Video Oyunları Ergenleri Nasıl Etkiliyor?

Video oyunlarının ergenlik çağındaki gençleri etkilemesiyle ilgili endişeleniyor musunuz? Çocuklarınızla birlikte oyun oynamak, oyunun içeriği hakkında konuşmak ve video oyunu oynadıkları süreyi denetlemek size verebileceğimiz tavsiyelerden birkaçıdır. 
Video Oyunları Ergenleri Nasıl Etkiliyor?

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Toplum bir bütün olarak video oyunları ergenleri olumsuz yönde etkiler şeklinde düşünmeye eğilimlidir. Ancak bu algılardan hangilerinin efsane, hangilerinin kanıtlara dayalı gerçekler olduğunu tanımlamak çok önemlidir.

Tıpkı günümüzde etkin olarak kullanılan diğer teknolojiler gibi video oyunlarının da kullanım alanları vardır. Ancak işin içinde yaş, oyunun süresi, oyunda kullanılan temalar ve hatta kullanıcıların – bu durumda ergenlerin – karakteristik özellikleri gibi pek çok değişken mevcuttur.

Video oyunları ergenleri nasıl etkiliyor?

Yapılan pek çok çalışma, video oyunlarının, hem problem çözme ve bilgiyi işleme hem de bilişsel parametreleri iyileştirebileceğini gösterdi. Ancak diğer ünlü kaynaklar potansiyel risklerle ilgili uyarıda bulunuyor.

Güney Amerika Çocuk Ve Ergen Psikiyatrisi Amerikan Akademisi şunun altını çiziyor:

“Ortalama olarak kızlar video oyunu oynayarak bir saatten fazla harcıyorlar. Erkekler ise iki saatten fazla. Ergenler ise genellikle daha küçük yaştaki çocuklara göre daha fazla zaman geçiriyorlar.”

video oyunu oynayan ergen loş ortam

Video oyun bağımlılığı ergenlerde, özellikle davranışlarında, pek çok soruna neden olabilir.

Aynı şekilde, bu topluluktaki araştırmacılar video oyunlarının çok sofistike ve gerçekçi bir hale geldiğini de özellikle belirtiyorlar. Bazı oyunlarda internete bağlanılabiliyor.

Böylece çocuklar ve ergenler oyun oynarken tanımadıkları yetişkinlerle ve bilinmeyen oyuncularla sohbet edebiliyorlar. Bu nedenle olası tehlikelerin farkında ve bilincinde olmak ve tedbirli davranmak önemli.

Bazı oyunlar eğitimsel içeriğe sahiptir. Ancak en popüler olanların çoğunun negatif yönleri vardır: İnsanlara ve hayvanlara karşı şiddeti desteklerler.

Ayrıca bazılarında zararlı veya ayrımcı özellikler, cinsiyetçilik ve belli negatif ayıp davranışlarda ısrar edilmesini pekiştiren sterotipler bile vardır.

Video oyunları: Ergenlere potansiyel etkileri

Bu endişelerin çoğu, aşırı video oyunu oynamanın genç insanlar üzerindeki etkisi, onların rollere ve karakterlere kendilerini kaptırmaları ve oyun oynadıkları süreyi kontrol altına almakta zorlanmaları ile ilişkilidir.

Çok fazla oyun oynamanın olası zararlı etkileri nelerdir?

Negatif etkilerin tamamından bahsetmek mümkün değildir. Ancak aşağıdakileri bilmek önemlidir:

  • Arkadaşlar ve aile ile sosyalleşmek için daha az süre.
  • Okul ve boş zaman aktiviteleri için daha az zaman.
  • Daha az egzersiz, obezite riski daha yüksek olan daha uyuşuk bir yaşam tarzı.
video oyunu salon

Davranışsal sorunların yanında, video oyun bağımlılığı uyuşuk yaşam tarzını etkileyebilir ve sağlık açısından belli sonuçlar doğmasına yol açabilir.

Neler yapabilirsiniz?

  • Aile ve eğitim kurumları video oyunlarının daha iyi bir şekilde kullanılmasını desteklemelidirler. Böylece tehlikeli etkileri azaltmış, bunun yerine faydalarının ortaya çıkmasını desteklemiş olacaklar.
  • Çocuklarınızla birlikte oynayabileceğiniz video oyunlarını seçin ve mutlaka oyunun içeriğiyle ilgili sohbet edin. Ayrıca video oyunu boyunca gerçekleşen sosyal etkileşimleri de denetleyin.
  • Bunlarla birlikte, belli oyun programları belirlemek ve oyun için ayrılmış sürelere sadık kalınmasını sağlamak önemlidir.

Aklınızı Keşfedin isimli ilginç sitede, Ana Ramas pek çok farklı video oyunu türü olduğunun altını çizmiştir. Onlardan biri de platformlardır:

“Bu tür video oyunları, askıya alınan bir platformdan diğerine geçen, birbirini izleyen ekranlarda oynanan ve aynı zamanda engelleri de aşan oyunlardır. Aksiyonun temposu hızlı olduğu için düşünme süreci de daha hızlıdır.

Ancak tam da bu sebeple, çok fazla yorgunluğa yol açabilir ve oyun oynadıktan sonra yapılan aktivitelerde konsantrasyon sağlanmasını engelleyebilirler.”

Yazar aynı zamanda, hem “hızlı tempolu savaş sanatı veya ateşli silah” içeren dövüş veya ateş etme ve simülasyon oyunlarının hem de  sporla ilişkili olan ve olmayan oyunların varlığına dikkat çekiyor.

Bu şiddet dolu oyunlar belki de en az ünlü olanlar ve genel anlamda video oyunlarının kötü şöhretinden de sorumlu olanlar. Hatta bazı çalışmalar şiddet içeren bu tür oyunların, bu oyunları oynayan çocuklarda şiddet dolu eğilimler yaratabileceğini de gösteriyor.

Özet geçmek gerekirse:

  • Video oyunları daha uzun süre bizimle birlikteler. Bu nedenle onları yasaklamak iyi bir fikir değil. Bunun yerine yeterli denetim -eşlik etme yoluyla- en iyi seçenek. Bu, ebeveynlerin, erken bir yaştan başlayarak ergenlere teknolojiyi nasıl güvenli bir şekilde kullanabileceklerini göstermelerini sağlıyor.
  • Ergenler ve video oyunları arasında her zaman negatif bir bağlantı olduğunu söyleyen efsaneleri yok etmek gerekiyor. Gerçek şu ki, durum bundan daha karmaşık. Her şeyde olduğu gibi, video oyunları oynamak da sorun çıkarmayacak bir şey olabilir. Hatta avantajlarından doğru bir şekilde yararlanıldığında fayda bile sağlayabilirler.
  • Bu konularla ilgili diğer ebeveynlere, öğretmenlere ve sağlık profesyonellerine danışın. Çünkü ebeveynler gerekli araçlara sahip olmadıklarında bu insanların onlara çok büyük yardımı dokunabilir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.