Uzun Yaşamanın Denemeye Değer 6 Sırrı

100 yaşını aşmış insanların büyük kısmı günde 10 saat uyumaktadır. Derin uyku uyumak güçlü bir zihin için mutlaka şarttır.

Şimdiye kadar, modern bilim insanları ölümsüz kılmayı çözemedi. Aslında, bu tür bir ayrıcalık istediğimizden emin değiliz. Tabii ki, en önemli nokta kaliteli bir yaşam sürmek ve sağlıklı ve mutlu bir şekilde uzun yıllar yaşamaktır.

İstatistiklere göre, günümüzde 100 yaşını aşmış yaklaşık 13.500 kişi vardır ve önümüzdeki 50 yıl içinde bu rakamın üç katına çıkacağına inanılmaktadır. O zaman soru şu: insanlar hem kaliteli bir yaşam sürdürürken hem de bu kadar uzun yaşamayı nasıl başarırlar?

Bugünkü yazımızda bu konuya değineceğiz. Bulgularımızın ilginizi çekeceğine eminiz.

1. Her gün daha az kalori tüketin

milkshakeDünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, çoğu insanın günde 1.500 ile 2.500 arası kalori tüketmesi gerekiyor. Bu hem ihtiyacınız olan besin maddelerini alırken hem de aç kalmanızı önleyen, başarması kolay bir hedef.

Aslında, yalnızca şeker, tatlı, asitli içecek, hazır yemek tüketiminizi azaltarak hayat tarzınızı iyileştirebilir ve daha iyi beslenebilirsiniz.

2. Brokoli, meyve, kahve ve bala evet deyin

elma-sandviçSiz de gününe bir bardak kahve olmadan başlamayanlardan mısınız? O zaman bu alışkanlıktan vazgeçmeyin. Tıpkı limon, elma ve armut gibi antioksidan yönünden zengin gıdalar gibi, kahve de sizin için iyi olabilir.

  • Havuç, brokoli ve ıspanak tüketmek de uzun ve mutlu bir hayat yaşamak için önemldir. Alfakaroten içerikleri düşük ölüm oranları ile ilişkilendirilir.
  • Peki ya bal? Bu doğal tatlandırıcı beslenmenizin vazgeçilmezlerinden olmalıdır. Bu zengin arı ürünü besin maddeleri yönünden zengindir ve antibiyotik özellikleri her yaştan insana hitap eder.

3. Bel çevresi yağlanmalarına dikkat edin

göbek-yağıBu gerçek bir tehlikedir. Karın yağı ciddi kalp damar rahatsızlıklarına yol açabilecek bir sağlık sorunu göstergesidir. Yağ alımınızı azaltın, bol egzersiz yapın, yeteri kadar su için, kendinize bakın ve özellikle de tansiyonunuza ve kolesterol seviyenize dikkat edin.

Bazen yalnızca beş kilo vermek bile belinizi inceltmeye ve diyabet ile kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yeterli olmaktadır.

İstatistiklere göre, kalp rahatsızlığı dünya nüfusu içinde en çok ölüme sebep olan faktörlerden biridir ve önüne geçebileceğimiz bir rahatsızlıktır.

4. Her gün yarım saat yürüyün

egzersizBunu defalarca dile getirdik. Her gün en az yarım saat boyunca yürüyerek kalp atışınızı hızlandırabilir, bacak egzersizi yapabilir ve kan akışınızı iyileştirebilirsiniz. Yarına kadar beklemeyin. Dışarı çıkın ve biraz temiz hava alın. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve sağlığınız için çok faydalı olacak endorfinin tadını çıkarın.

Egzersiz yapmak uzun bir hayatın anahtarıdır.

5. Her gün sekiz saat uyuyun

uyuyan-kediBelki bu sizi şaşırtabilir, ancak 100 yaşını geçmiş insanların neredeyse %70’i günde yaklaşık 10 saat uyumaktadır. Gece boyunca uyurlar ve gün içinde de biraz kestirerek akşamüstleri için enerji toplarlar.

Derin ve kaliteli bir uyku sağlıklı olmanın ve keskin bilişsel becerilere sahip bir zihnin anahtarıdır. Şimdi bize söyleyin, siz günde genelde kaç saat uyuyorsunuz?

6. Okuyun, oynayın ve sosyal aktivitelere katılın

piknik-partiSevdiğiniz hobilerle dolu aktif bir hayat tarzı sürdürmek ve yeni şeyler öğrenmek zihninizin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Duygularınızı da ihmal etmeyin, çünkü mutsuzluk yalnızca hayat kalitenizden değil aynı zamanda uzun yaşamanızdan ve sağlığınızdan da çalar. Mutsuz olmak hiçbir amaca hizmet etmez.

Etrafınızı sizi mutlu eden, birlikte gülebileceğiniz, gezebileceğiniz ve yeni şeyler öğrenebileceğiniz insanlarla doldurun. Hayatınızda geldiğiniz bu noktada durumunuzu değerlendirmeli ve sizin için önemli olanlara öncelik vermelisiniz.

Belki de sizi daha sağlıklı hale getirmediği için yapmayı bırakmanız gereken bazı şeyler ve hatta artık görüşmemeniz gereken insanlar olabilir.

Nasıl bedeniniz ve duygularınızla denge halinde, huzurlu bir şekilde yaşayacağınızı bilmek uzun yaşamanın sırrıdır. Bu da çıkmaya değer bir maceradır.