Uykusuzlukla Savaşmak İçin Sağlıklı Bir Smoothie

Hafif ve rahatlatıcı malzemelerle hazırladığınız smoothie tarifleri, sindirim sisteminizi rahatlatır ve dolayısıyla, daha kolay uyumanıza yardımcı olur.
Uykusuzlukla Savaşmak İçin Sağlıklı Bir Smoothie
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2019

Uykusuzlukla savaşmak kolay değildir. Bu elimizde olmadan yaşadığımız bir sorundur. Ancak üzülmeyin, uykusuzlukla savaşmak için başvurabileceğiniz doğal çözümler var.

Uykusuzluk nadiren yaşadığınız bir durumsa ilaç almayı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine stres ve anksiyeteyi kontrol etmek için ihtiyaçlarımızı düzenlememize yardımcı olan yöntemler bulmamız gerek.

Bazı insanlar belirli gevşeme tekniklerinden faydalanmaktadır. Bazı insanlar da uyumadan birkaç saat önce dışarı çıkıp yürüyerek uykusuzlukla savaşırlar. Birçok kişi, hayatlarında bazı değişiklikler yaparak bu sorunun üstesinden gelmeye çalışmakta.

Unutamayacağımız başka bir şey daha vardır. Beslenme düzenimiz geceleri iyi uyumak için çok önemlidir. Bizi uykudan uyandıran belirli gıdalar vardı. Dolayısıyla, bunlardan kaçınmamız gerekir.

Yanlış besinleri tüketmek; vücudumuzu rahatlaması gerektiği zamanda daha fazla mesai yapmaya zorlar. Biz uyurken, vücudumuzun toksinleri atmak için donanımlı olması gerekir.

Sindirime yardımcı olarak çalışan doğal ve hafif smoothieler uykusuzlukla savaşmak için birebirdir. Bu yazıda, daha kolay ve derin uyumanıza yardımcı olacak ve daha önce keşfetmemiş olabileceğiniz harika smoothie tariflerini paylaşacağız.

Uykusuzlukla savaşmak için sağlıklı ve lezzetli bir smoothie için

Bu smoothieye taze meyve ve sebzeleri ekleyeceğiz. Bunlar uykuya dalabilmek için harika yardımcılardır ve ayrıca bulunmaları kolaydır. Bu smoothieyi sadece 15 dakika içinde hazırlayabilirsiniz.

Ama önce daha iyi uyumanızı sağlayacak “sihirli” içeriklerine göz atalım.

uykusuzlukla savaşmak için doğal çözümler

Elma

Gün boyunca elma yemeye çok alışkınızdır. Fakat uykusuzluk çektiğiniz gecelerde de elma yemeyi deneyin, yardımcı olacağınız göreceksiniz.

 • Elma, çözünebilir lif açısından zengindir. Bu da sindirimimize ve ayrıca kan dolaşımımıza yardımcı olur
 • Elma, vücutlarımızı rahatlatmak için de faydalıdır. Elmadaki vitaminler, karaciğerimizin olması gerek şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Tabii ki diğer önemli organlarımızı da unutamayız. Karaciğer ve lenfatik sistemimiz vücudumuzun detoksifikasyonunda büyük rol oynamaktadır. Bu arındırma işlemi gece gerçekleşir. İşte elma bu noktada çok yardımcı olur.
 • Ayrıca elma, kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Bu, elmadaki polifenollerden kaynaklanmaktadır. Böylelikle tehlikeli olan ve dinlenmemizi engelleyen  kan şekeri artışlarından kaçınırız.

Salatalık

Cildinizi rahatlatmak için şimdiye kadar hiç salatalık kullandınız mı? Belki göz altı torbalarından kurtulmak için salata dilimleri uygulamışsınızdır. Salatalıkların anti-enflamatuvar ve arındırıcı özelliği vardır.

 • Peki ya salatalıkları cildimize koymak yerine bir smoothiede içersek ne olur? Salatalıklı smoothie içtiğimizde vücudumuz kesinlikle bize teşekkür edecektir. Salatalık, yüksek magnezyum içeriğinden dolayı uyumaya yardımcı olur.
 • Bu mineral, uyku kalitemizi artırır. Uyku sorunlarını ve uykusuzluğu bile azaltabilir.

Marul, doğal bir rahatlatıcı

Şaşırdınız mı? Genelde marulu salatada yemeye alışkınızdır. Fakat Yunanlıların uykusuzlukla mücadele için marul çayını içtiklerini biliyor muydunuz?

 • Marul, sakinleştirici etkileri ile bilinir. Özellikle sinirlerinizi yatıştırır. Marul, sindirime yardımcı olur ve kalp atışı ritmini düzenler.
 • Faydalarını görmenin çeşitli yolları vardır. Mesela, marul çayı içmek veya bir meyve suyuna marul katmak bu yollardan birkaçı.

Ham, organik bal

uykusuzlukla savaşmak için doğal bal

Herhangi bir aktarda organik bal bulabilirsiniz. Biraz daha pahalıdır, ancak kesinlikle buna değer. Çünkü doğanın gerçek bir mucizesidir. Ham bal, uykudan önce almamız gereken ideal bir tedavi yöntemidir.

Ham bal, karaciğerimizin toksinlerden etkili bir şekilde kurtulmasına yardımcı olur.

Ham balı ve uykusuzlukla savaşmak için önerdiğimiz diğer ürünleri kullanmak, geceleri çok daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.

Bunu yapmak, karaciğerin çalışması gereken yoğunluğu azaltır. Bundan sonra detoksifikasyon ve metabolizma süreçleri daha etkili olacaktır.

Uykusuzlukla savaşan smoothieyi nasıl hazırlayacağız?

elma

Malzemeler

 • 1 yeşil elma
 • 3 yaprak marul
 • 1 salatalık
 • 1 bardak (200 ml) su
 • 1 yemek kaşığı (25 g) ham, organik bal
 • 1 tatlı kaşığı (5 g) tarçın

Talimatlar

Dediğimiz gibi smoothieyi yaklaşık 15 dakika içinde hazırlayabilirsiniz.

 • Önce elmayı ve marulu yıkayın. Elmayı soymayı unutmayın. Elmayı dörde bölün ve çekirdeklerini atın.
 • Salatalığı soyun. Ardından, dörde bölün. Böylece mikserden geçirmek daha kolay olur.
 • Miksere suyu, balı, elmayı, salatalığı ve marulu ekleyin.
 • Pürüzsüz olana kadar biraz karıştırın.
 • Servis etmek için bir bardağa dökün ve üzerine biraz tarçın serpin.

Uykusuzlukla savaşmak için bire bir olan bu smoothieyi yatmadan birkaç saat önce içmeyi unutmayın.

Bunu içtiğimizde yatağa varır varmaz uyumaya hazır olacaksınız. Haydi, hemen bu içeceği hazırlayıp uykusuzluğa son verin! 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bastien, C. H., Vallières, A., & Morin, C. M. (2001). Validation of the insomnia severity index as an outcome measure for insomnia research. Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/S1389-9457(00)00065-4
 • Brown, J. S., & Marcy, S. A. (1991). The use of botanicals for health purposes by members of a prepaid health plan. Research in Nursing & Health. https://doi.org/10.1002/nur.4770140505
 • E.H.-N., M., C., W., & S.T., M. (2013). An apple a day: The impact of nutrition quality on severity of comorbid low back pain and insomnia. Psychosomatic Medicine.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.