Yaban Mersininin Sağlığınız İçin Faydaları

Bu yazımızda yaban mersinlerinin sağlığınız için faydalarından bahsedecek ve bu harika meyveleri beslenme düzeninize dahil etmeniz için farklı seçenekler sunacağız.
Yaban Mersininin Sağlığınız İçin Faydaları

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Yaban mersininin sayısız faydası vardır. Bu harika minik dutsu meyveler, tüm meyvelere kıyasla en fazla antioksidan molekülüne sahip olan meyvelerdir. Aynı zamanda “orman meyvesi” olarak adlandırılan meyve türüne dahildirler ve keçi yemişi olarak da bilinirler.

Mutfak sanatları alanındaki yaygın kullanımlarının (özellikle tatlılarda) yanı sıra, yaban mersini aşağıdaki özelliklere sahip olduğu için bitkisel tedavi alanında da kullanılır. Bu özellikler şunlardır:

 • Anti-enflamatuvar
 • Mide koruyucu
 • Antibakteriyel
 • Damar genişletici
 • Antispazmodik
 • Antiagregan
 • Astrenjan

Yaban mersini; ıspanak, kivi, kereviz ya da pancarın olduğu gibi, beslenme düzenimize dahil edebileceğimiz en besleyici gıdalardan biridir.Ayrıca bu meyve, içeriğinde vücudun arındırılmasına yardımcı özel maddeler barındırır.

Yaban Mersinin Sağlığınız İçin Faydaları

1. Göz Sağlığı

mavi gözlü kadın

Yaban mersininin göz damarlarındaki enfeksiyonlar ve rahatsızlıklara karşı önerildiğini biliyor muydunuz?

Evet, yaban mersini bu durumlarda tüketilebilecek bir meyvedir. A vitamininin bir türü olan retinol maddesini içermesinden dolayı  göz sağlığı için faydalıdır ve bu sayede görüşünüzü de iyileştirir.

Ayrıca yaban mersini, gözlerde baskı ve diğer rahatsızlıklara sebep olan glokom hastalığına karşı da oldukça faydalı bir meyvedir.

2. Kardiyovasküler Hastalıklara ve Şeker Hastalığına Karşı Koruma

şekerini ölçen kadın

Yaban mersini polifenol açısından zengin bir meyvedir. Bu yüzden düzenli olarak tüketilmesi kardiyovasküler hastalıklar ve şeker hastalığı gibi metabolizmaya ilişkin hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

3. İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Koruma

Yaban mersininin doğal bir antiseptik (antibakteriyel özelliklerinden dolayı) olduğunu da unutmamak gerekir. Bu özellikleri sayesinde idrar yolu enfeksiyonuna karşı oldukça etkili bir ilaç görevi görür.

Bu sebepten ötürü, yaban mersini suyu mesane enflamasyonu, kisti ya da böbrek enfeksiyonu olan kişiler için ideal bir içecektir. Neden mi? Çünkü vücudu zararlı maddelerden arındıran bir fonksiyonu vardır.

4. Cildiniz İçin Harikadır

cildine mutlulukla dokunan kadın

İçerdiği antioksidanlar ve vitaminler sayesinde, yaban mersini kolajen üretimini destekleyerek cilt sağlığınız için ideal bir meyve haline gelir. Ayrıca, antioksidan açısından zengin olması erken hücre yaşlanmasını da yavaşlatır.

5. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Oregon Devlet Üniversitesinde yürütülen çalışmalarda, yaban mersininde stilbenden elde edilen bir madde bulunduğu ve bu maddenin D vitamini ile benzer bir işlevi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sayede yaban mersini, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudun savunmasını artırır.

6. Sindirimi İyileştirir ve Bağırsak Geçişini Kolaylaştırır

karın ağrısı

Yaban mersini proantosiyadin içerir. Bu madde yapışmaz özelliği sayesinde, zararlı bakterilerin mide-bağırsak kanalında tutunmasını önler.

Tabii bu durum bakteri üremesine engel olduğu için, mide ülserinin ve diş plaklarının (temel olarak gingivit ve diş çürümesinden kaynaklı plaklar) önlenmesine de yardımcı olur.

Yaban Mersininin Besin Değerleri

100 gram yaban mersini tükettiğinizde kazanacağınız besin değerleri şu şekildedir:

Besin maddesiBesin Değeri
Kalori57.0 kcal
Su84.21 g
Karbonhidratlar14.49 g
Proteinler0.74 g
Total yağ0.33 g
Mineraller0.24 g

Yaban mersininin iyi yanlarından biri kuru olarak da tüketilebilmesidir. Yine de bu meyveyi taze haliyle smoothielerde ya da meyve salatalarında muz, çilek ve elma gibi meyvelerle kullanmanızı öneririz. Ayrıca yoğurtla birlikte lezzetli bir atıştırmalık alternatifi de oluşturabilirsiniz.

Yaban Mersini Çeşitleri

 • Siyah Amerikan yaban mersini. Bunlar mavimsi siyah renginde ve normal yaban mersininden daha büyük meyvelerdir. Özellikle C vitamini açısından oldukça zengindirler.
 • Kırmızı ya da ekşi yaban mersini. Bunlar Kuzey Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da oldukça popüler olan küçük soluk pembe renge sahip meyvelerdir.
 • Küçük kırmızı yaban mersini. Bu meyveler Kuzey Avrupa ve Asya’da bulunurlar. Üçgen yapraklara sahiptirler.
 • Kırmızı Amerikan yaban mersini. Kanada ve Amerika’da yetişen yerel meyvelerdir ve tatları elmanın tadına benzer.

Yaban Mersini Nasıl Seçilir ve Nasıl Saklanır?

Yaban mersini seçerken rengine ve dokusuna dikkat etmelisiniz. En kaliteli olanlar parlak ve yoğun renge sahip, kuru ve sert olanlardır. Öte yandan, yumuşak olanları iyi değildir.

Saklarken şunlara dikkat edin:

 1. Küflü olanları taze olanlardan ayırın.
 2. Buzdolabında muhafaza edin.
 3. Beyaz küfü olanları, tüylenenleri ya da beyazımsı renkleri olanları atın.
 4. Meyveleri bir tepsiye yayıp güneşte kurutabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.