Xenical: Yağları Emen Obezite Karşıtı Bir İlaç

Xenical iştahı baskılamak yerine yağı emerek işlev yapan bir ilaçtır. Bu da yiyeceklerle mideye giren yağların yaklaşık yüzde 30'unun metabolize edilmeden elendiği anlamına gelir. 
Xenical: Yağları Emen Obezite Karşıtı Bir İlaç

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2020

Xenical, aktif maddesi orlistat olan obezite karşıtı bir ilaçtır. Bu aktif prensip, etkisini, öğünlerde tüketilen yağların emilimini yüzde 30 azaltarak uygular.

Xenical nasıl işler?

Xenical, gıdalardan yağları emerek çalışan bir ilaçtır. Ancak obezite tedavisinde verilen diğer ilaçlar gibi iştahı etkilemez.

Vücudunuz, lipaz adı verilen enzimlerin aksiyonu ile yemekle tükettiğiniz yağları çözer. Bu ilaç, yağların emilimini önleyerek, etkisini onların üzerinde uygular. Bu etkinin bir sonucu olarak, öğünlerinizde yediğiniz yağların yüzde 30’u dışkıda metabolize olmadan saf dışı bırakılır.

Xenical, aksiyon mekanizması nedeniyle insanların kilo vermelerine ve uzun bir süre için kiloyu uzak tutmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol düzeyi ve yüksek glikoz düzeyi gibi bazı kardiyovasküler risk faktörlerini iyileştirebilir.

Xenical’ın Endikasyonları

mezro göbek

Yağları emen obezite karşıtı bu ilaç, 30 kg/m2’ye eşit veya daha büyük bir vücut kitle indeksi (BMI) olan obez insanlara verilir.  Ancak aynı zamanda 28 kg/m2’ye eşit veya daha büyük BMI’si olan kilolu hastalar için de aşırı kilolu olmanın yanında başka risk faktörlerine sahip olmaları koşuluyla, bir seçenektir.

Hasta, Xenical ile üç aylık tedavi yapıldıktan sonra başlangıçtaki kilosunun en az yüzde 5’ini kaybetmezse tedavinin durdurulması gerekir.

Xenical nasıl alınır

Yetişkinlerde olağan doz 120 mg’dır. Her ana yemekten hemen önce, yemek sırasında veya yemekten en fazla bir saat sonrasına kadar alınması gerekir.

Çalışmalara göre, temel yok etme yolu, dışkı atılımıdır. Dozun neredeyse yüzde 100’ü değişmemiş şekilde dışkıda yok edilir. Bu ilacın etkisi, 24-48 saat sonra dışkıda büyük bir yağ artışına neden olur.

Bu ilaç ile tedaviye başladığınızda aynı zamanda dengeli düşük kalorili bir diyet takip etmelisiniz. Diyetiniz günün üç ana öğünü arasında bölüştürülmüş şekilde günlük yağ, karbonhidrat ve protein alımını içermelidir.

Bu ilacın kontraendikasyonları

Tüm ilaçlar gibi Xenical’ın da aşağıdakiler gibi bazı kontraendikasyonları vardır:

  • Alerji – Bu ilaca veya içindeki bileşenlerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanamazsınız
  • Gıda emilimi bozukluğu sendromu
  • Çocuklar
  • Emziren kadınlar

Aynı zamanda karaciğer ve/veya böbrek bozuklukları olan obez hastalarda, yaşlılarda ve çocuklarda bu ilacın nasıl bir etki yarattığıyla ilgili yapılmış herhangi bir çalışma yoktur.

tartı doktor obez adam

Diğer ilaçlarla etkileşime girer mi?

Xenical, belli bazı aktif maddelerin -ilacın etkilerini değiştirebilecek- emilimini değiştirmesi nedeniyle diğer ilaçlarla etkileşime girer.

Çok nadir tiroid anormallikleriyle hipotiroid oluşabilir. Bu etki, bu ilacın iyot tuzlarının veya levotiroksinin emilimini azaltmasının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Ayrıca Xenical, antiepileptik ilaçların emilimini azaltarak nöbetlere yol açabilir. Ayrıca, E vitamini ve beta-karoten gibi yağda çözünen vitaminlerin emilimini azaltır. Bu nedenle bu ilacı alırken, tıp uzmanı, bir vitamin takviyesi almanızı tavsiye edebilir. Ancak meyve ve sebze açısından zengin dengeli bir diyetle beslenmek önemlidir.

Öte yandan, Xenical, kandaki kolesterol düzeyini düşürmek için kullanılan bazı ilaçların etkisini artırır. Bu nedenle hastaların aldıkları kolesterol tedavisinin dozunun yeniden ayarlanması gerekebilir.

Doğum kontrol hapları alıyorsanız, Xenical’in etkisi nedeniyle şiddetli ishal gibi bir sorunla karşılaştığınızda ortaya çıkabilecek olası kazaları önlemek için, tıp uzmanı, size bariyer kontraseptif yöntemleri kullanmanızı tavsiye edecektir.

Sonuç

Xenical kilo vermeye ve kiloları uzak tutmaya yardımcı olur. Bunun yanında kolesterol düzeyini iyileştirmeye ve diğer kardiyovasküler risk faktörlerini azaltmaya yardım eder.

Yine de tedavi sırasında düşük kalorili bir diyetle beslenmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak esastır. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

İlginizi çekebilir ...
Obezite ve Endokrin Bezleri Arasındaki İlişki
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Obezite ve Endokrin Bezleri Arasındaki İlişki

Obezite endokrin bezleri ve çalışmalari ile de ilgilidir. Bu bezlerdeki problemler obeziteye yol açabileceği gibi obezite de bu bezleri etkileyebil...  • Torgerson, J. S., Hauptman, J., Boldrin, M. N., & Sjöström, L. (2004). XENical in the Prevention of Diabetes in Obese Subjects (XENDOS) Study: A randomized study of orlistat as an adjunct to lifestyle changes for the prevention of type 2 diabetes in obese patients. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/diacare.27.1.155

  • Drew, B. S., Dixon, A. F., & Dixon, J. B. (2007). Obesity management: Update on orlistat. Vascular Health and Risk Management.

  • Romero Ramos, H., Martínez Brocca, M. A., Pereira Cunill, J. L., & García Luna, P. P. (2005). Tratamiento farmacológico de la obesidad. Revista Espanola de Obesidad. https://doi.org/10.11565/arsmed.v26i1.1210


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.