Uyandıktan Hemen Sonra Neden Su İçmeli?

Sabah uyanır uyanmaz su içtiğiniz zaman beyin gücünüz uyarılır ve bu da sizi daha enerjik ve daha sağlıklı hissettirir.

Herkes bol su içmenin edinilmesi gereken en faydalı günlük alışkanlıklardan biri olduğunu bilir. Su tüm organlarınızın çalışması için esastır. Ancak çoğumuzun bilmediği bir nokta, gün içinde su içtiğiniz zamanın da suyun faydalarından ne kadar yararlanacağınızı etkiliyor olmasıdır. Gün içinde su içmek kuşkusuz faydalıyken, uzmanlar sabahları aç karna en az bir bardak su içilmesini önermektedir. Peki, sabahları kalkar kalkmaz içtiğiniz suyun faydalarını öğrenmeye hazır mısınız?

Tüm vücudunuzun su ihtiyacı karşılanır

Uzun süre boyunca uyuduğunuzda, vücudunuzun nem kaybetmesi doğaldır. Bir önceki gün ne kadar su içmiş olursanız olun, vücudunuz zaten ihtiyaç fazlasını boşaltmıştır. İşte bu yüzden kalktıktan hemen sonra su içmek kritik önem taşır.

Bir bardak ılık su güne başlamanın ideal yoludur. Vücudunuza gereken suyu sağlamanın yanı sıra, sizi daha enerjik de hissettirir. 

Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur

su-içinVücut hücrelerinizi nemlendirme ve beslemenin ötesinde, aç karna su içmek aynı zamanda vücudun ihtiyaç duymadığı toksinlerin atılmasını da teşvik eder. Uyurken, vücut kendini onararak enerji stoklarını yeniler ve hormonları dengeler. Bunun bir yan ürünü de birikmelerini önlemek için mümkün olan en kısa zamanda atılması gereken toksin ve atık ürünlerin toplanmasıdır. Sabahları aç karna bir bardak su içerek ihtiyacı olmayan maddeleri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz. Farkına varacağınız faydalar genel olarak daha sağlıklı hissetmek ve daha iyi görünen bir cilt olacaktır.

Metabolizmanızı takviye eder

Aç karna su içmek kilo vermek isteyenler için mükemmel bir alışkanlıktır. Her gün yeterli miktarda su içmek sağlıklı kilonuzu korumak için önemli olsa da, öğünlerden önce içeceğiniz suyun faydası maksimumdur.

Bu basit uygulama metabolizmanızı hızlı bir şekilde başlatarak takviye eder ve vücudunuzun kalori yakma kapasitesini arttırdığı da gösterilmiştir. Ek olarak, bol su içmek sizi daha tok hissettirerek yeme isteğinizi azaltır.

Mide yanmasını azaltır

mide-asidiMide yanması genelde yetersiz beslenme ve diğer kötü alışkanlıklardan kaynaklanan ve sık görülen bir problemdir. Mide yanması genelde özellikle rahatsız edici bir yemek yedikten sonra yaşansa da, günün erken saatlerinde saldırması daha muhtemeldir. Gününüze bir bardak ılık suyla başlamak, günün geri kalanı boyunca midenin asit seviyesini düşürür.

Beyninize gereken yakıtı sağlar

Beynin %75’inin su olduğunu biliyorsunuz. Vücudunuz susuz kaldığında, beyin bundan muzdarip olur ve çalışması gerektiği gibi çalışmaz. Güne yeterli miktarda su içerek başlarsanız beyniniz daha da güçlenir ve gün boyunca daha iyi çalışır.

Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur

Idrar-yolu-enfeksiyonunun-belirtileri Yetersiz hazmın ve kabızlığın bir sebebi de vücuttaki su eksikliğidir. Aç karna su içerek bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını sağlayabilir ve oluşabilecek hazımsızlık gibi sorunları bu sayede önleyebilirsiniz.

Hastalıkları önler ve onlarla savaşır

Sürekli su tüketimi gelecekteki sağlık sorunlarına karşı kendinizi korumanın önemli bir yoludur. Organların düzgün çalışmasını teşvik etmek için su birçok hastalığın önlenmesine ve tedavisine yardımcı olarak kilit bir rol oynar.

Cildinizin sağlıklı görünmesine yardımcı olur

Son olarak, sabah aç karna içtiğiniz su aynı zamanda cilt sağlığınız için de oldukça faydalıdır. Kahvaltıdan önce bir iki bardak su içerek cildinizin nemli, gergin ve genç kalmasını garanti etmiş olursunuz. Ayrıca cildin esnekliğini teşvik ederek erken beliren kırışıklıkları önler.