Kırışıklık Karşıtı Ev Yapımı Krem

Kuşburnu yağı cildinizin yenilenmesine ve lekelerin azalmasına yardımcı olur. Kolajen üretimini tetikleyerek ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır ve oluşumlarını engeller.
Kırışıklık Karşıtı Ev Yapımı Krem
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 29 Eylül, 2018

Piyasada satılan kırışıklık karşıtı kremler sağlığınıza zararlı kimyasallar içerir ve bu da nihayetinde cildinize zarar verir. Bütün doğal ürünler ise genellikle daha faydalı olmasına rağmen çok daha pahalıdır.

Bugünkü makalemizde size bir alternatif sunacağız: Kolayca ve doğal malzemeler kullanarak evinizde kendi kırışıklık karşıtı kreminizi nasıl hazırlarsınız?

Kendiniz hazırlayacağıınız bu kremin maliyeti çok daha düşük olacak ve hatta fazladan hazırlayarak arkadaşlarınızla bile paylaşacaksınız. Gelin nasıl yapıldığına bir göz atalım!

Cilt Tipiniz

Bu kırışıklık karşıtı krem, kırışıklığa daha yatkın olan, özellikle normal, kuru ve hassas cilt tipleri için hazırlanmıştır. Eğer 25 yaşın altındaysanız veya yağlı bir cildiniz varsa bu kremi kullanmanızı önermiyoruz.

Bu kremin içerdiği malzemeler yüksek besleyici özelliklere sahiptir ve cildinizin yoğun bir şekilde nemlenmesini sağlar. Ayrıca yüzünüzü serbest radikallere karşı korur ve sağlıklı cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunur.

Kremin içinde bulunan her bir malzemenin temel faydalarını aşağıdaki açıklamalarda bulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Saf Hindistan cevizi yağı, hem gıda hem de kozmetik endüstrisi için sahip olduğu mükemmel özellikleri sayesinde, son dönemdeki sağlıkla ilgili makalelerin bir çoğunun merkezinde yer alıyor.

Yüze uygulandığında cilt tarafından kolayca emilen güçlü bir nemlendirici olan bu yağ, cildinize hoş kokusuyla birlikte yumuşacık bir his veriyor.

Tarifin temelini bu malzeme oluşturuyor ve diğer malzemeleri de cilt tipinize uygun olarak eklemeniz gerekiyor.

hindistan cevizi yağı 2

Balmumu

Diğer temel malzeme ise balmumudur. Balmumu, kremin kıvamının yoğunlaşmasına yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı serin havalar için idealdir; ancak biraz sıcaklık gördüğünde kolayca erir. Bu nedenle kremin kıvamını tutturmak için biraz balmumu eklemeniz gerekir. Bunun yanı sıra, balmumu cildinizin temizlenmesine ve siyah noktalardan arınmasına da yardımcı olur.

Kuşburnu Yağı

Bu kremdeki en güçlü malzemelerden biri, son yıllarda yaşlanma karşıtı özellikleri sayesinde popüler hale gelen kuşburnu yağıdır. Bu yağ birçok vitamin, yağ asidi ve antioksidan içerir.

Ayrıca kolajen üretimini tetikleyerek, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır ve oluşumunu engeller.

Her türlü iz, çatlak lekesi, kuruluk, tahriş ve aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalma sonucu oluşan etkilere karşı mücadele eder. Aynı zamanda cilt hücrelerinin yenilenmesine yardım ettiği için güçlü bir cilt yenileyicidir.

Geceleri yatağınıza gitmeden önce kuşburnu yağını doğrudan yüzünüze uygulayabilirsiniz. Fakat, gündüzleri uygulamak daha pratiktir ve size sunacağımız tarife uygun bir şekilde kullanmanız daha iyi olacaktır.

E Vitamini

E vitamini, hem kapsül şeklinde ağızdan alındığında hem de doğrudan yüze uygulandığında cilt için faydalıdır. Ayrıca doğal bir koruyucu görevi üstlenmesi, bu kreme e vitamini eklemek için mükemmel bir sebeptir.

E vitamininin antioksidan ve gençleştirici özellikleri vardır. Böylece cildin serbest radikallere karşı korunmasına yardım eder.

Uçucu Yağlar

Son olarak bu tarifi tamamlamak için, hoş kokulu bileşenler sağlayan ve diğer maddelerin etkilerini arttıran uçucu yağlar unutulmamalıdır.

Özellikle cildinizin gençleşmesinde etkili, hücrelerinize sıkılık veren ve bunun yanı sıra kreme de hoş bir koku ekleyecek olan sardunya yağını öneriyoruz.

Ev Yapımı Kırışıklık Karşıtı Kreminizin Hazırlanışı

hindistan cevizi yağı 3

Aşağıdaki malzemeleri küçük bir cam kaseye koyarak işe başlamalısınız:

 • 20 ml Hindistan cevizi yağı
 • 30 ml balmumu

Bu malzemeleri bir cam kasenin içine koyarak, kaseyi ılık bir suyun içine koyun ve erimelerini sağlayın. Ardından spatula veya tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.

İyice karıştırdıktan sonra kaseyi ılık sudan alın ve hemen ardından geri kalan malzemeleri ekleyin:

 • 5 ml kuşburnu yağı
 • 5 ml E vitamini
 • 5 damla sardunya yağı (tercihen)
 • 5 damla gül yağı (tercihen)

Bütün malzemeleri iyice karıştırın ve soğuması için bırakın.

Kremi uzun süre muhafaza edebilmek için buzdolabında saklamanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer çok sıcak bir iklimi olan bölgede yaşıyorsanız veya buzdolabında saklamak istemiyorsanız kıvamını koyulaştırmak için 10 -15 ml daha balmumu ekleyebilirsiniz.

Tam tersi şekilde kreminizin daha yumuşak olmasını istiyorsanız; Hindistan cevizi yağını arttırıp, balmumunu azaltabilirsiniz.

Malzemelerden farklı miktarlarda kullanmaktan ve çeşitli malzemeler ekleyerek, korkutucu yüz çizgileri ve kırışıklıklarla mücadele etmek için farklı yollar bulmaya çalışmaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Imágenes por cortesía de mealmakeovermoms y Rahel Jaskow.
 • Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils (2018). Tzu-Kai Lin, Lily Zhong and Juan Luis Santiago.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/

 • Georgieva, S., Angelov, G., & Boyadzhieva, S. (2014). Concentration of vitamin C and antioxidant activity of rosehip extracts. Journal of Chemical Technology and Metallurgy, 49(5), 451–454.
 • Park JE, et al. (2015). Inhibitory effect of rosa multiflora hip extract on UVB-induced skin photoaging in Hs68 fibroblasts. DOI:
  10.15230/SCSK.2015.41.4.351
 • Valerón-Almazán P, et al. (2015). Evolution of post-surgical scars treated with pure rosehip seed oil. DOI:
  10.4236/jcdsa.2015.52019

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.