Yatmadan Önce Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkayın

Yatmadan Önce Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkayın

Son Güncelleme: 18 Ocak, 2019

Eğer günlük yaşantınız çok yoğunsa kendinize yeterince zaman ayıramıyor olabilirsiniz; ancak sağlığınıza ve fiziksel görüntünüze her zaman özen göstermelisiniz. Gece yatağa çok geç saatte gitseniz bile, daima yatmadan önce cildinizi koruyacak şekilde yüzünüzü yıkamalısınız.

Yüzünüzde makyaj veya başka benzer bir şeyler varken yatmanız cildinizi ciddi şekilde etkileyecektir; çünkü yüzünüz cildinizin en hassas olduğu bölgelerden birisidir. Ayrıca bedeniniz sürekli cildinizi yeniler ve ona yardımcı olmak da bizim görevimizdir.

İşten, bir partiden, yemekten veya herhangi başka bir aktiviteden eve ne kadar geç gelirseniz gelin, ayakkabılarınızı ve kıyafetlerinizi çıkarıp yatağa kıvrılmadan önce yüzünüzü düzgün bir şekilde yıkamalısınız. Bu yazımızda sizlerle yatmadan önce uygulayabileceğiniz bazı tüyolar paylaşacağız.

Bu yazımıza da göz atın: Yüzünüzü Yıkarken Yaptığınız 5 Hata

Öneriler

Vakit ayırın

Her gün yüzünüzü temizlemek için yaklaşık 15 dakika ayırın. Eğer bunu bir düzene oturtmayı başarırsanız, cildinizde olumlu bir değişiklik görürsünüz.

Yüzünüzü iyice temizleyin

sarkmış cilt önleme

Yüzünüzü düzgün şekilde temizlediğinizde cildiniz nefes alabilir ve bu, hücre büyümesini artırıp ciltteki sorunları azaltır.

Sabun kullanmamaya çalışın

Genelde sabunlar umduğumuz derinlemesine temizlik yerine, sadece cildimizi kuruturlar. Eğer yüzünüzü yıkamak için sabun kullanacaksanız, sizin cildiniz için en uygun sabunun hangisi olduğunu bulmak için doktorunuza danışın.

Ölü deriden arındırın

olu-deriden-arindirmak

Yüzünüzü haftada en az bir kez ölü deriden arındırmalısınız. Bunun için, ya tamamen doğal ürünleri ya da özellikle bu amaç için üretilmiş ürünleri kullanmanızı öneriyoruz.

Yüzünüzü ılık su ile yıkayın

Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanmalısınız; suyun derecesi sayesinde cildinizdeki toksinleri rahatça atabilirsiniz. Yüzünüze su ile nazikçe masaj yapın ve cildinize hasar vermemeye özen gösterin.

El altında bir havlu bulundurun

Özellikle de bu havlu yumuşak bir havluysa, el altında bir havlu bulundurmak daima iyi bir fikirdir. Havlunuz yumuşak olduğunda yüzünüze bir hasar vermeyecektir. Yüzünüzün cildinizin en hassas yeri olduğunu unutmayın.

Yüzünüzü arındırmak için bazı ipuçları

Az vaktiniz varsa

Genelde yüzümüzü doğru düzgün temizlemeye vakit ayıramayacak kadar yoğunuzdur. Böyle bir durumda kaldığınızda makyaj çıkartma mendilleri kullanabilirsiniz. Bu mendillerin hem kullanımı kolay ve hızlıdır, hem de cildinizi nemlendirirler.

Cildinizi kurulamak

Yüzünüzü temizlemeyi bitirdiğinizde, cildinizi ne şekilde kuruladığınıza çok dikkat etmelisiniz. Yüzünüzü kurularken nazik davranmaya özen göstermelisiniz; aksi takdirde cildinizin daha da yağlanmasına neden olabilirsiniz.

Doğru maskeyi seçmek

Yüzünüzü temizlerken ne tür bir maske kullandığınız önemlidir. Bu maskenin cilt tipinize uygun olduğundan emin olun. Biz genelde haftada bir kere, yatmadan önce maske uygulamanızı öneriyoruz.

Yüzünüzü doğru şekilde yıkayın

Bu başlık aslında biraz gereksiz görünebilir; çünkü yaptığımız tüm öneriler ve verdiğimiz tüm ipuçları aslında bu konuyla ilgilidir. Yine de bu bölümde bu konunun üstünde biraz daha duracağız.

Kirlerden kurtulmak

 • O gün makyaj yapmadıysanız bile yüzünüzü yıkamalısınız; çünkü cildimizde her zaman yağ birikir. Doğal veya özel bir sabunla (sadece sizin kullandığınız) işe başlayın.
 • İlk olarak yüzünüzü ılık su ile ıslatın ve masaj yaparak sabunu yüzünüze uygulayın.
 • Ardından geride hiç sabun kalmadığından emin olarak yüzünüzü ılık su ile durulayın.
 • Yüzünüzün her yerine su geldiğinden emin olun. Eğer mümkünse bu adımı tekrarlayın.

Kurulanmak

Bu yazımızda daha da önce bahsettiğimiz üzere, cildinize zarar vermemek için daima yumuşak bir havlu kullanmalısınız. Bu aşamaya vakit ayırın ve yüzünüzü yumuşak bir havlu ile nazikçe tamamen kurulayın. Yıkadıktan sonra cildinizin ıslak kalmasını istemezsiniz.

Cildinizi besleyin

Yüzünüzü kuruladıktan sonra, güneş ve çevre kirliliğinin neden olduğu serbest radikallere karşı antioksidan etkisi olan bir krem veya losyon uygulamanızı öneriyoruz. Kremi yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin.

Yatmadan önce yüzünüzü yıkamanın faydaları

 • Cildinizin nefes almasını sağlar.
 • Kozmetik ürünlerin etkisini arttırır.
 • Kırışıklıkların oluşmasını geciktirir.
 • Cildinizin daha parlak olmasını sağlar.
 • Daha dinlenmiş görünmenize yardımcı olur.
 • Akne ve siyah noktalardan kurtulmanızı sağlar.
 • Cildinizi çok daha yumuşak ve çekici yapar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.