Unsuz, Sütsüz ve Oldukça Besleyici Muzlu Ekmek

13 Nisan, 2019
Bize katılın ve bu lezzetli muzlu ekmeği adım adım nasıl hazırlayacağınızı öğrenin.

Bütün aileniz için evde bu muzlu ekmeği hazırlamak oldukça kolay ve sağlıklıdır. Muzlu ekmek, çok fazla enerji vermesinin yanı sıra un ya da süt ve süt ürünleri kullanılmadan hazırlanır. Böylece sindirimi kolaylaştırır ve herkes için uygun bir besin haline gelir.

Un tüketiminden kaçınmak gerekli midir?

farklı un türleri

Çoğu beslenme uzmanı, un tüketimini sınırlamamız gerektiğine dair tavsiyeler veriyor. Özellikle de rafine unu az tüketmek gerekiyor çünkü uzun vadede bu un bağırsaklar ve genel sağlık için oldukça zararlı hale geliyor.

Bununla birlikte, buğday ununu çavdar, kılçıksız buğday ve kara buğday gibi farklı tahıllardan da elde edebiliriz.

Her kuralın bir istisnası vardır. Bazı durumlarda, çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olan insanlar belirli unları yiyemezler çünkü vücutları onları reddeder. Sonuç olarak da diğer alternatiflere yönelmeleri gerekir.

Özel bir durumumuz olup olmamasına bakılmaksızın, herkes dengeli ve eksiksiz bir beslenme programı benimsemelidir. Proteinler, yağlar, lifler ve karbonhidratlar bakımından dengeli bir beslenme programı uygulamalıyız.

Ayrıca bakınız: Süt, Un ve Şeker Kullanmadan Enerji Veren Bir Kahvaltı Nasıl Hazırlanır

Süt ve süt ürünlerinden uzak durmak iyi midir?

Süt ve süt ürünleri ile ilgili olarak, çoğu insan bebeklikten sonra laktaz olarak bilinen ve laktozu sindirmekle yükümlü olan enzimi kayber.

Zaman geçtikçe süt içmenin midenize dokunduğunu ya da sizde gaz yaptığını fark edersiniz.

Bu durum özellikle günümüzde çok daha sık görülmektedir çünkü doğal ve kaliteli bir süt bulmak oldukça zor bir hale geldi.

Bunun yerine, doğal yoğurt, kefir veya doğal tereyağı gibi daha sağlıklı süt ürünlerini tercih etmenizi öneriyoruz.

Ayrıca, laktozsuz sütleri tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde süt içtiğinizde mide ve bağırsak problemleri yaşamamış olursunuz.

Muz

Muz çok özel bir meyvedir. Tadı oldukça tatlıdır, lezzetlidir ve çok besleyici özelliklere sahiptir. Tüm bunlara ek olarak, istediğiniz her an muz tüketebilirsiniz.

Muzlar meyve kategorisine girse de, besleyici özellikleri göz önüne alındığında patates veya balkabağı gibi karbonhidratlarla daha fazla benzer özellik gösterirler.

Kilolu insanlarda muz tüketiminin daha fazla kilo yapacağına inanılıyor. Bununla birlikte, muzdaki yüksek şeker içeriği vücudun glikozu kullanmasına yardımcı olan yüksek lif içeriği ile dengelenmiş durumdadır. Ayrıca çok az yağ içerir.

Ayrıca bakınız: Muzu Kullanabileceğiniz 6 Eşsiz ve Kolay Yöntem

Sağlığa faydaları

Aşağıda, muzun bazı faydalarını bulabilirsiniz:

 • Muz hipertansiyonla mücadele etmeye yardımcı olur.
 • Daha enerjik ve canlı olmanızı sağlar. Özellikle fiziksel olarak aktif olan çocuklar ve sporcular için harika bir besin kaynağıdır.
 • Yüksek potasyum içeriği sıvıların vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Tok tutması, diüretik özellikleri ve yüksek lif içeriği, muzu kilo vermek isteyenler için ideal bir besin haline getirir.
 • Muzda bulunan magnezyum içeriği, kas ve sinir sistemi sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • Muz, ülser ve gastrit gibi sindirim bozuklukları için faydalıdır.
 • Muz yemek beyindeki yaşlanmayı yavaşlatır, konsantrasyonu artırır ve hafızayı güçlendirir.

Muzlu ekmek tarifi

muzlu ekmek

Malzemeler

 • 3 adet yumurta
 • 6 adet fazla olgunlaşmış muz
 • 1 fincan toz kıyılmış Hindistan cevizi (80 gr)
 • 1 bardak kuru üzüm (160 gr)
 • ½ su bardağı zeytinyağı, ayçiçek yağı veya Hindistan cevizi yağı (100 cc)
 • Yulaf, Hindistan cevizi, pirinç, badem vs. gibi ½ bardak alternatif süt (100 ml)
 • 3 yemek kaşığı bal (90 gr)
 • 1 yemek kaşığı vanilya özütü (15 ml)

Yapılışı

Singh, B., Singh, J. P., Kaur, A., & Singh, N. (2016). Bioactive compounds in banana and their associated health benefits – A review. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2016.03.033

Yu, L., Nanguet, A.-L., & Beta, T. (2013). Comparison of Antioxidant Properties of Refined and Whole Wheat Flour and Bread. Antioxidants. https://doi.org/10.3390/antiox2040370