Ellerin Karıncalanması Ne Anlama Gelir?

Ellerin Karıncalanması Ne Anlama Gelir?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Şüphesiz ellerin karıncalanması hiç hoş olmayan bir duygu. Elleriniz, bacaklarınız ya da ayaklarınız uyuştuğu zaman o uyuşukluğu nasıl geçireceğinizi ve eski haline döndüreceğinizi bilmek de zor. Peki, ellerin karıncalanması ne anlama gelir? Gelin, birlikte keşfedelim!

Uyuşma ve Karıncalanma: Nedir? Neden Olur?

Uyuşma ya da karıncalanma, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilen olağan dışı bir duygudur. Ama genellikle kişiler bu uyuşmaları kollarında, bacaklarında, ellerinde, parmaklarında ve ayaklarında hissederler. Bu uyuşmaların bazı genel nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Aynı pozisyonda uzun süre durmak; ayakta yahut otururken (mesela, seyahat ederken veye masa başında çalışırken)
 • Sinir hasarı; boynunuzda bir sinir hasar gördüyse, ellerin karıncalanması ve parmakların uyuşması normaldir. Eğer uyuşma sırtınızın alt kısmında ise o halde bacaklarınızı ve ayaklarınızı etkiler.
ellerde karıncalanma
 • Omurga ya da periferal sinirlere olan basınç 
 • Zona hastalığı
 • Damar şişmesi ya da sertleşmesi ve kan pıhtılaşmasından dolayı meydana gelen kan deveranı bozukluğu
 • Potasyum, kalsiyum ve sodyum dengelerindeki bozukluk
 • B12 vitamin eksikliği
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Yüksek alkol ve tütün ürünleri tüketiminden dolayı sinir sisteminde oluşan hasar
 • Radyoterapi
 • Sokan veya ısıran haşereler ve akarlar
 • Kabuklu deniz ürünlerine alerji
 • Karpal tünel sendromu (el bileklerinde)
 • Şeker Hastalığı
 • Hipotiroid
 • Kalp krizi ya da diğer kan dolaşımı ile alakalı ataklar

Ellerin Karıncalanması İçin Doğal Tedaviler ve Öneriler

Karıncalanmış olan bacaklarınızı ve ellerinizi “eski hallerine döndürmeye” yarayan en iyi doğal yollardan birisi sudur. Uyuşmuş noktayı soğuk su dolu bir kaba batırıp 10 dakika kadar ya da uyuşukluk geçinceye kadar bekleyin.

Bazı insanlar parmaklarını, ayak parmaklarını veya diğer uyuşukluğun hissedildiği kısımları zorla oynatmaya çalışırlar. Buna alternatif olarak:

Yürüyüş

Karıncalanmayı hissetmeye başladığınız zaman odanın içinde küçük bir yürüyüş yapın. Eğer bacaklarınızdan birinde spazmlar hissederseniz birkaç dakika dinlenin ama uzuvlarınızı açmak için yürümek çok yararlıdır, özellikle de uzun bir müddet oturur pozisyonda kaldıysanız.

yürüyüş yapmak

Parmak ucunda durmak

Bu uyuşan ayaklar için diğer bir çözüm yoludur. Sanki bir dansçıymışsınız gibi parmak uçlarınızda durun ve sonra topuklarınızı alçaltın. Bu hareketi kan dolaşımını uyarmak için 10 defa tekrarlayın.

Eğer bacaklarınız ve ayaklarınız sık sık uyuşuyorsa o zaman bu egzersizi her gece yatmadan evvel tekrarlayın, böylece uyurken uyuşma olayını tekrar yaşamayın.

Demir oranı yüksek yiyecekler tüketmek

Demir eksikliği de ellerinizde ve ayaklarınızda uyuşmaya neden olabilir. Yemek düzeninize pancar ve mercimek eklemek, bu sıklığı azaltabilir. Bunların yanı sıra biraz daha fazla yumurta, süt, bezelye, fasulye ve yeşil yapraklı sebze (ıspanak veya pazı gibi) tüketmek de iyi gelebilir.

Acı biberli kompres

Bu da durumunuzu hafifletmeye yarayabilir. 10 adet kırmızı acı bibere ihtiyacınız olacak. Yüksek ısıda pişirin ve ardından bir tülbent kullanarak biberleri ezin. Bu elde edeceğiniz püreyi uyuşmuş alana sürün.

Biberlerin acısı, bölgedeki acıyı ve rahatsız hissi giderecektir. Eğer bu tür problemleri çok sık yaşıyorsanız bu acı biber püresini bir merhem gibi hazırlayıp gerektiği zaman ısıtabilirsiniz.

Bazı yiyecekler ve içeceklerden sakınmak

Yemekten sonra alkol ya da kahve içmeyi tavsiye etmiyoruz. Akşamleyin ağır yemekler yemeyi de öyle.

Sağlıklı bir yaşam tarzı

 • Sigarayı bırakın.
 • Yüzerek egzersiz yapın.
 • Stresi azaltmak için yoga gibi rahatlama egzersizleri yapın.
 • Ayakta çok durmayın.
 • Uzun süre oturur pozisyonda kalmayın.
 • Daha rahat ve bol kıyafetler giyerek kan dolaşımınızı engellemeyin.
sağlıklı kahvaltı

Masaj ve duruşun düzeltilmesi

Karıncalanma hissinin geldiğini hissettiğiniz anda o alana kuvvetlice masaj uygulamak iyi bir fikir olabilir. Hatta bu masajı, düzenli olarak karıncalanan bir alan söz konusuysa, her gece yatmadan evvel yapıp yatabilirsiniz.

Diğer iyi bir taktik ise sıkça pozisyonunuzu değiştirmektir. Eğer oturuyorsanız ayağa kalkın; eğer uzanıyorsanız kalkıp oturun; eğer ayakta iseniz oturun. Eğer uyurken kollarınız ya da bacaklarınız uyuşuyorsa bu, uzun süre boyunca pozisyonunuzu değiştirmiyorsunuz demektir. Yastık kullanarak bu uyuşan alanları yükseltin.

Düzgün ayakkabılar giymek

Nemi emerek karıncalanmayı önlemesi için seçiminizi her daim pamuk ya da yün çoraptan yana yapın. Günde üç defa çoraplarınızı değiştirin (8 saatte bir).

Ayakkabılarınız rahat olmalı veya deriden ya da kumaştan yapılmış olmalıdır. Taban çukurunu iyi desteklediğinden emin olun ya da bu yardımı yapan iç tabanlar kullanın. Yüksek topuklu olmayan ya da yürürken ayağınızı kaydırmayacak ayakkabılar giyin; tabanlarının sağlam olduğundan emin olun.

Duvar veya top egzersizleri yapın

İşten eve geldiğinizde, özellikle karıncalanma hissediyorsanız ya da bacaklarınız uyuşmuşsa, çoraplarınızı ve ayakkabılarınızı çıkartıp sırtınız duvara dönük bir biçimde duvara yaslanın. Parmaklarınızı ve avuçlarınızı duvara dayayıp yavaşça dizlerinizi kırın.

İş yerinizde ise plastik bir topu elinize alın ve olabildiğince kuvvetli bir biçimde bastırın. Bu tip egzersizler için özel üretilmiş ürünler vardır. Aynı egzersizi, ayak tabanlarınızla topu duvara bastırarak ayak ve bacak uyuşmalarınızı gidermek için de yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
El ve Ayaklarımızda Neden Karıncalanma Hissederiz?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
El ve Ayaklarımızda Neden Karıncalanma Hissederiz?

Ciddi bir durumu işaret etmiyor olsa da, ellerinizde ve ayaklarınız karıncalanma yaşıyorsanız, daha ciddi sorunları elemek için bir uzmana görünmel...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.