Uçuklardan Hızlıca Kurtulmak İçin 5 Yol

Uçuklar dudak, ağız ya da diş etlerindeki küçük ülserlerdir. Ciddi olmasalar da çok rahatsız edici ve son derece bulaşıcıdırlar. Bu yazımızda uçuklardan hızlıca kurtulmak için 5 yol keşfedebilirsiniz.
Uçuklardan Hızlıca Kurtulmak İçin 5 Yol

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Uçuklara, çok kolay yayılma eğilimi gösteren çok yaygın bir enfeksiyon olan herpes simpleks virüsü neden olur. Aslında, Amerikan Cinsel Sağlık Derneğine göre, Amerika Birleşik Devletlerindeki yetişkinlerin yarısından fazlası bu virüsün taşıyıcısıdır. Bunu akılda tutarak, size uçuklardan hızlıca kurtulmak için 5 yoldan bahsetmek istiyoruz.

Bu enfeksiyon dudaklarda, ağızda ve diş etlerinde kabarcıklar oluşturur. Aynı zamanda dudak çevresinde hafif bir yanma hissi, karıncalanma ve kaşıntıya da neden olur. Enfeksiyon neredeyse her zaman hafif ve kısa süreli olsa da bazen vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve tekrarlayabilir. Aşağıda uçuklar – ya da oral uçuklar – ile nasıl savaşabileceğinizi keşfedebilirsiniz.

Uçuklardan Hızlıca Kurtulmak İçin Size Yardımcı Olacak Tedaviler

Bugüne kadar, herpes simpleks virüsünü ortadan kaldıracak kesin bir tedavi bulunamamıştır. İlk enfeksiyon gerçekleştikten sonra, virüs yüzdeki sinir hücrelerinde faaliyet göstermeden kalır. Daha sonra yeniden aktif hale gelebilir ve yeniden ülser ve yaralar oluşturabilir. Bununla birlikte, bu tekrarlamalardan kurtulmanızı sağlayabilecek bazı yararlı çözümler vardır. Not alın!

1. Ilık Kompres Uygulayın

Dudağında uçuk olan bir kadın.
Ilık kompresler tekrarlayan yaraları ortadan kaldırmasa da kaşıntı ve rahatsızlık gibi semptomları en aza indirebilir.

Uçuklardan hızlıca kurtulmak için bir yol ılık kompres uygulamaktır. Elbette bunu yapmak, oral uçuklara neden olan virüs ile doğrudan mücadele etmez. Bununla birlikte, çeşitli çalışmalar, ısı uygulamanın ağrıyı ve yaraların şişmesini en aza indirmenin yararlı bir yolu olduğunu göstermektedir.

Ne yapmalısınız:

 • İlk önce bir çorabın yarısını pirinç ile doldurun
 • Ardından çorabı mikrodalgada bir dakika boyunca ısıtın
 • Kendinizi yakmaktan kaçınmak için çorabın çok sıcak olmadığından emin olun
 • Ilık kompresi etkilenen bölgeye dikkatlice uygulayın
 • Uçuk geçene kadar bu işlemi günde iki kez tekrarlayın

Daha fazlasını keşfedin: Vajinal Herpes: Nedir ve Nasıl Önlenir?

2. Mısır Nişastası

Mısır nişastası ile bir macun oluşturmak, uçuklardan hızlıca kurtulmak için bir başka yararlı yoldur. Mısır nişastasının bileşenleri lezyonların kurumasına ve kaşınmanın azalmasına neden olur. Dahası, karışım cildinizi pürüzsüzleştirir ve iyileşme sürecini de kolaylaştırır.

Ne yapmalısınız:

 • Önce biraz mısır nişastasına biraz su ekleyin
 • Daha sonra karışımı uçuğun üzerine yayın
 • Ardından, durulamadan önce ilacın 15 dakika etki etmesine izin verin.
 • Günde iki kez tekrarlayın

3. Çiğ Sarımsak Uçuklardan Hızlıca Kurtulmak İçin Yararlıdır

Soyulmuş sarımsak dişleri ve bütün sarımsaklar.
Sarımsağın antimikrobiyal özellikleri, uçuklardan hızlıca kurtulmak söz konusu olduğunda faydalı olabilir.

Çiğ sarımsak, herpes simpleks virüsünün neden olduğu enfeksiyonlar ile mücadele etmek için geleneksel bir çaredir. Hatta bazı çalışmalar çiğ sarımsağın antiviral özelliklerinin virüsün çeşitli suşları ile bile savaşabileceğini göstermektedir.

Ne yapmalısınız:

 • Öncelikle bir diş çiğ sarımsağı ezin
 • Daha sonra sarımsağı bir kaşık zeytinyağı ile karıştırın
 • Son olarak, bu karışımı günde iki ya da üç kez uçuğunuza uygulayın

Bu yazımızı da okumak isteyeceksiniz: Çocuklarda Uçuk Tedavisi

4. Meyan Kökü

Meyan kökü, herpes virüsünün ilerlemesini ve enfekte olmuş hücreler üzerindeki etkisini engelleyen bileşiklere sahip olan glisirizik asit içerir. Bu nedenle uzmanlar, uçuklardan kurtulmak için bu bitki ile bir infüzyon hazırlanmasını önermektedir.

Ne yapmalısınız:

 • Meyan kökünü bir bardak kaynar suya koyun
 • Beş ya da on dakika kısık ateşte kaynamasına izin verin
 • Son olarak, bir parça pamuk ya da gazlı bezi bu sıvı ile nemlendirin ve uçuğunuza sürün
 • Günde iki kez tekrarlayın

5. Aloe Vera Jeli

Aloe vera yaprakları ve jeli.
Aloe vera yapraklarından elde edilen jel, cilt üzerinde onarıcı bir etkiye sahiptir ve kabarcıkların varlığını azaltmaya da yardımcı olur.

Cildinize bakmak söz konusu olduğunda en iyi müttefiklerden biri, uçuklardan hızla kurtulmak için de idealdir. Elbette aloe vera jeli hakkında konuşuyoruz. Bu ürün, güçlü antimikrobiyal ve antiviral etkileri ile karakterizedir. Aloe vera jeli, birçok patojenik ajanın etkisini inhibe edebilir.

Diğer şeylerin yanı sıra, aloe veranın dışarıdan uygulanması cildin yenilenmesini uyarır ve yaralar geçtikten sonra yara izlerinin görünümünü azaltır.

Ne yapmalısınız:

 • Öncelikle aloe vera yapraklarından taze jel çıkarın
 • Sonrasında etkilenen bölgeye az miktarda sürün
 • Jelin durulamadan etkisini göstermesine izin verin. Günde iki ya da üç kere tekrarlayın.

Uçuklarla Başa Çıkmak İçin Son Öneriler

Daha önce de belirttiğimiz üzere, uçuklar son derece bulaşıcıdır. Bu nedenle, tedavilerine eşlik etmek için atmanız gereken bir dizi adım vardır. Aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Yaralar ile temasa geçmiş diş fırçanızı ve diğer eşyalarınızı çöpe atın
 • C vitamini ve çinko takviyeleri alın
 • Cildinizi güneşten ve sıcaklık değişimlerinden korumak için hipoalerjenik bir dudak kremi kullanın
 • Yaraların tekrar ortaya çıktığı zaman sırasında kaplarınızı ve diğer kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmaktan kaçının
 • Kabarcıkları kendi başınıza patlatmaya ya da boşaltmaya çalışmayın. Bunların iyileşmelerinin birkaç gün sürdüğünü unutmayın.

Eğer herpes simpleks virüsünden muzdaripseniz, uçuklardan hızlıca kurtulmak için bugün önerdiğimiz çözümleri deneyin. Ancak, birkaç gün içinde düzelmezlerse, doktorunuzla konuşmalısınız. Bir uzman, iyileşmeyi hızlandırmak için başka türde ilaçlar yazabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Opstelten, W., Neven, A. K., & Eekhof, J. (2008). Treatment and prevention of herpes labialis. Canadian Family Physician.
 • Majewski, M. (2014). Allium sativum: facts and myths regarding human health. Roczniki Panstwowego Zakladu Higieny.
 • Weber, N. D., Andersen, D. O., North, J. A., Murray, B. K., Lawson, L. D., & Hughes, B. G. (1992). In vitro virucidal effects of Allium sativum (garlic) extract and compounds. Planta Medica. https://doi.org/10.1055/s-2006-961504
 • Aslani, A., Zolfaghari, B., & Fereidani, Y. (2018). Design, formulation, and evaluation of a herbal gel contains melissa, sumac, licorice, rosemary, and geranium for treatment of recurrent labial herpes infections. Dental Research Journal. https://doi.org/10.4103/1735-3327.231865
 • Feily, A., & Namazi, M. R. (2009). Aloe vera in dermatology: a brief review. Giornale Italiano Di Dermatologia e Venereologia : Organo Ufficiale, Società Italiana Di Dermatologia e Sifilografia.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.