Karaciğerim Yağlı ise Ne Yemeliyim?

Karaciğerim Yağlı ise Ne Yemeliyim?
Bernardo Peña

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Bernardo Peña.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Yağlı karaciğer veya “makroveziküler steatoz” genellikle kötü beslenme alışkanlıkları ile ilişkili bir hastalıktır.  İki tür yağlı karaciğer vardır, biri aşırı alkol tüketiminden olur, diğeri de yağlar ve trigliseritler bakımından zengin sağlıksız bir beslenmeden olur; bu da bu organın toksinleri verimli bir şekilde yok etmesini önler. Peki, karaciğerim yağlı ise ne yemeliyim? Detaylar için okumaya devam edin!

Bazı insanlar insüline karşı bir çeşit direnç gösterirler. İnsülin, glikozu düzenlemekten sorumlu hormondur. Bu, metabolizmada değişikliklere sebep olur ve doğrudan karaciğer dokularını etkiler. Yağlı bir karaciğer kronik fibrozise (sertleşmiş karaciğer) neden olur. Bu, bu organın işleyiş seviyesi azaldığında ve yağ oksidize olduğunda meydana gelir. Sonuç olarak da karaciğer iltihaplanır ve bu durum birçok soruna yol açar.

Yağlı karaciğerin yaygın semptomları

yorgun kadın

Yağlı karaciğere sahip tüm insanlar semptomlardan muzdarip değildir. Ancak, şunlar en yaygın görülen semptomlardır:

 • Tükenmişlik veya yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Karnın sağ tarafında ağrı
 • Aşırı şişkinlik hissi
 • Mide bulantısı
 • Konsantrasyonda zorluklar ve kötü bir hafıza

Eğer bu belirtiler varsa, uygun muayeneleri yaptırabilmek için bir uzmana danışın. Bu durumun zamanında tedavi edilmesi sirozu ve yan etkilerini önleyebilir.

Eğer obezite, diyabet, yüksek kan basıncı veya yüksek trigliserit konsantrasyonlarından muzdaripseniz, yağlı karaciğerinize karşı biyolojik bir yatkınlığınız da var demektir.

Karaciğerim yağlı ise ne yemeliyim?

Yağlı karaciğeri iyileştirmek için beslenmenizde önemli değişiklikler yapmanız gerektiğini anlamak çok önemlidir. Şimdi listeleyeceğimiz bu önerileri not edin, böylece günlük beslenmenize lifli ve sağlıklı proteinler açısından zengin gıdalar ekleyebilirsiniz.

Sarımsak

diş sarımsak

Bu gıda, selenyum ve allisin içerir. Bunlar, karaciğeri temizlemek için mükemmel bileşenlerdir çünkü toksinlerin yok edilmesini teşvik eden enzimlerin aktivasyonunu artırırlar.

Zencefil çayı

Zencefil, yüksek antioksidan içeriği sayesinde trigliseritleri düşürmek için ideal bir müttefiktir.

Malzemeler

 • 1 bardak su (250 ml)
 • 2 yemek kaşığı zencefil kökü (30 g)
 • 1 çay kaşığı bal (5 ml)

Hazırlanışı

 • Suyu ısıtın ve kaynamaya başladığında zencefili ekleyin ve 5 dakika bekletin.
 • Karışımı bir bardağa süzün.
 • Bal ekleyin ve sıcakken için.

Bu çayı öğleden sonraları içebilir ve en az 2 hafta boyunca tekrarlayabilirsiniz.

Pazı

pazı suyu

Pazı; lif, demir, magnezyum, potasyum ve su açısından zengindir. Bu onu, karaciğer hücrelerini canlandırmak ve yağlı bir karaciğeri temizlemek için mükemmel bir tonik haline getirir.

Greyfurt

Bu muhteşem meyve, yağ asitlerinin oksidasyonundan sorumlu bazı kimyasalları aktif hale getirmeye katkıda bulunur. Bu nedenle karaciğerim yağlı diyorsanız bu meyve tam size göre!

Her sabah greyfurt suyu için ve vücudunuzdaki yağlardan kurtulmanın faydalarından yararlanarak daha sağlıklı bir vücut elde etmek için kendinize yardımcı olun.

Yeşil çay

bardakta yeşil çay

Karaciğerin işlevlerini düzenlemek için bir başka mükemmel müttefik ise yeşil çaydır. Kateşin gibi bileşenleri, vücudumuzda bulunan serbest radikallerin kontrolüne doğrudan katkıda bulunur.

Keten tohumu

Keten tohumu, kandaki yağ düzeylerinin azaltılmasına yardımcı olabilecek önemli miktarlarda Omega 3 açısından vücudumuza katkıda bulunur. Aynı zamanda çok fazla çözünür ve çözünmez lif içerir. Bunlardan ilki, karaciğere yağları emmek için yardımcı olur ve ikincisi ise kabızlığı önler.

Bektaşi üzümü

kesilmiş bektaşi üzümü

Bektaşi üzümü C vitamini kaynağıdır. Dahası, karaciğeri iyileştirmek ve temizlemek için birçok özelliğe sahiptir.

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, karaciğerde depolanma eğilimi olan toksinleri atmak bakımından güçlüdürler. Sirozu tedavi etmek için daha sıkça kullanılmaya başlanmıştır ve harika sonuçlar elde edilmektedir.

Papaya

Papayanın içerdiği birçok besin maddesi arasında kalsiyum, demir ve vitaminler bulunur. Bununla birlikte, en iyi özelliği, karaciğer fonksiyonlarının çoğunu etkileyen papain ve kimopapain gibi sindirim enzimleri bakımından zengin olmasıdır.

Bu enzimler esas olarak tohumlarda bulunur. Onları kurutabilir veya bir marketten satın alabilirsiniz. Yani, bunları günlük beslenmenize dahil ederseniz, sindirimi artırır ve karaciğerinizi derinden temizlersiniz. Ayrıca, egzersiz yapmanızı da tavsiye ederiz. En başta, düşük yoğunluklu yürüyüşlerle başlayın. Sonra, azar azar kalp aktivitenizi ve dolaşımınızı artırmaya yardımcı olan ılımlı bir rutin oluşturun.

Yağlı karaciğerden muzdarip olmak sadece yaşam tarzınızı değiştirerek tersine çevrilebilecek bir şeydir. Karaciğerim yağlı diye üzülmeyin, yağ ve alkol tüketimini azaltarak ve yediklerinize dikkat ederek karaciğerinizi iyileştirebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Csendes, Paula, et al. “Hígado graso: ultrasonido y correlación anatomopatológica.” Revista chilena de radiología 10.2 (2004): 50-52.
 • De las Cagigas Reig, Ada Lydia, and Jorge Blanco Anesto. “Prebióticos y probióticos, una relación beneficiosa.” Revista Cubana Aliment Nutr 16.1 (2002): 63-8.
 • Méndez Sánchez, Nahum, Norberto C. Chávez-Tapia, and Misael Uribe. “Hígado graso no alcohólico. Nuevos conceptos.” Revista de investigación clínica 56.1 (2004): 72-82.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.