya son verebilir ve sonrasında bir tür spor yaparken sakatlanma nedeninizi merak edebilirsiniz. Sağlıklı bir diyeti takip etmeyebilir ve o zaman neden bu kadar kilo aldığınızı kendi kendinize sorabilirsiniz. Aynı şekilde, zihinsel sağlığınızı ihmal edersiniz ve neden bu kadar stresli olduğunuzu bir türlü anlayamazsınız.

Sağlıklı olduğunuz zaman, bir yandan tutku ve arzularınızın tadını çıkarırken öte yandan arkadaşlarınızla, ailenizle ya da partnerinizle daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Bu nedenle, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza çok dikkat etmeniz, sağlıklı beslenmeniz ve stres kaynaklı hastalıkların oluşma riskini en aza indirgemek için her gün biraz egzersiz yapmanız gerekir.

Ayrıca bakınız: Güne Güzel Başlatan 6 Sağlıklı Alışkanlık

2. Zamanınız son derece önemlidir

Her gün herkes için 24 saattir. Bununla birlikte, bazı insanlar sürekli acele eder ve zamanın yetersizliğinden şikayet ederler. Elbette, hepimizin sorumlulukları ve yükümlülükleri var, ancak genellikle onları şekillendiren aldığımız kararlardır. Bir şeye “evet” dediğiniz her zaman, bir diğerine “hayır” demiş oluyorsunuz. Sorun, çok sık “evet” demeye başladığınızda ortaya çıkar ve denge bozulmaya başlar.

Zamanın, asla geri alınmayan ve sonu olan bir kaynak olduğunu unutmayın. Kaybedilen zamanı kurtaramazsınız, ancak elinizde kalan zaman konusunda daha seçici olabilirsiniz.

Zamanınızı kontrol altına alın ve hayatınızdan gerçekten verimli bir şekilde faydalanmak için daha az şeye “evet” deyin. Boş zamanlarınızı, hayatınıza daha fazla anlam ve neşe katan etkinliklere ve insanlara adayın.

Bir ebeveyn veya iş yerinde yönetici olsanız bile, örneğin, sorumluluklarınızı ihmal etmeden kendinize dikkat etmeye çalışmalısınız.

“Hayattaki en önemli şeyler eşyalar değildir.”

– Anthony J. D’Angelo

3. Sevgi her şeyin anlamıdır

hayatta en önemli olan şeylerden biri sevgi

Sevmek ve sevilmek hayatta insana en çok zevk veren deneyimlerdir. Bu, hayatınızda o küçük kıvılcımı ateşleyen herkesi içerir: arkadaşlarınız, aileniz ve sevdikleriniz. Ayrıca yapmaktan hoşlandığınız her şeyi ve başkalarıyla olan deneyimlerinizi de kapsar.

Yapmayı sevdiğiniz şeyleri, birlikte büyüdüğünüz hikayeleri ve dünyada sevginin hala var olduğunu hatırlatan yabancılarla aranızda gerçekleşen nazik etkileşimleri içine alır.

Sevgi hayatınıza yeni bir anlam ve amaç verebilir. İlişkilerinizin temelini sadece bu oluşturur. Onları, gerçekten hak ettikleri sevgi ve dikkatle beslemeniz gerekir.

Enerji ve zamanınızı hayatınızdaki değerli ilişkileri beslemeye ayırın. Meşgul olmak çok güzeldir, ama başkalarıyla birlikteyseniz ve sizin için çok önemli olan şeyler yapıyorsanız bu çok daha da güzeldir.

Ayrıca bakınız: Gözlerinizi Açın: Hayat Bize Her Zaman Yol Gösterir

4. Amaçsız bir hayat kadersiz bir hayattır

Hayattaki en önemli şeylerden bir tanesi de onun anlamını ve gerçek amacını keşfetmektir. Dolu dolu bir hayat yaşamak için, belirli amaç ve hedeflere sahip olmanız gerekir: ne yapmak istediğinizi öğrenin ve gayretle tutkularınızın peşinden gidin.

Her gün yataktan kalkma ve yolculuğa devam etme nedeniniz, zor zamanlara rağmen, hedeflerinizdir. Bir kişinin amacı birçok farklı şekilde olabilir.

Daha iyi bir baba, daha etkili biri ya da dünyayı değiştirecek yetide bir kişi olmak isteyebilirsiniz. En önemli şey, kendi amacınızı bulmanız ve tüm ruhunuzu ona teslim etmenizdir.

Gördüğünüz gibi, hayatta en önemli dört şey (sağlık, zaman, sevgi ve amaç) maddi olmayan şeylerdir. Her şeye rağmen, bunlar, mutlu bir insan olmak ve sizi sarmalayan dünyanın tadını çıkarmak için gerekli olanlardır.