Karın Yağları Birikmesinin 8 Nedeni

Yeterince uyku almamanın kilonuzu etkileyebileceğini biliyor musunuz? İyi uyumadığınız zaman, vücudunuz yemek yerken doyduğunuzu bildiren hormonu daha az salgılar. 

Çoğu insan sürekli olarak karın yağları ile savaşıyor, çünkü vücudun bu bölgesinde yağ çok kolay birikir ama onlardan kurtulmak o kadar kolay değildir. Karın vücudun en çok değişen bölgelerinden biridir ve oranın yağlanması vücuda olumsuz etki edebilir. Araştırmacılar, karın yağlarının sadece estetik bir problem olmadığını ve kemik yoğunluğunda kayba, kemik erimesi riskine ve astım gelişme olasılığına yol açtığını da belirtiyorlar. Bu yüzden karın yağlarının birikmesine nelerin neden olduğunu bilip, bu duruma karşı en iyi çözümleri hayatınıza sokmak iyi bir fikirdir.

Genetik

dna
Sanford Burnham Enstitüsündeki araştırmacılar yağların vücudun farklı yerlerinde birikmesinin nedenlerinden birinin genetik olduğunu ortaya koydu. Diğer çalışmalarda da genetiğin insanların kendilerini ne kadar tok hissettikleri üzerinde rol oynadığı ortaya çıkıyor. Genetik olarak yeme eğilimi olan insanlar daha çok karın yağı biriktiriyorlar. Ve ailenizin diğer üyeleri de bu sıkıntıyı yaşıyorsa, sizin de karın yağı biriktirme olasılığınız yüksek. 

Yeterince uyumamak

Yeterince uyumayan insanlar daha çok kalori tüketir ve daha çok karın yağı biriktirir. Uykusuz kaldığınız zaman leptin hormonu azalır ve ghrelin seviyeleri artar, ve bunların ikisi de kilo almaya sebep olur. Bazı çalışmalara göre, günde 6 saat uyuyan insanların obez olma olasılığı günde 9 saat uyuyanlara nazaran %27 daha fazla.

Stres

Uykusuzluk veya az uykuda olduğu gibi stres de kilo almanıza neden olan hormonal değişiklikler yaratır. Beslenme uzmanı Patricia Ramirez’e göre stres zamanlarında adrenalin bezlerimiz adrenalin ve kortizol gibi hormonlar salgılar. Kortizol seviyeleri arttıkça vücudun yağ depolama eylemi tetiklenir, özellikle de karın bölgesinde.

Egzersiz yapmamak

egzersiz
Düzenli egzersiz metabolizmayı aktif tutmak ve yağ yakmak için gereklidir. Baltimore, Maryland / John Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ideal kiloya ulaşma ve bunu korumada egzersizin anahtar olduğunu çünkü karın yağlarının sadece bir görüntü problemi olmaktan öteye gidip sağlık için önemli olduğunu vurguladılar. Egzersiz sırasında yağ yakmak kardiyovasküler sağlığı korumak ve garantilemek için en iyi yollardan biri.

Zayıf beslenme

Karbonhidrat ve yağ açısından zengin yiyecekler tüketmek karın yağları biriktirmenin diğer nedenlerinden biri. Bugün süpermarketlerde ve restoranlarda bir çok sağlıksız opsiyon mevcut ve bir tüketici olarak size düşen sorumluluk da bunların arasında ayrım yapabilmek. Obeziteye neden olan yiyecekler aşağıdaki gibidir:

 • İşlenmiş yiyecekler
 • Kırmızı et (antibiyotikle kitlesel olarak beslenen büyükbaşlar)
 • Beyazlatılmış un
 • Tenekede gazoz ve şekerli diğer içecekler

Bu yüzden kendiniz için meyveler, sebzeler, tam tahıllar, yağsız et ve bol suyun olduğu bir diyet programı hazırlamalısınız.

Aşırı derecede alkol tüketmek

Aşırı alkol tüketimi kilo alımına yol açabilir, çünkü alkol tüketmek demek boş kalori içmek demektir. European Journal of Clinical Nutrition tarafından yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar yüksek alkol tüketiminin insanlarda %50 daha fazla karın yağı depolama eğilimi yarattığını gösteriyor. 

Bazı ilaçlar

ilaç
Bazı ilaçlar da uzun süre alındığı zaman kilo almaya neden olabilir. Diyabet, kriz, ruh hali bozuklukları, migren ve yüksek tansiyon hapları, streoidler, doğum kontrol hapları ve hormon yerleştirmeleri gibi reçete ile yazılmış ilaçlar kilo alma konusunda ana şüphelilerdendir. Ama bunların hepsinin kilo aldırmadığını da belirtmeden geçmeyelim. Her insan üzerinde her ilacın etkisi farklıdır.

Öğünler arası atıştırmak

Gün içinde küçük atıştırmalar yapmak kilo vermek ve metabolizmayı çalıştırmak için önerilse de, ana öğünler arası sağlıksız atıştırmalıklar tüketmek tamamen zıttı etki yaratabilir. Mesela kızarmış patates, cips, kurabiye ve şeker gibi yiyecekler kalori alımınızı arttırır ve karın yağlarına sebep olur. 

Karın yağlarıyla savaşmak için başka ne yapabilirsiniz?

meyvesuyu

Bu karın yağlarının birikmesine ne neden olursa olsun, onlarla bağlantılı hastalıklara karşı korunmak için bu yağlarla savaşmanın yolunu bulmanız gerek. Karın yağlarıyla savaşmanın ana noktaları şunlardır:

 • Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir rejim yapmak
 • Kardiyovasküler ve bölgesel egzersizler yapmak
 • Günde en az sekiz saat uyumak
 • Bol bol su içmek
 • Vücuda detoks yapmak
 • Aşırı alkolden kaçınmak
 • Yediklerinizi tamamen çiğnemek