Vücudumuzu Nemlendirmek için 9 Meyve

Bu meyveler vücudunuzu doğal olarak nemlendirmenin yanı sıra, sağlığınıza çok iyi gelecek vitamin ve mineralleri sağlar. Bu yazımızda onlar hakkında daha fazla bilgi edinin.
Vücudumuzu Nemlendirmek için 9 Meyve

Son Güncelleme: 14 Nisan, 2019

Kişisel bakım söz konusu olduğunda, cildinizi sağlıklı tutmak birinci önceliğiniz olmalıdır. Piyasadaki kremler ve kozmetik ürünler için ne kadar harcıyorsunuz? Gerçek şudur ki; vücudumuzu nemlendirmek için aslında çok fazla para saçmanız gerekmez.

Aslında tam olarak tersidir; buzdolabınızda bulunan meyvelerden yumuşak ve nemli cilt için ihtiyaç duyduğunuz suyu alabilirsiniz. Doğal olarak su dengenizi sağlamanıza yardımcı olması için bu meyveleri not edin.

Vücudumuzu Nemlendirmek için Meyveler

1. Limon

Limon, en nemlendirici meyvelerden biridir. Kalsiyum, C vitamini ve magnezyum açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemi fonksiyonlarını geliştirir. Ayrıca sindirim ve dolaşım sistemlerini temizler.

Yüksek seviyedeki C vitamini ve antioksidanlar nedeniyle, hücrelerinizi ve cildinizi güçlendirir ve canlandırır. Cildin yaşlanmasını hızlandıran serbest radikallerle de savaşır. Limonun faydalarından yararlanmak için, limon sulu bir bardak su içmek yeterlidir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Böbrek taşları için limon ve maydanoz suyu

2. Vücudumuzu Nemlendirmek için Elma

vücudumuzu nemlendirmek için elma

Elma, salatardan smoothie’lere kadar her şeye iyi giden çok lezzetli bir meyvedir. Cildi nemlendirme açısından da mükemmel olduklarını biliyor muydunuz? Evet doğru duydunuz! Hep istediğiniz yumuşak cildi elde etmek için harika bir seçenektirler.

Elma, malik asit ve tartarik asit bakımından zengindir, bu da yüzeyde biriken ölü cilt hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur. % 80’i su olduğundan, hidrasyonu kolaylaştırırlar.

3. Salatalık

Salatalığın % 97’si su olduğundan vücudunuz için harikadır. Salatalık, E vitamini bakımından zengindir ve bu onu sadece inanılmaz derecede alkalin ve nemlendirici yapmaz; aynı zamanda güzel cilt için de inanılmaz bir seçenek haline getirir.

Salatalığın kabuğu silikon dioksit bakımından zengin olduğu için cildinizin, saçınızın ve tırnağınızın gücünü artırır. Artık bunları bildiğinize göre, bundan sonra beslenmenize daha fazla salatalık ekleyebilirsiniz.

4. Vücudumuzu Nemlendirmek için Kiraz

sepetten düşen kirazlar

Kirazın koyu kırmızı rengi, içinde ne kadar besin, vitamin ve mineralin olduğunun bir göstergesidir. Bu besin maddeleri enflamasyonun neden olduğu ağrıyı hafifletir, kanser gibi hastalıkları önler ve yaşlanmayı yavaşlatır.

Kiraz, karaciğerinizde A vitaminine dönüşen kimyasal bir bileşik olan beta-karoten açısından da zengindir. A vitamini, cildinizin mukoza zarlarını sağlıklı tutan gerekli bir vitamindir. Smoothie’nize biraz kiraz eklemeyi deneyin ve doğal olarak vücudunuzu nemlendirin.

5. Yumuşak meyveler

Tüm yumuşak meyveler antioksidanlar bakımından zengindir, bu da serbest radikallerle mücadeleye ve çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu antioksidanlar gözleriniz, bezleriniz ve beyniniz için harikadır.

Bu da yetmiyormuş gibi, yumuşak meyveler doğal su alımı açısından inanılmazdır. Buna göre, en iyi yeme şekli, işlenmemiş ve bir bütün olarak yemektir. Bunları yoğurdunuza veya sabahları yulaf ezmenize eklemeyi deneyebilirsiniz.

6. Vücudumuzu Nemlendirmek için Papaya

4 dilim papaya

Papaya, sindirim sisteminizi temizlemek için olağanüstü bir meyvedir. Bağırsaklarınızda bulunan sağlıklı bakterileri beslemeye yardımcı olan papain adlı bir enzim içerirler. Papain cildinizi nemlendirmek için mükemmeldir.

Bu enzim ciltteki yabancı maddeleri ortadan kaldırır ve suyun emilimine yardımcı olur. Papayanın su içeriği de yüksektir. Böylece vücudunuz temizlenir, sindiriminiz rahatlar vücudunuzun su ihtiyacı karşılanır.

7. Vücudumuzu Nemlendirmek için Karpuz

Karpuz, vücudunuzun detoksuna ve nemlendirilmesinde en faydalı meyvelerden biridir. C vitamini, A vitamini, potasyum ve magnezyum bakımından zengindir, bu nedenle vücudunuza hem su verir hem de onu besler.

2 bardak karpuz yemek dehidrasyon ve çevresel faktörlerin neden olduğu cilt hasarını % 40’a kadar düzeltebilir. Artık bu süper meyvenin faydalarını bildiğinizden, mümkün olduğunca alıveriş listenize dahil etmeye çalışın.

8. Greyfurt

3 dilim greyfurt

Güne güzel bir bardak meyve suyu ile başlamaktan hoşlanan biri misiniz? Neden kendiniz denemiyorsunuz? Bu şekilde, tamamen doğal olduğunu ve kimyasal içermediğini, ayrıca sizi nemlendirdiğini bileceksiniz.

Greyfurt, antioksidan bakımından zengindir ve cilt yaşlanmasının erken belirtilerini önlemeye yardımcı olur.C vitamini bakımından yüksek olduğu için, cildinizi sağlam ve genç tutmaktan sorumlu olan kolajen üretimini teşvik eder. Daha az şekerle aynı leziz faydayı elde etmek için portakal yerine greyfurtu deneyin.

9. Vücudumuzu Nemlendirmek için Hindistan cevizi

Hindistan cevizi suyu doğal hidrasyon açısından mükemmeldir. Mineral maddeler (demir, çinko, potasyum) ve vitaminler (A, folik asit) açısından zengindir. Buna ek olarak, smoothie’lere harika bir tat katar ve sıcak günlerde çok serinleticidir.

Ana görselin kaynağı: wikiHow.com


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.