Vücudunuzu Nazikçe Temizlemek İçin Doğal Laksatif

Bu laksatif içeceğinin doğal içeriği sindirimi kolaylaştırır ve vücudun dışkıyı atmasına yardım eder. Bunu lif açısından zengin, dengeli bir diyet ve fiziksel egzersizle birleştirmek çok önemlidir.
Vücudunuzu Nazikçe Temizlemek İçin Doğal Laksatif

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bağırsaklarını boşaltmakta zorluk yaşayan insanlar sıklıkla, eczanelerde kolayca bulunabilen çok sayıda farklı reçetesiz laksatiflere başvurur. Herkes onlar hakkında bir şeyler bilir ve çoğu kişi için bu laksatif kronik kabızlık nöbetlerine karşı tek çözümdür.

Problem şu ki kimyasal bileşenleri sebebiyle, fazla kullanıldıklarında belli bir süre sonra bir çeşit istenmeyen yan etkiye sebep olabilir. Uzmanlar bağımlılık yapabildiklerini ve bağırsaktaki bakteri örtüsünün yapısını zamanla bozabildiklerini kanıtladı.

Çoğu kişinin bilmediği şey ise %100 doğal alternatiflerin olması. Bu tamamen doğal alternatifler, sağlığınızı riske sokmadan benzer sonuçlar sunarken aynı zamanda ek olarak birkaç fayda da sağlar.

Çok sayıda ev reçetesinden, her akşam yatmadan önce içebileceğiniz, ertesi sabah bağırsaklarınızı boşaltmanıza yardım edecek bir içecek bulacaksınız. Aşağıda, size onla ilgili her şeyi ve çok sayıda faydalarından yararlanmak için evde nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Bağırsaklarınızı hızlıca boşaltmak için doğal laksatif

karnı ağrıyan kadın

Bu laksatif içeceği maydanoz, elma sirkesi, bal ve limon gibi sağlıklı bileşenlerin karışımından oluşur. Bu yiyeceklerdeki sindirici ve antioksidan özellikler, birikmiş dışkının vücuttan atılımını kolaylaştırır.

Ticari ürünlerin aksine bu reçete hızlı etkiler sunmaz ama doğal sindirim sürecini siz uyurken destekler. Bu yolla, besinlerin vücut tarafından emilimi daha iyi gerçekleşir, karaciğer fonksiyonunu geliştirir ve dışkıyı sabah atılmaya hazırlar.

Bol miktarda lif içeriği bağırsak geçişlerini destekler ve kolonda biriken atık maddeleri çözerek kabızlık gibi problemleri önler. Aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırarak yağlı dokunun özellikle de karın bölgesinde gelişmesini önlemek için oldukça yararlıdır.

Aslında, sağlıklı, dengeli bir diyetle ve düzenli egzersizle birleştirildiğinde, aynı zamanda bacaklarda, kalçalarda ve karın bölgesinde oluşan selülitlere karşı tedavi rolü de oynar.

Bu tamamen doğal laksatif nasıl hazırlanır?

laksatif içecek

Bu sağlıklı içeceği hazırlamak için herhangi bir süper markette kolayca bulabileceğiniz birkaç organik malzeme kullanıyor olacağız. Bu reçeteyi kişisel ihtiyaçlarınıza göre haftada üç ya da dört kez kullanın. Malzemelerin tamamen doğal olmasına rağmen, her gün içmemelisiniz çünkü vücudunuzdaki bağırsaklardan besin emilimini azaltabilir.

Malzemeler

 • 5 çorba kaşığı doğranmış maydanoz
 • 1 limonun suyu
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil
 • ½ çay kaşığı tarçın
 • 2 bardak su

Hazırlamak için

 • Maydanozu yıkayın ve mümkün olduğunca ince doğrayın.
 • Limonun suyunu bir kavanoza sıkın ve suyu ekleyin.
 • Kalan malzemeleri de koyun, bir tahta kaşıkla karıştırın ve iki saat oda sıcaklığında beklemesini sağlayın.

Daha fazla öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Kabızlık için doğal 10 laksatif

Yapılışı

 • Uyumadan bir saat önce bu reçeteden bir bardak için.
 • Peş peşe maksimum 4 güne kadar, ertesi akşam tekrarlayın.
 • Laksatif reçeteyi içtikten sonra bir şey yiyip içmekten kaçının.

Bu doğal laksatif ile ilişkili diğer faydalar

kalp ve damarlar

Her ne kadar bu reçete kabızlık ve sindirim zorluklarıyla mücadele etmek için tasarlanmış olsa da, aynı zamanda vücudunuzun tamamı için başka yararlı özelliklere sahiptir.

Örneğin, sıvı tutulması ve dokularda enfeksiyonla mücadele etmeye yardım eden, idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. İltihap önleyici ve ağrı kesici bileşenleri sayesinde eklem ağrısı, baş ağrısı ve kas gerilmelerini dindirmeye yardımcı olur.

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, kötü kolesterolü ve atar damarlardaki sertleşmeyi azaltmaya yardım eder. Buna ek olarak, yüksek tansiyonu kontrol altına almak ve kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmak için kullanışlıdır.

Güçlü serbest radikallerle mücadele etme becerisine sahip olduğu için cilt sağlığı için iyidir ve erken yaşlanmayı önler. Bağırsak rahatsızlığı ya da karın ağrısı yaşıyorsanız telaşa kapılmayın. Bunun sebebi birikmiş kalıntıları atmaya çalışan bağırsaklarınız.

Her gün bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve diğer lif açısından zengin yiyecekler yemeyi unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Constipation. (n.d.).
  fascrs.org/patients/disease-condition/constipation-expanded-version
 • What are the symptoms of constipation? (2018).
  niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/constipation/symptoms-causes

 • U.S. Department of Health and Human Services. Tenga precaución al usar ciertos laxantes.                              fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm380900.htm

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.