Uzun Yaşamak İçin Denemeye Değer 6 Sır

100 yaşını aşmış insanların büyük kısmı günde 10 saat uyumaktadır. Derin uyku uyumak güçlü bir zihin için mutlaka şarttır.
Uzun Yaşamak İçin Denemeye Değer 6 Sır

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Sağlıklı ve mutlu bir şekilde uzun yaşamak için uygulayabileceğiniz ipuçları olduğunu biliyor muydunuz? Daha fazlası için bu yazımıza mutlaka göz atın!

Şimdiye kadar, modern bilim ölümsüzlüğün sırrını çözebilmiş değil. Aslında, bu tür bir ayrıcalık istediğimizden de emin değiliz. Tabii ki önemli olan kaliteli, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmektir.

İstatistiklere göre, günümüzde 100 yaşını aşmış yaklaşık 13.500 kişi vardır ve önümüzdeki 50 yıl içinde bu rakamın üç katına çıkacağına inanılmaktadır.

Bu durumda şu soru akla geliyor: insanlar bu kadar uzun ve kaliteli bir yaşam sürdürmeyi nasıl başarırlar?

Bugünkü yazımızda bu konuya değineceğiz. Paylaşacaklarımızın ilginizi çekeceğine eminiz.

1. Uzun yaşamak için daha az kalori tüketin

milkshake içmek

Aslında yalnızca şeker, tatlı, asitli içecek, hazır yemek tüketiminizi azaltarak hayat tarzınızı iyileştirebilir ve daha iyi beslenebilirsiniz.

2. Brokoli, meyve, kahve ve bala evet deyin

elmadan yapılmış sandviç
bir bardak kahve

Cevabınız evet ise bu alışkanlıktan vazgeçmeyin. Tıpkı limon, elma ve armut ve benzeri antioksidan yönünden zengin gıdalar gibi kahve de sizin için sağlıklıdır. Elbette aşırıya kaçmadığınız sürece.

  • Havuç, brokoli ve ıspanak tüketmek de uzun ve mutlu bir hayat yaşamak için önemlidir. Alfakaroten içerikleri düşük ölüm oranları ile ilişkilendirilmektedir.
  • Peki ya bal? Bu doğal tatlandırıcı beslenmenizin vazgeçilmezlerinden olmalıdır. Bu ürün besin maddeleri yönünden zengindir ve antibiyotik özellikleri her yaştan insan için etkilidir.

3. Bel çevresi yağlanmasına dikkat edin

göbek yağından kurtulmak
ciddi kalp damar rahatsızlıklarına yol açabilecek

Yağ alımınızı azaltın, bol egzersiz yapın, yeteri kadar su için, kendinize bakın. Özellikle de tansiyonunuza ve kolesterol seviyenize dikkat edin.

Bazen yalnızca beş kilo vermek bile belinizi inceltmek ve diyabet ile kalp hastalığı riskinizi azaltmak için yeterli olmaktadır.

İstatistiklere göre, kalp rahatsızlığı dünya nüfusu içinde en çok ölüme sebep olan faktörlerden biridir ve önüne geçebileceğimiz bir rahatsızlıktır.

4. Uzun yaşamak için her gün en az yarım saat yürüyün

uzun yaşamak için egzersiz

Yarına kadar beklemeyin. Dışarı çıkın ve biraz temiz hava alın. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve sağlığınız için çok faydalı olan endorfin hormonunun tadını çıkarın.

Egzersiz yapmak uzun bir hayatın anahtarıdır.

5. Her gün sekiz saat uyuyun

uyuyan kedi
100 yaşını geçmiş insanların neredeyse %70’i günde yaklaşık 10 saat uyumaktadır.

Derin ve kaliteli bir uyku sağlıklı olmanın ve keskin bilişsel becerilere sahip bir zihnin anahtarıdır. Peki siz günde genelde kaç saat uyuyorsunuz?

6. Okuyun, oynayın ve sosyal aktivitelere katılın

uzun yaşamak için ipuçları

Duygularınızı da ihmal etmeyin, çünkü mutsuzluk yalnızca hayat kalitenizden değil aynı zamanda uzun yaşamanızdan ve sağlığınızdan da çalar. Mutsuz olmak hiçbir amaca hizmet etmez.

Etrafınızı sizi mutlu eden, birlikte gülebileceğiniz, gezebileceğiniz ve yeni şeyler öğrenebileceğiniz insanlarla doldurun.

Hayatınızda geldiğiniz bu noktada durumunuzu değerlendirmeli ve sizin için önemli olan şeylere öncelik vermelisiniz.

Belki de sağlığınıza yararlı olmadığı için yapmayı bırakmanız gereken bazı şeyler ve hatta artık görüşmemeniz gereken insanlar olabilir.

Bedeniniz ve duygularınızla denge halinde, huzurlu bir şekilde yaşamayı bilmek uzun yaşamanın sırrıdır. Bu atılmaya değer bir maceradır.  İlginizi çekebilir ...

Daha Uzun ve Kaliteli Yaşamak İçin 9 Hile
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Daha Uzun ve Kaliteli Yaşamak İçin 9 Hile

Eğer daha uzun yaşamak istiyorsanız en kısa sürede kendinize bakmaya başlamanız gerekiyor. Sağlıklı beslenmeye başlayın ve spor yapın.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.