Yaşınızı Unutun ve Hayatınızı Yaşayın

Zihniniz doğduğunuz günden bu yana geçen yıllara işaret eden rakamlardan farklı bir yaşa sahip olabilir. Ne olursa olsun, yaşınız ve bu numara hakkında endişelenmeden yaşamdan zevk almaya odaklanın.
Yaşınızı Unutun ve Hayatınızı Yaşayın

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2019

Bugün yaşınızı unutun ve hayatınızı yaşamaya başlayın. Artık yılları değil, hayallerinizi sayın.

Peki ya siz… Kaç yaşındasınız? Kutladığınız doğum günlerinin sayısından değil, kalbinizde hissettiğiniz ve hoşunuza giden yaştan bahsediyoruz.

Evet, yaşınızı unutun çünkü gerçek yılların ötesinde hayatınız ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan, olduğunuz ve aynada gördüğünüz kişiyi kabul etmenizi sağlayan mutluluk duygusu vardır.

Hepimizin farkında olduğu gibi toplumumuz gençliğe aşırı önem vermeye meyillidir. Genç olmak, güzellik ile eş anlamlı gibi görülür. Hatta sadece sağlık ve refahla da eşdeğer tutulur.

Podyumlarda kahkahalarının yarattığı kırışıklıkları olan fakat hala aynı derecede güzel olan daha olgun kadın ve erkekleri görmek çok zordur.

Gençlik çok popüler olabilir, fakat açık olan şudur ki genç olmak her zaman mutlu olmak ile eş anlamlı değildir.

En iyi yaşınız şu anda sahip olduğunuz yaştır, çünkü kim olmak istediğinizle ilgili en iyi seçeneklere sahip olduğunuz an budur. 20 veya 60 yaşında olmanız fark etmez.

Gülmeyi sevdiğiniz sürece yaşınız önemli değildir

Bu sabah ilk düşünceniz neydi? İster inanın ister inanmayın, aklınıza yapacağınız şeyler veya projeler gelmeden gözlerinizi açtığınız gün yaşlanmaya başladığınız andır.

Hayallerle, planlarla, endişelerle ve meraklarla çevrili bir zihindir insanı yaşından bağımsız olarak şekillendiren.

Yine de sadece dışarıya odaklandığınız, doğum günü pastanızdaki ekstra mumu, görünüşünüzü veya gençken giyebildiğiniz kıyafetleri düşündüğünüz zamanlar olur.

Tüm bu örnekler, başa çıkmayı öğrenmek zorunda olduğunuz acı kaynaklarıdır. İşte bu yüzden, yaşınızı unutun diye gerçek yaşlanmanın ne olduğunu örneklerle anlatmak istiyoruz.

Bu bedene değil zihinde başlayan bir süreçtir, bu düşüncenin farkında olmak gerekir.

yaşınızı unutun ve yaşamaya başlayın

Hayallerimiz söndüğünde yaşlanırız

 • Başkalarının mayolu halinizi ve vücudunuzun nasıl değiştiğini görmesinden utandığınız için sahilde bir güne “hayır” dediğinizde yaşlanırsınız.
 • Size “bu senin için doğru değil, o tren çoktan kalktı” diyen kişiyi dinlediğinizde yaşlanırsınız.
 • Rutine sarılınca ve onu değiştirdiğinizde kötü bir şey olmasından korktuğunuzda yaşlanırsınız.
 • Kendiniz için mutluluğu aramak ve yaratmak yerine başkalarının mutluluğuna gıpta ile baktığınızda yaşlanırsınız.
 • Ufuktaki hedefleri belirlemeyi bırakıp başkalarının yaptıklarını izlemeyi seçtiğinizde yaşlanırsınız.
 • Kapılarınızı kapatıp pencerelerden gördüğünüz hayatları izleyen kişi haline geldiğinizde yaşlanırsınız.
 • Bir şeylerden vazgeçtiğinizde, güvenmeyi bıraktığınızda, şüpheci ve kasvetli biri haline geldiğinizde yaşlanırsınız.
 • İlgi duyduğunuz şeyleri ve “Eğer … olsa nasıl olurdu?” gibi soruları sormayı bıraktığınızda yaşlanırsınız.
yaşınızı unutun

Yaşınızı unutun: Bun yapmak için sebepleriniz var

Eminiz artık anladınız: yaşınızı unutun ve yaşamaya başlayın. Hayatın tek anlamı bu. Bir sayı yüzünden hayatınızdan çalmayın.

Çünkü kaç yaşında olursanız olun: önemli olan her anı değerli kılmaktır. Bu yüzden sizi bu cümleleri düşünmeye, biraz daha mutlu olmak için onları içselleştirmeye davet ediyoruz.

 • Endişe, sinir ve kavga ile dolu bir gün kayıp bir gündür.
 • Kaç yaşında olursanız olun, 20, 30, 70 farketmez, her gün yeni bir fırsattır.
 • Büyümek, gerçekten değerli olan şeyleri öğrenmek demektir. Moralinizi bozan, iç dengenizi mahveden her şeyi arkada bırakın.
 • Hayat, başka insanların planlarına göre yaşamak için çok kısa!
 • Diğerlerinin düşüncelerinin sizi tanımlamayacağını anlayın, bugünden itibaren tek amacınız kendiniz olmak ve kendi yolunuzu takip etmek olsun.
 • İyi arkadaşlıklar size genç kaldığınızı hatırlatanlar ve hayat boyu hayallerle dolu olanlardır: zamanınızı kiminle harcadığınızı akıllıca seçin.
 • Yapabildiğinizde diğer insanları mutlu edin, çünkü her pozitif duygu kalbinize yaşam, gülüşünüze gençlik katar.
 • Hayatta tutkulu olun. Her gün, bakışlarınızı merak kapılarına yöneltin ve yeni bir şey öğrenin. Sizi çevreleyen her şey için hayret duygusunu hissedin.

Bu basit önerileri pratiğe dökmekten çekinmeyin, yaşınızı unutun ve her gün tadını çıkarın.  


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Goulding, C., & Shankar, A. (2004). Age is just a number. European Journal of Marketing.
 • Neugarten, B. L., & Neugarten, D. A. (1996). The changing meanings of age. The meanings of age: Selected papers of Bernice L. Neugarten, 72-78.
 • Pasquali, E. A. (1990). Learning to laugh: Humor as therapy. Journal of Psychosocial Nursing and Mental Health Services, 28(3), 31-35.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.