Yaygın Anksiyete Bozukluğu Olan Birine Nasıl Yardım Edilir?

Yakın aile ve arkadaşların desteği, yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler için çok önemlidir. Bu yazımızda size bu duruma nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda bazı ipuçları vereceğiz.
Yaygın Anksiyete Bozukluğu Olan Birine Nasıl Yardım Edilir?

Son Güncelleme: 02 Temmuz, 2021

Hepimiz hayatımızın bir noktasında, özellikle stresli veya tehdit edici durumlarda endişeli hissetmişizdir. Bununla birlikte, anksiyetesi aşırı, sık ve kontrol edilmesi zor olan insanlar var. Bu durumlarda, yaygın anksiyete bozukluğuna (YAB) sahip olabilirler.

Bu bozukluğu olan insanlar günlük durumlarda aşırı derecede endişelenirler. Bir buluşmaya geç kalmak gibi küçük durumlardan bile rahatsız olurlar. Bu onların sosyal ilişkilerini, işlerini ve okullarını etkileyebilir.

Bu nedenle, uygun destek ve tedavi almaları hayati derecede önemlidir. Bu durumdaki birini tanıyorsanız, kendilerini daha iyi hissetmelerine nasıl yardımcı olabileceğiniz aşağıda açıklıyoruz.

Yaygın anksiyete bozukluğu nedir?

Amerikan Psikiyatri Birliği, bunu bir dizi yaşam olayı hakkında aşırı kaygı ve endişe olarak tanımlar. Bu bozukluğu olan yetişkinler genellikle sürekli iş sorumlulukları, sağlık, finans, aile ve ev işleri ile meşgul olurlar. Çocuklar ise, okulda nasıl oldukları konusunda endişelenme eğilimindedirler.

Bu bozukluğun temel özellikleri, kaygı ve endişeyi kontrol etmenin zor olmasıdır. Aynı şekilde, kaygının yoğunluğu, süresi ve sıklığı olayın ciddiyeti ile orantısızdır.

Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal Elkitabı (DSM-V), bu bozukluğu doğru bir şekilde teşhis etmek için aşırı kaygı ve endişenin en az 6 ay boyunca mevcut olması gerektiğini belirtir.

Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerde aşağıdaki zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklar da görülür:

  • Huzursuzluk, sinirlilik veya kapana kısılmış hissetme
  • Bitkinlik
  • Konsantrasyon zorluğu ve insomni
  • Sinirlilik
  • Kas gerginliği
gece uyuyamayan kadın

Yaygın anksiyete bozukluğu olan birine nasıl yardım edilir

Yaygın anksiyete bozukluğuna sahip olmak acı çekmeye neden olur. Bu nedenle, kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için çevrelerindeki kişilerin desteği çok önemlidir.

Ancak, birçok insan doğru yardımı nasıl sunacağını bilmiyor. Ailenin ve arkadaşların yardım ettiklerini düşündükleri için müdahale etmeleri yaygındır, ancak yanlışlıkla hastanın durumunu daha da kötüleştirebilirler. Bunun olmasını önlemek için bu ipuçlarını dikkate alın.

Nasıl hissettiğini öğrenin

Onlara ne hissettiklerini ve nasıl hissettiklerini sorarak başlayın. “İyiyim” diye cevap vermeleri normaldir. Ancak, gergin veya tedirgin olduklarını fark ederseniz, iyiymiş gibi görünmediklerini fark etmelerini sağlayabilirsiniz.

Buradaki fikir, ne yaşadıklarını bilmek ve bizim bakış açımızdan varsaymamaktır.

Dinleyin ve empati kurun

Duygularını, hislerini ve düşüncelerini iletirken araya girmeyin veya gereksiz tavsiyelerde bulunmayın. Müdahale ettiğinizde ise empatik cevaplar vermeye çalışın.

Yaygın bir hata, acılarını gözardı etmektir. Bazen karşımızdaki kişiye “moralini düzelt” veya “endişelenme” diyerek yardımcı olmaya çalışırız. Bu tür bir yanıt, iyi niyetli olsanız bile, durumlarına yardımcı olmaz.

Duygularını doğrulamak

Empatik olmak, diğerinin duygularını anlamak, meşrulaştırmak ve onaylamak anlamına gelir. Hissettiklerini için onu suçlamayın veya hislerini önemsizleştirmeyin. Örneğin, bunu yapmanın bir yolu, onlara aynı zamanda endişe yaşadığınızı ve bunun ne kadar zor olabileceğini bildiğinizi söylemektir.

Sakin kalım

Bir diğer yaygın hata, endişeli kişiye üzülmek veya endişeleri hakkında endişelenmektir. Yapılacak en iyi şey, onları sakinleştirmeye yardımcı olmak için sakin kalmaktır.

Bunu yapmak için sakince konuşmak, vücudunuzu rahatlatmak ve yardım etmek için orada olduğunuzu bilmelerini sağlamak en iyisidir.

Kaygısı olan kişiye yakın olan kişilerin bu süreçte kendilerini hüsrana uğramış ve bitkin hissetmeleri normaldir. Böyle hissediyorsanız yardım isteyin. Siz iyi değilseniz, destek olmanız zorlaşacaktır.

Profesyonel yardım almalarını önerin ve teşvik edin

Profesyonel yardım ve teşhis almamış bir kişiyse, bu ilk adımı atması için sevdiklerinin desteği hayati önem taşır. Uzmanların (psikologlar, psikiyatristler veya ruh sağlığı kuruluşları) iletişim bilgilerini öğrenin ve birlikte gitmeyi teklif edin.

Bir profesyonelden yardım almak istemiyorlarsa, onları bu kararı vermeye zorlamayın. Onları ikna etmenin bir yolu, mevcut tedavileri öğrenmek ve bunlardan herhangi birini kullanmayı seçerlerse faydalarını göstermektir.

Tedavi sırasında onlarla birlikte gidin

Bir uzmandan destek almaya başlamış olsanız bile, sık sık yardım sunmaya çalışın. Yakın insanlardan gelen desteğin, hastaların daha iyi hissetmeye başlamasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Yardımcı olmak için yaygın anksiyete bozukluğu hakkında bilgi edinin

Yaygın anksiyete bozukluğu ile ilgili çok sayıda çalışma ve yayın bulunmaktadır. İdeal olarak, semptomları, tedavileri ve önlenmesi hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmelisiniz. Ne kadar çok bilirseniz, durumu o kadar iyi idare edersiniz ve daha iyi yardım sunabilirsiniz.

doktorla konuşan baş ağrılı adam

Yaygın anksiyete bozukluğuna yardımcı olmak önemli bir görevdir

Yaygın anksiyete bozukluğunun teşhis edilmesi zor olabilir. Semptomlar tek bir konuya odaklanmaz. Gerginlik genellikle orta derecededir, kroniktir ve panik atak yoktur. Genel olarak konuşursak, hepimizin bazen sahip olduğu bir endişe duygusudur.

Ancak, sıradan endişe ile farklılıklar vardır. Normal endişe az ciddidir ve diğer daha acil şeylerle ilgilenmek için bir kenara koyabilirsiniz.

Öte yandan, yaygın anksiyete bozukluğunu kontrol etmek zordur ve genellikle görünür bir neden olmadan başlar. Bazı YAB hastaları kendilerini neyin sinirlendirdiğini tarif edebilirken, diğerleri bunu başaramaz.

Bu bozukluğu olan birçok kişi, profesyonel yardım aramadan yıllarca semptomlarıyla yaşadı. Bu durumlarda, durumları zaman içerisinde çok şiddetlenebilir. Bu durumda, iyilik halini elde etmek için genelde klinik bakım gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • American Pshychological Association. APA Dictionary of Psychology: generalized anxiety disorder [Internet]. American Pshychological Association, 2021. 8 de marzo de 2021: https://dictionary.apa.org/endogenous-depression
  • Amercian Psychiatric Association. Manual diagnóstico y estadístico de los trastornos mentales DSM 5. Quinta Edi. London: Amercian Psychiatric Publishing; 2013. 222-226 p.
  • Capafons, Antonio, Tratamientos psicológicos eficaces para la ansiedad generalizada. Psicothema [Internet]. 2001;13(3):442-446. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=72713309
  • Marrero Quevedo Rosario J., Carballeira Abella Mónica. El papel del optimismo y del apoyo social en el bienestar subjetivo. Salud Ment  [Internet]. 2010; 33( 1 ): 39-46. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0185-33252010000100005&lng=es.
  • Morrison J. DSM-5. Guía para el diagnóstico clínico. Manual Moderno, editor. México; 2013. 191-193 p.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.