Yaşamayı Öğrenmek, İşte Olay Bu!

Yaşam sürekli değişir, böylece siz de sürekli öğrenirsiniz. Bu yüzden problemlerinizin sizi aşağıya çekmesine izin vermeyin, çünkü onlar da size bir şey öğretiyor. 
Yaşamayı Öğrenmek, İşte Olay Bu!

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Okulda hayatın nasıl yaşanacağını öğrenemezsiniz. Sorunları, hataları temel alarak yaşamayı öğrenirsiniz… peki ya amacınız? Mutlu olmak ve her günden zevk almak. Ama yaşamayı öğrenmek neden bu kadar da zor oluyor ki?

Yaşamayı öğrenmek kabul etmek anlamına gelir

Hayatınız boyunca zor bulacağınız bir şey olacak: kabul edilme. Kabul edilme önce kendinizde başlar ve sonra diğerleri tarafından gerçekleşir.Ama diğerlerini kabul etmek için, önce kendinizi kabul etmelisiniz. Ve bu her zaman o kadar da kolay olmayabilir.

yaşamayı öğrenmek ve kelebekler

Kendinizi kabul etmek demek kendinizi hatalara ve sıkıntılara rağmen sevdiğiniz ve kendinize değer verdiğiniz anlamına gelir. Mükemmel olmadığınızı kabul edin, hatalarınız oldu ve onlar daha iyi bir insan olmanız için size yardımcı oldu. Bundan hiç bir zaman pişman olmamalısınız.

Bunu bir yaptınız mı diğer insanları da kabul etmeye başlarsınız. Bu, diğerine göre daha da zordur.İnsanların kendilerince hayatınıza girip çıkacağını kabul etmelisiniz. Size yalan söyleyecekler, hayal kırıklığı yaşatacaklar, onlara verdiğiniz güveni yerle bir edecekler.

Bunların hepsi hayatın parçasıdır ve yaşamayı öğrenmek için bunu kabul etmeniz gerekir. Eğer kabul etmezseniz, kendinizi her şeyle savaşır halde bulursunuz. Bu da hiç bir işe yaramaz. 

Bir şeyler olur ve olmaya devam eder, çünkü hiç bir şekilde sizin elinizde olmayan bir şey vardır: diğer insanları değiştirmek.

Yarın yeni bir gün

Eğer hayatın bol ışıklı ve rengarenk olacağını söylersek, size yalan söylüyor oluruz. Çünkü işin doğrusu, karanlık günler de olacaktır.

Ama yaşamayı öğrenmek aynı zamanda her şeyi dramatikleştirmemeyi de öğrenmektir çünkü bazen bazı şeyleri olduğundan çok daha problemli görürsünüz. 

yaprakların içinde yatan kadın

Her şey o kadar da kötü değildir. En büyük problem duygu ve hislerinizin her şeyi sanki dünyanın sonu gelmiş gibi görmenize neden olmasıdır.

Şüphesiz ki geriye bakıp “o kadar da kötü değildi” diye düşündüğünüz bir çok zaman oldu. Ama bu olayları yaşarken aslında felaket bir dönemden geçiyordunuz. 

Bunlar sayesinde yaşamayı öğrenmek aynı zamanda dünyanın sonunun geldiğini düşündüğünüz zaman durumu abartmamak, bunların akıp gideceğini ve sonrasında onları birer deneyim olarak göreceğinizi bilmektir.

Ne öneriyoruz ? Şu andan zevk alın, hem pozitif hem de negatif olanlarla, her şeyin ötesinde, beraber yaşamayı öğrenin.

Kötü zamanlar faydalı da olabilir ve hayatınızı nasıl yaşadığınız ve değiştirdiğiniz konusunda önemli noktalar olabilir. Dünyanın sonu değil: bu, yeni bir patikanın başlangıcı. 

Anın tadını çıkarın ve değerini bilin

Yaşamayı öğrenmek için yapmanız gereken bir diğer önemli şey ise anın tadını çıkarmak ve değerini bilmek, şu ana sahip olduğunuzu derinden anlamaktır.

Zaman hızlı geçer ve bazı şeylere öyle odaklanırsınız ki, hayatınızın tadını tam olarak çıkaramazsınız. Bu, büyük bir hatadır! Aman siz de bu hataya düşmeyin.

arkası dönük kadın

Yukarıda bahsettiklerimizin hiç biri, zorunluluklarınızı ve sorumluluklarınızı bir kenara koymanız anlamına gelmiyor; çünkü elbette çalışmanız gerek ve bir çok sorumluluk taşıyorsunuz.Biliyoruz ki zamanınızın çoğu meşgul olarak geçiyor. Ama her gün, ne kadar küçük olursa olsun, kendinize bir aralık vermelisiniz. 

Aslında bunu yapacak zamanınız olmadığını düşünüyorsunuz, çünkü belki de organize olamıyorsunuz. Tembelliğe ve kaosa gömülmek kolaydır, bunlar zamandan zevk almak yerine zamanı harcamaya sebep olur.

Bugün kendinize biraz zaman ayırmaya başlayacak mısınız? Her gün hoşlandığınız bir şey yapın. Mesela, çocuklarınızla daha çok özgür zaman geçirin, yürüyüşe gidin, rahatlayın, bir hobi edinin… ama bir günün daha anlamsız biçimde geçip gitmesine izin vermeyin.

Ayrıca şu makaleyi de yararlı bulabilirsiniz: Sizi Üzen İnsanlara Vaktinizi  Harcamayın

yaşamayı öğrenmek ve arkası dönük kadın

Gördüğünüz gibi hayatı yaşamayı öğrenmek tüm hayatınız boyunca sürecek bir süreçtir; çünkü öğrenmek asla son bulmaz.Buna ek olarak, yıllar geçtikçe deneyim kazandığınızı ve yeni şeyler keşfettiğinizi göreceksiniz. 

Yaşam güzeldir; çünkü içerisinde karanlık anlar da olsa, bol bol ışık vardır.Her günden zevk alın ve hayatla ilgili şeyler öğrenmeye devam edin, o da size öğretmeye devam edecek. Bugün öğrendiğiniz en değerli şey neydi?

 

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.