Vajinal Mantar Enfeksiyonlarını Azaltmak için 6 Öneri

Mantar enfeksiyonlarına son vermek için bölgeyi kuru ve hijyenik tutmak gerekse de, diğer problemleri kışkırtmamak için vajinanın doğal nemini yok etmemeniz gerekir.
Vajinal Mantar Enfeksiyonlarını Azaltmak için 6 Öneri

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vajinal mantar nedeniyle oluşan vajinal enfeksiyonlar, bir kadının özel bölgelerinde hayatta kalabilen çeşitli mikroorganizmaların neden olduğu bir dizi tıbbi sorundur. 

Vajinal mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedeni, nemli ve sıcak ortamlarda kolayca yetişen mantar türü Candida Albicans‘ın çoğalmasıdır.

Bu, genellikle kaşıntı, kokulu vajinal akıntı ve vajinal dudak kızarıklığı gibi belirtilere neden olduğu için kadınlara rahatsızlık verir.

Ve bunlar yetmezmiş gibi, vajinal mantar enfeksiyonu zamanla daha da kötüleşebilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı, tahriş ve zorluklar gibi diğer rahatsızlıklara neden olabilir.

İyi haber, bu enfeksiyonu ortadan kaldırırken belirtilerini kontrol edebilmek için kullanabileceğiniz ipuçları ve doğal ilaçların bulunmasıdır.

Bugün sizlere bu tür sorunlarla uğraşırken mutlaka kullanmanız gereken önemli 6 öneri sunmak istiyoruz.

1. Vajinal mantar enfeksiyonu olan bölgeyi kuru tutun

saçları uçuşan mutlu kadın

Vajinal mantarların neden olduğu enfeksiyonlar aşırı derecede nemli olan ortamlarda daha kolay gelişir. Vajinanın dış bölgelerini kuru tutmaya çalışın, duştan çıkınca veya tuvalete gittikten sonra iyice kurutmaya dikkat edin.

Bu özel bölgenin doğal nemlendirme özelliği olduğunu ve bunun enfeksiyon riski taşımadığını unutmayın. Bu nem sorun oluşturmaz çünkü bu neme yapacağınız herhangi bir müdahale hastalık riskinizi artırabilir.

2. Pamuklu iç çamaşırları kullanın

İç çamaşırınızın kumaşı genellikle bu koşulların gelişimi ile ilgilidir. Nemi emen ve bölgenin nefes almasını önleyen kumaşlar, mantarların üreme bölgesine dönüşür.

Pamuktan yapılan iç çamaşırları özel bölgelerinizin hijyeni ve aşırı nem ile ısı oluşumunu önlemek için önerilir.

Ayrıca yüzdükten sonra nemli mayo giymekten kaçınmalısınız, çünkü ıslak mayonuzu değiştirmek için ne kadar beklerseniz, bu tür enfeksiyonlara yakalanma riskiniz o kadar artar.

Özellikle kandidiaz semptomlarınız varsa, her zaman bol kıyafetler giymeyi deneyin.

3. Kişisel hijyen alışkanlıklarınızı geliştirin

Günlük hijyen, iyi vajinal sağlığın başlıca anahtarıdır. Etkilenen bölgeyi günde iki kez kokusuz bir sabunla nazikçe yıkayın.

Özellikle aşırı vajinal akıntı fark ettiğiniz zaman, iç çamaşırınızı temiz ve kuru tutmaya dikkat edin.

Ayrıca, tuvalete gittiğiniz zaman temizliği önden arkaya doğru yapmaya özen gösterin. Böylece, mantar ve bakterilerin yayılmasını önleyebilirsiniz.

4. Cinsel ilişkilerden kaçının

Elbette, vajinal mantar enfeksiyonları aşırı ciddi durumlar değildir, ancak iyileşme sürecinde iken cinsel ilişkiye girmekten kaçının.

Mantarlarla savaşmadan önce cinsel ilişkiye girmek enfeksiyonun süresini uzatabilir. Ve bazen eşinizde de rahatsızlık yaratabilir.

5. Parfüm kullanmayın

parfüm

Parfüm, deodorant ve diğer kokulu ürünleri özel bölgelerinizde kullanmak vajinanın mikrobiyal florasını etkiler ve ayrıca mantar gelişimini teşvik eder. 

Bu ürünlerdeki kimyasal içerikler vajinanın pH seviyesi ile uyumlu değildir ve zararlı dengesizliklere yol açar.

6. Sade yoğurt

Sade yoğurt içeriğindeki canlı kültürler ve doğal asitler ile vajinanın doğal pH seviyesini düzenler.

Kandidiaz ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı en popüler ilaçlardan biridir, çünkü iyi bakteriler kötü mikroorganizmaların ürettiği olumsuz etkileri önleyebilir.

Bu durumu çözmek için günde bir porsiyon yoğurt tüketmenizi öneriyoruz. Ayrıca, topikal olarak vajinanın dış alanlarına da uygulayabilirsiniz.

7. Elma sirkesi ile yıkayın

elmalar ve elma sirkesi

Elma sirkesinin antimikrobiyal ve antibakteriyal özellikleri bu tür enfeksyionlara yol açan mikroorganizmalarla savaşmak için faydalıdır.

Asitler vajinal pH‘ı dengeler ve mantarın geliştiği ortamları değiştirir. 

Bu kaşıntıyı, kızarıklığı ve aşırı sarı akıntıyı rahatlatmaya ve azaltmaya yardımcı olur.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi (20 mL)
 • 1 litre ılık su

Talimatlar

 • İki yemek kaşığı elma sirkesini bir litre ılık suya ekleyin. Bu karışımla vajinanızın dış bölgelerini yıkayın.
 • Enfeksiyon iyileşene kadar günde iki kez tekrarlayın.

Yukarıda bahsettiğimiz öneriler, mantarlardan kaynaklı enfeksiyonları sonlandırmak için hem kullanışlı hem de doğaldır. 

Eğer birkaç gün süren tedavi ardından olumlu sonuçlar almıyorsanız, başka alternatifler bulmak için doktorunuza başvurun.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Darvishi, Maryam et al. “The Comparison of vaginal cream of mixing yogurt, honey and clotrimazole on symptoms of vaginal candidiasis” Global journal of health science vol. 7,6 108-16. 3 Apr. 2015, doi:10.5539/gjhs.v7n6p108
 • Ciudad-Reynaud, A. Infecciones vaginales por cándida: diagnóstico y tratamiento. Rev Per Ginecol Obstet 2007; Vol 53, Nº3: 159- 166. [En línea]. Disponible en: http://sisbib.unmsm.edu.pe/bvrevistas/ginecologia/vol53_n3/pdf/a04v53n3.pdf
 • Vaginitis. (2015, January 16)
  my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Vaginitis
 • Vaginitis. (2015, September 25)
  niaid.nih.gov/topics/vaginitis/Pages/default.aspx

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.