Belinizi İnceltmek İçin 7 Egzersiz

Belinizi İnceltmek İçin 7 Egzersiz
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Belinizi inceltmek kolay bir iş değildir. Yağ dokuyu yakmak diyet ve egzersiz gerektirir. Bununla birlikte, karın bölgesinde biriken yağ, vücudun diğer bölgelerindekilere kıyasla daha zor yakılır. Bu yazıda, belinizi inceltmek için yağları etkili bir şekilde yakmanıza yardımcı olacak 7 egzersiz türünden bahsedeceğiz.

Belinizin etrafındaki yağlanma neden meydana gelir?

Vücut yağının depolanmasını etkileyen iki temel faktör, diyet ve egzersizdir. Ancak bu sevimsiz ve kötü şöhretli bel simidinin oluşumunda rol alan başka sebepler de vardır.

Bunlara organ fonksiyonları, stres ya da hormon problemleri dahildir. Yazının devamında, belinizi inceltmek konusunda size yardımcı olacak 7 harika egzersiz açıklanmaktadır.

Belinizi inceltmek için egzersizler

1. Plank

plank yapan kadın

Plank egzersizi, gün geçtikçe daha da popüler hale gelmektedir. Plank her ne kadar karın kaslarına odaklansa da, bu hareketi yaparken vücudun tüm kasları hissedilebilir.

  • Bu yazıda da belirtildiği gibi, plank pozisyonu yerde başlar ve yüz üstü haldeyken, dirsekler ve ayak parmakları yardımıyla vücut ağırlığı desteklenir.
  • Tüm vücut, düz bir şekilde konumlandırılmalı ve egzersizi doğru bir şekilde yapmak adına hizada olmalıdır.
  • Bu egzersiz gerçekte bir direnç testidir. Yani, zamanla set sayınızı ve pozisyon sürenizi artırmanız gerekir.

2. Tırmanma hareketi

Plank pozisyonundayken tırmanma hareketi yapmak metabolizmanızı hızlandırabilir ve bel bölgesindeki yağları yakma oranınızı tek bir egzersizle artırabilirsiniz.

  • Aynı pozisyonda kalarak sanki koşmaya ya da tırmanmaya çalışıyormuş gibi hareket edin.
  • Bunu yapmak için dizlerinizi sürekli bir hareket halinde dirseklerinize doğru getirin.
  • Bu egzersiz, sıkılaşma ve kalp damar sağlığı egzersizlerini birleştirdiği için bir harikadır.

3. Gövde dönüşleri

oturarak yapılan egzersiz

İnce bir bele sahip olmayı arzuluyorsanız, vücudunuzun yan taraflarını olabildiğince esnek ve hareket halinde tutmalısınız. Bunu yapmak için bütün gövdenizi, sanki yüksekte bulunan bir şeyi tutmaya çalışıyormuş gibi uzatmalısınız.

Bu egzersizi, bir sandalyede oturarak ve kollarınızı yere doğru uzatarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bu esneme hareketlerini her iki yanınız için de fırsat bulduğunuz her an tekrarlayın.

4. Yatay dönüşler

Belinizi hareket halinde tutmak için yatay dönüş hareketleri de yapabilirsiniz. Kalçanızı hareket ettirmeden geriye doğru dönerek gövdenizi çevirin.

Bu egzersizi elleriniz belinizde ya da elastik bir bant kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca bazı spor salonlarında bu egzersiz için özel makineler de vardır.

5. Dirsekler dizlere

step yapan insanlar

Elleriniz başınızın arkasında olacak şekilde ve bacaklarınız hafifçe aralık haldeyken, dizinizi yukarıya, dirseğinize doğru kaldırın. Taraf değiştirip egzersizi tekrarlayın.

Bir diğeri ise yukarıda belirtilen ile hemen hemen aynı egzersizdir; ancak sırtüstü yerde yatarken yapılır. Yerde yatarak bu egzersizi yaparsanız, karın kaslarınızı daha da çok çalıştırmış olursunuz. 

6. Zıplamak

Yağların en inatçı olduğu bölgeleri çalıştırmak ve belinizi inceltmek için haftalık kardiyovasküler egzersiz yapmanız gerekir. Karın kası egzersizleri, yağ dokuyu azaltmak için yeterli değildir; onlar size daha çok, sıkılaşmanız konusunda yardımcı olur.

  • Yağları yakmak için, zıplamak gibi basit; ama yorucu bir egzersiz yapabilirsiniz. İp atlayabilir, bir trambolin üzerinde ya da sadece olduğunuz yerde zıplayabilirsiniz.
  • Ancak her zaman iyi bir duruşla zıplamanız, sırtınızı düz tutmanız ve dizlerinizin bükük olması gerekir.
  • Tekrar yere basarken yumuşak bir şekilde iniş yapın.

7. Oryantal dans

oryantal dans eden insanlar

Son olarak belinizi inceltmek için, bel hareketine odaklanmış bir dans olan oryantal danstan bahsetmeden geçemeyiz. Oryantal dans, vücudun farklı bölgelerine sağladığı yoğun esneklikle bilinen, geleneksel bir Orta doğu dansıdır.

Dansın odak noktası, bel ve kalça hareketlerini kontrol eden leğen kemiğidir. Oryantal dans, kas sıkılaştırma ve kardiyovasküler egzersizlerin bir kombinasyonunu içeren, popüler bir egzersiz formudur.

Sadece her hafta dans ederek, kilo verebilir, esnekliğiniz artırabilir, karın kaslarınızı güçlendirebilir ve belinizi inceltebilirsiniz. İstikrarlı olmanız ve bir şekilde egzersiz yapmanız gerektiğini unutmayın!

İlginizi çekebilir ...
Bel Çevresini Toplamak İçin 4 Smoothie
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bel Çevresini Toplamak İçin 4 Smoothie

Bel bölgesinde ağırlığınızın fazlalaşmasının tek nedeni kilolu olmanız değildir ve bunun bir kaç nedeni vardır. Bel çevresini yediklerinizle kontro...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.