Uykusuzluğa Çözüm: Tuz ve Şeker

Şeker ve tuz karışımı strese sebep olan hormonların kontrolüne yardımcı olabilir ve uyku döngünüzü bozan bu hormonları normal seviyelerine getirir.
Uykusuzluğa Çözüm: Tuz ve Şeker

Son Güncelleme: 24 Aralık, 2018

Uykusuzluk insanların uykuya dalma veya uykuda kalma konusunda yaşadıkları problemlerdir. Bu problemi, tuz ve şeker ile çözebilirsiniz. Daha fazlası için makalemizi okumaya devam edin!

Bu durum gece boyunca uykuda olmayı zor bir hale getirebilir, hatta sabahları çok erken saatlerde uyanmanıza sebep olabilir.

Bu problem bütün dünyanın yaşadığı en genel uyku bozukluğu olarak bilinmektedir.

Bu rahatsızlık kadınların büyük bir çoğunluğunu, yaşlı insanları ve depresyon ve anksiyete gibi psikolojik düzensizlikleri olan insanları etkilemektedir.

gece saat uykusuzluk çeken kadın

Uykuda zorlanma ve az uyumak yaşam kalitesini büyük bir ölçüde negatif olarak etkileyebilir ve bu insanların sosyal hayatlarının, iş kalitesinin ve hayatındaki diğer önemli noktaların dağılmasına sebep olabilir.

Uykusuzluğun fiziksel ve zihinsel sağlık için ne kadar zararlı olduğunu ele alırsak, günümüzde bu rahatsızlıkla savaşmaya ve daha büyük bir problem olmasını önlemeye yardımcı olan sayısız ilaç ve tedavi vardır.

Fakat, piyasada bulunan ilaçları sadece doktor önerisi ile ve dozunda almalısınız, bu rahatsızlığı kendi kendinize tedavi etmeye çalışmamalısınız ve yan etkisi olabilecek yatıştırıcıları aşırı dozda kullanmamalısınız.

Tuz ve şeker tedavisi uyku problemi yaşayan insanlar için yaygın bir hiledir.

 Bunu kullanan insanlar uykusuzluğa karşı olan savaşı kazanmada şeker ve tuz hilesinin çok etkili olduğunu söylemektedirler.

Tuz ve şekerin uykusuzluk için hilesi nedir?

tuz

Uyku probleminin en temel sebeplerinden biri fiziksel ya da duygusal strestir. Bu da vücudunuzun uyku hormonlarının üretildiği yerlerde biyokimyasal reaksiyonlara yol açar.

Stres hormonlarınız yüksek olduğu zaman uyku düzeniniz bozulmaya başlar, bu şekilde uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta zorluk yaşamanız büyük bir olasılıktır.

Bu noktada şeker ve tuz önemli bir rol oynamaktadır çünkü ikisinin de stres hormonlarını kontrol etmeye etkisi vardır.

Uyku düzeninizi rahatsız eden hormon dengesizliğini normal seviyeye çekme yetisindedirler.

“Eat for Heat” kitabında araştırmacı Matt Stone bahsettiğimiz bu daha iyi uyumanızı sağlayacak çözümü açıklıyor.

“Tuz ve şeker karışımı gece olan stres dolu durumlar için kesinlikle gerekli. Uykusuzluk gece saat 02.00 ile 04.00 arasında sizi vücudunuzda dolaşan aşırı miktarda adrenalin ile vurduğunda (adrenalin bu saatlerde salgılanır), dilin altına koyulan tuz ve şeker tek çare olacaktır.”

Uykusuzluk için tuz ve şeker mi?

Günümüzde çoğu insan aşırı tuz ve şeker tüketiminin sağlığı kötü etkilediğinin farkındadır, bunlar bir çok hastalığı ve rahatsızlığı tetiklemektedir.

Fakat tuzu ve şekeri normal miktarda, aşırıya kaçmadan tüketmek kabul edilebilir, çünkü vücudunuz bunların az bir miktarına ihtiyaç duymaktadır.

uykusuzluk

Tuzu ve şekeri karıştırmanın faydaları

Bu karışımın tadı sizin için harika olmayabilir fakat şekerin ve tuzun faydaları zaman zaman denemeniz için yeterince güçlüdür.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Baş ağrılarının yatışmasına yardımcı olur.
  • Enerji seviyesini yükseltir.
  • Serotonin üretimini ve elektrolitleri arttırır.
  • Stresi rahatlatır.

Şunu da okumanızı tavsiye ediyoruz: Stres Kadınları Nasıl Etkiler?

Tedavi için muhteşem bir tarif

esmer şeker

Uykusuzlukla savaşacak bu hileyi hazırlamak için şunlara ihtiyacınız olacak:

  • 1 çay kaşığı deniz tuzu (5 g)
  • 5 çay kaşığı esmer şeker (25 g)
  • 1 yemek kaşığı şeker kamışı veya işlenmemiş şeker

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri bir poşete veya küçük bir kavanoza koyun ve iyice çalkalayın.

İşlenmemiş şeker kamışı kendini diğer malzemelerden ayırmaya eğilimlidir, bu yüzden kesinlikle esmer şeker ile kombine edilmelidir.

Bu tarif için önerilen oran 1 ölçü tuza 5 ölçü şekerdir, fakat eğer bu size çok tuzlu gelirse, ekleyeceğiniz tuz miktarını azaltabilirsiniz.

Bunu nasıl tüketmelisiniz?

Yatağa gitmeden önce veya gece esnasında, bu karışımdan küçük bir miktarı dilinizin altına yerleştirin ve ardından malzemelerin tamamen çözünmesini bekleyin.

Geri kalan karışımı yatağınızın başucundaki komodine veya gece kolaylıkla erişebileceğiniz bir yere koyabilirsiniz.

Aldığınızda da, sadece bir çimdik kadar olan miktarı dilinizin altına koyun ve eritin.

İlginizi çekebilir ...
Deniz Tuzu ile Yağlı Saçlardan Kurtulun
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Deniz Tuzu ile Yağlı Saçlardan Kurtulun

Yağlı saçlar başa bela olabiliyor. Deniz tuzu ile yağlı saç ve saç derisinden nasıl kurtulabileceğinizi bu makalede sizler ile paylaştık.