Uzak Mesafe İlişki Sarılmayı Önler ama Duyguları Asla

Birbirini seven insanlar arasındaki mesafe iki kalbi birbirine bağlayan incecik bir örümcek ağı gibidir. Duygular halen yaşanır ama her zamanla o korku kendini hissettirir: aranızdaki kilometreler bakışlarınızdaki yakınlığı ve bedenlerinizi uzaklaştırabilir.
Uzak Mesafe İlişki Sarılmayı Önler ama Duyguları Asla

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2019

Hayatınız boyunca sevdiklerinizden ayrı kaldığınız zamanlar olur. Bazen eşiniz, bazen ebeveynleriniz, bazen de çocuğunuzdur bu. Uzak mesafe, duygusal olarak bizi etkiler.

İş ve kariyer,  insanların arasına uzak mesafe koyan ana sebeplerden biridir ve geçici olsa da ilişkiniz ve aranızdaki bağ açısından bir mücadele alanı olabilir.

Şüpheler, korkular ve her şeyin ötesinde özlem ortaya çıkacaktır.

Ancak bu durumun karmaşasını anlayabilen ve aradaki mesafeyi olduğu gibi görebilen ciddi duygularla birbirine bağlı iki akıl bunun duyguların eksikliği olmadığını ve aslında sadece fiziksel temas eksikliği olduğunu bilir. 

Bu yazımızda sizi bu konuya eğilmeye davet ediyoruz.

Ruhlarınızı ayıran mesafe

İnsanlar bir ilişkiye başladıklarında ne tür testlerden geçeceklerini bilemezler. Yani birisiyle bağ kurduğunuz zaman bir konuda açık ve net olmalısınız:

 • Sevmek, aşık olmak emek vermeyi bilmek demektir.
 • Birini sevmek, aşık olmak her zaman bir risktir.
 • Olgun, yere basan ve bilinçli bir ilişki zorluklarla karşılaştığında mücadele edebilen ilişkidir. İkinizin de yüzleşmeyi beklemediği durumlar olacaktır.

Bugünün değişen, rekabetçi ve karmaşık toplumunda eğitim almak veya çalışmak için bir yerden bir yere taşınmak yaygın bir durumdur.

Bu mücadelelerle beraber savaşmak en iyisi olsa da, bu her zaman mümkün olmayabilir. En azından bir süreliğine. İşte bu zamanlarda aşağıdaki problemler ortaya çıkabilir.

uzak mesafe ilişki


Mesafeler arasında ilginin belirsizliği

Şüphe, korku ve güvensizlik, uzak mesafe ilişkilerin en yaygın düşmanlarıdır. 

 • Bir parçanız partnerinizle yaşamaya adapte olmuştur ve aranızdaki mesafe açılıp araya kilometreler girince şüphe ortaya çıkabilir. Sanki bir parçanızı kaybediyormuş gibi hissedebilirsiniz.
 • Asıl problem partnerinizin sizi sevmeye devam edip etmediğine emin olamamaktır. Bu yüzden genelde insanlar daha çok telefon görüşmesi, mesaj veya bağlarını geliştirmek için çeşitli etkileşimler talep eder. Aslında o sırada yapmanız gereken korkularınızı dindirip sakinleşmektir.

Bu, şüphesiz ki çok karmaşık bir süreçtir.

Ayrıca bakınız: Mükemmel İlişki

Uzak mesafe ilişkiler: Kim bunu sürdürebilir?

İlişki uzmanları herkesin uzak mesafe ilişkilere kendini adamaya hazır olmadığını söylüyor.

 • Özgüveni düşük olan insanlar kendini bir ilişkiye  adamakta sıkıntı yaşar, duyguları için sürekli onay bekler ve bekledikleri yakınlık ayrı olmayı kaldıramaz.
 • Kişinin kendi hakkında olumsuz düşünmesi, çok fazla özgüven eksikliği yaşıyor olması kıskançlığı tetikler ve sonuç olarak da bu bir çok insanın acı çekmesine sebep olur.
 • Diğer yandan, psikolojik sağlığı iyi olan ve duygusal seviyede olgun olan insanlar ilişkide oldukları kişiyle güvene dayalı bir bağ kurabilirler.
 • Bu onların evlerini, eşlerine dokunmayı, yakınlık kurmayı ve yanında olmayı özlemedikleri anlamına gelmez.

Tüm kalbinizle sevdiğiniz ve aklınız huzurlu olduğu zaman, mesafeye aldırmadan ilişkinizi koruyabilirsiniz.

Uzak mesafe ilişkileri sürdürebilmek için öneriler

Yukarıda da söylediğimiz gibi bir çiftin ayrı kaldıkları zaman ilişkiyi koruyabilmesi önemlidir.

uzak mesafe

 • Mesafenin her iki tarafın da anlayacağı ve kabul edeceği bir amacı olmalı. Her ilişkide niyetin beraber bir yaşam yaratmak, kişilerin beraber yan yana günlerini geçirecekleri ortak bir alan yaratmak olduğu açık ve net olmalı. 
 • Eğer bu gerçekleştirilemez ise, eğer birbirinizi anlamazsanız ve diğer kişi gitmek zorunda olduğunda anlayışlı olmazsanız, işte o zaman ilişkiyi korumak çok zor olabilir.
 • Her an güven ve saygı geliştirin. Haritada farklı yerlerde olmanıza rağmen, bu durum aynı duygusal alanı paylaşamayacağınız anlamına gelmiyor.
 • Mesafeye rağmen, ilişki için duyduğunu ciddiyeti korumalısınız.

Eğer sözleştiğiniz gibi  Skype görüşmesi yapamadıysanız, partneriniz hemen kötü şeyler düşünmemelidir.

Uzak mesafe ilişkileri başarılı olabilir çünkü bu geçici bir durumdu. Eğer bir çift ayrı düştüyse, her geçen günün onları beraber olmaya yaklaştırıdğını düşünmelidir.

Gücünüz, kederiniz ve özleminiz. Bunların bir amacı var. İlginizi çekebilir ...

Kendiniz Olun ve Mutlu Olun
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kendiniz Olun ve Mutlu Olun

Herkesi mutlu etmeye çalışmak, mutsuzlukla sonuçlanacak bir hatadır. Kendiniz olun ve mutlu olun, hayatınızı zenginleştirecek kişilere öncelik veri... • Beck, U., & Beck-Gernsheim, E. (2012). Amor a distancia: nuevas formas de vida en la era global. Grupo Planeta (GBS).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.