Uyku Apnesi için Doğal Tedaviler

Uyku apnesi, uyurken nefes alma fonksiyonunun normal şekilde gerçekleştirilememesi rahatsızlığıdır. Erkekler, bu rahatsızlığa yakalanmaya kadınlardan daha meyillidirler.
Uyku Apnesi için Doğal Tedaviler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Uyku apnesi için doğru tedavi şeklini bulmak önemlidir. Uyurken daha rahat nefes almak için uyku pozisyonunuza dikkat etmelisiniz.

Bu gece düzensizliği, “ciddi” olarak nitelendirilmektedir; çünkü bu durumda, vücudumuz dinlenme halinde iken, vücudumuzun farklı bölgelerindeki oksijen akışı durmaktadır.

Uyku apnesinin birçok sebebi vardır ve en belirgin semptomları nefes almada güçlük, horlama, boğulma şeklindeki durum, uyurgezerlik olarak belirtilebilir.

Aşağıdaki makaleyi okuyarak, uyku apnesi için doğal tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Uyku Apnesi: Problemi Öğrenmek

Bu rahatsızlık, uykuda iken nefes alma fonsiyonumuzun normal olarak gerçekleşmesini engeller, nefesi zayıflatır veya normal hava akışında 15-20 saniye süreli kısa kesintiler yaratır.

Uyku apnesi, insanların geceleri sakince uyuyabilmelerini engeller, çok hafif uykular uyumalarına veya kabuslar görmelerine yol açar ve vücudu gücünü yeniden kazanabilme işlemini gerçekleştirebilmekten alıkoyar.

Bu da, enerji seviyesinde ve verimlilikte düşüşe, olumsuz ruh haline, asabiyete sebep olur. Ayrıca odaklanma sorunları yaşarsınız.

Eğer uygun şekilde tedavi edilmediğinde gün içinde uyuklamaya, reflekslerde yavaşlamaya ve dolayısı ile problemi yaşayan kişide kazaya uğrama riskinin artmasına yol açar.

Bunlara ilaveten; obezite, hiper tansiyon, diyabet ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Geceleri, uyurken yaşanan bir problem olduğundan, uyku apnesi semptomlarını fark etmek kolay olmayabilir. Eğer uyku apnesi probleminden yakınıyorsanız, bir aile üyesi veya partneriniz, uykunuzdaki değişiklikleri belirleyebilir ve size söyleyebilir.

apne1

Bu problemi yaşıyor olabileceğinizi gösteren bazı belirtiler:

 • Kesik kesik nefes alma,
 • Yüksek sesle horlama,
 • Hırıltı,
 • Uyuklama,
 • Huzursuz uyku,
 • Gece uyanıldığında nefessiz kalınmış hissi,
 • Sabahın erken saatlerinde sık sık tuvalete gitme ihtiyacı,
 • Kuru bir ağız veya boğaz ile uyanmak,
 • Sabahları yaşanan baş ağrıları,
 • Yapılan işe konsantre olamama,
 • Ruh hali değişiklikleri,
 • Asabiyet,
 • Depresyon,
 • Tuhaf pozisyonlarda uyuma,
 • Geceleri aşırı terleme,
 • Kabuslar görme,
 • Ağızdan nefes alma,
 • Genel anlamda performans düşüklüğü.

Uyku apnesine neden olabilecek bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir: Sigara içmek, aşırı alkol tüketimi, obezite, şişmiş bademcikler veya dil, tıkanmış geniz ve genetik. İlaveten belirtmeliyiz ki; erkekler kadınlara göre uyku apnesi problemini yaşamaya daha meyillidirler.

Uyku Apnesini İyileştirici Alışkanlıklar, Tedaviler ve İpuçları

Dikkat etmeniz gereken iki temel uyku pozisyonu vardır:

1. Yana Dönerek Uyumak

Sağ veya sol, yan tarafınıza dönerek uyumak, akciğerlerinize daha fazla havanın dolmasına olanak sağlar.

Bu durumun tersi, karnınızın üzerine veya sırt üstü yattığınız zamanlarda gerçekleşir. Elbette, uykunuzdaki pozisyonunuzu kontrol edebilmeniz mümkün değildir; bu sebeple arkanıza geniş bir yastık koyarak veya sırtınızı bir duvara yaslayarak uyumak bu konuda yardımcı olabilir.

Uyku pozisyonunuzu kontrol edebilmenize yardımcı olabilecek bir diğer ipucu ise, pijamanızın sırtına ve göğüs kısmına rahatsız edici bir obje dikmek veya bağlamak olacaktır. Bu sayede doğru pozisyonu bulabilmeniz kolaylaşabilir.

uyku

2. Başınızı Yükselterek Uyumak

Başınızı, normalden daha yüksek konuma getirebilmek için, birden fazla yastık kullanmalısınız. Bunu yapmanız, gece boyunca nefes almanızı kolaylaştırır.

Eğer bu uyku pozisyonunun yeteri kadar konforlu olmadığını düşünüyorsanız, yastıklarınıza azar azar yükseklik kazandırmayı deneyebilirsiniz.

Bu pozisyonda, göğsünüzün de yükseltilmiş olmasına özen göstermelisiniz. Eğer yakın zamanda yeni bir yatak alma planınız varsa, farklı bölümleri farklı şekilde yükseltilebilecek olanları tercih edebilirsiniz mesela.

Bir diğer alternatif ise, yatağınızın ayakları altına yükseklik koymak olabilir. Birçok uzmana göre bu yöntem, yastık kullanmaktan daha etkilidir.

Uyku apnesi için diğer ipuçları şu şekilde belirtilebilir:

Kilo Verin

Aşırı kilolu veya obez olmak, uyku apnesi semptomlarını daha kötü hale getirebilir.

 • Daha sağlıklı bir beslenme diyeti izleyerek işe başlayın.
 • Haftada en az iki defa fiziksel egzersiz yapın.
 • Daha fazla sebze ve meyve tüketin.
 • Kızartılmış yiyeceklerden, şekerden ve yağdan uzak durun.
 • Günde en az iki litre su için.

Biraz incelmek bile, semptomların hafiflemesine ve hava yollarınızın açılmasına yardımcı olacaktır.

Sigarayı Bırakın

Sigara içmek, uyku apnesinin daha kötü duruma gelmesine neden olan bir diğer faktördür.

Sigara içmek, boğazınızda likit oluşumuna neden olur, bu da üst solunum yollarınızda şişkinliğe yol açar.

Eğer sigarayı bırakırsanız, uyku apnesi problemini hafifletmekle kalmazsınız, aynı zamanda genel anlamda sağlığınızı iyileştirmek adına çok önemli bir adım atmış olursunuz.

apne3

Alkol Tüketmekten Kaçının

Alkollü içecekler, tıpkı sakinleştiriciler gibi boyun kaslarınızı gevşetirler, böylece fonksiyonlarınızı etkilerler.

Bunun yanı sıra, gün boyu, özellikle de akşam saatlerinde, aşırı kafein tüketiminden de kaçınmanızı tavsiye ediyoruz çünkü bu durum normal uyku ritminize müdahalede bulunabilir.

Ağır Akşam Yemeklerinden Kaçının

Uyumaya dolu bir mide ile gidiyor olmak, dinlenmeniz üzerinde negatif etkiler yapabilir. Bu durum ayrıca, akciğerlerinize giden hava akışını da etkiler.

Uyku Apnesi İçin Doğal Tedaviler

iyi-uyku

Kediotu Kökü

Bu bitki, çok uzun zamandır rahat ve daha iyi bir uyku çekmek için kullanılmaktadır. Bu bitki aynı zamanda, uyku kalitesini de arttırır.

Uyku apnesinden kaynaklı uykusuzluk veya kabus problemleri yaşayan kişiler için idealdir.

Esanslar

Daha iyi bir gece uykusu için kullanılabilecek en iyi yağlar; papatya, lavanta ve çuha çiçeğidir.

Çuha çiçeği yağı, solunum yollarında oluşan iltihaplanmayı rahatlatıcıdır. Bu yağı, şakaklarınıza nazikçe masaj yaparak uygulayabilirsiniz veya bir difüzör yardımıyla tüm yatak odanıza yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer genzinizi ferahlatmak istiyorsanız, okaliptüs yağı kullanmayı tercih etmelisiniz. Bunun için, kaynayan suya birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin ve oluşan buharı soluyun.

Umarız uyku apnesi için doğal tedaviler konulu yazımızı okurken keyif aldınız!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.