Uyandıktan Hemen Sonra Su İçmek Neden Faydalıdır?

Sabah uyanır uyanmaz su içtiğiniz zaman beyin gücünüz uyarılır ve bu da sizi daha enerjik ve daha sağlıklı hissettirir.
Uyandıktan Hemen Sonra Su İçmek Neden Faydalıdır?

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Herkes, bol su içmenin edinilmesi gereken en faydalı günlük alışkanlıklardan biri olduğunu bilir. Su içmek, tüm organlarınızın çalışması için esastır.

Belki şaşıracaksınız; fakat çoğumuzun bilmediği bir nokta, gün içinde  su içtiğiniz zamanın, suyun faydalarından ne kadar yararlanacağınızı etkiliyor olmasıdır.

Gün içinde su içmek kuşkusuz faydalıyken, uzmanlar sabahları aç karnına en az bir bardak su içilmesini önermektedir. Peki, sabahları kalkar kalkmaz içtiğiniz suyun faydalarını öğrenmeye hazır mısınız?

Tüm vücudunuzun su ihtiyacı karşılanır

Uzun süre boyunca uyuduğunuzda, vücudunuzun nem kaybetmesi doğaldır. Bir önceki gün ne kadar su içmiş olursanız olun, vücudunuz zaten ihtiyaç fazlasını boşaltmıştır. İşte bu yüzden kalktıktan hemen sonra su içmek kritik önem taşır.

Bir bardak ılık su, güne başlamanın en ideal yoludur. Bu sayede vücudunuza gereken suyu sağlamanın yanı sıra, aynı zamanda güne daha enerjik başlamış olursunuz. 

Bu yazımıza da göz atın: Daha Sık Su İçmenin 7 Yolu

Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur

Aç karnına su içmek, vücut hücrelerinizi nemlendirme ve beslemenin ötesinde, vücudun ihtiyaç duymadığı toksinlerin atılmasını da teşvik eder. Vücut uyurken kendini onararak enerji stoklarını yeniler ve hormonları dengeler.

Sabahları aç karnına bir bardak su içerek, ihtiyacınız olmayan maddeleri vücudunuz dan uzaklaştırabilirsiniz. Farkına varacağınız faydalar genel olarak daha sağlıklı hissetmek ve daha iyi görünen bir cilt olacaktır.

Metabolizmanızı destekler

Aç karnına su içmek kilo vermek isteyenler için mükemmel bir alışkanlıktır. Her gün yeterli miktarda su içmek kilonuzu korumak için önemlidir; ancak suyun faydalarını en çok öğünlerden önce içerek elde edersiniz.

Bu basit uygulama metabolizmanızı hızlı bir şekilde başlatarak vücudunuzun kalori yakma kapasitesini artırır. Ek olarak, bol su içmek sizi daha tok hissettirerek yeme isteğinizi azaltır.

Uyanınca su içmek mide yanmasını azaltır

mide asidi

Mide yanması genelde yetersiz beslenme ve diğer kötü alışkanlıklardan kaynaklanan ve sık görülen bir problemdir. Bu rahatsızlık, özellikle ağır bir yemek yedikten sonra yaşansa da, günün erken saatlerinde saldırması daha muhtemeldir. 

Gününüze bir bardak ılık suyla başlamak, günün geri kalanı boyunca midenin asit seviyesini düşürür. Böylece mide yanması problemini daha az yaşamaya başlayabilirsiniz.

Beyninize gereken yakıtı sağlar

Beynin %75’inin su olduğunu biliyorsunuz. Vücudunuz susuz kaldığında, beyin bundan muzdarip olur ve çalışması gerektiği gibi çalışmaz. Güne yeterli miktarda su içerek başlarsanız, beyniniz daha da güçlenir ve gün boyunca daha iyi çalışır.

Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur

tuvalette karnı ağrıyan insan

Yetersiz hazmın ve kabızlığın bir sebebi de vücuttaki su eksikliğidir. Aç karnına su içerek, bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını sağlayabilir ve oluşabilecek hazımsızlık gibi sorunları bu sayede önleyebilirsiniz.

Hastalıkları önler ve onlarla savaşır

Sürekli su tüketimi, gelecekteki sağlık sorunlarına karşı kendinizi korumanın bir yoludur. Su, organların düzgün çalışmasını teşvik eder ve birçok hastalığın önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur.

Cildinizin sağlıklı görünmesine yardımcı olur

Son olarak, sabah aç karnına içtiğiniz su, cilt sağlığınız için de oldukça faydalıdır. Kahvaltıdan önce bir iki bardak su içerek cildinizin nemli, gergin ve genç kalmasını garanti etmiş olursunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.