Yeşil Elmanın Şaşırtıcı 8 Faydası

Tadındaki tatlı ve ekşi mükemmel karışımın yanı sıra, yeşil elmanın sağlığa inanılmaz faydaları vardır. Bu yazımızda, her gün bir adet yeşil elma yemenin sağlığa iyi gelmesinin nedenlerini açıklıyoruz
Yeşil Elmanın Şaşırtıcı 8 Faydası
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Yeşil elma, tat alıcılarımızda ekşimtırak ve asitli bir tat bırakır. Bu harika meyve, hem vücudumuza hem de sağlığımıza iyi gelir.

Elmaların sağlığımız için iyi olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat, yeşil elma diğerlerinden daha sağlıklıdır. Özellikle de içerdiği antioksidanlar ve asidik özelliği, herhangi bir arındırıcı diyet için veya kilo verme programı için idealdir.

Yeşil elma, sabahları yulaf ezmesiyle çok iyi gider. Ayrıca salataya dilimleyerek veya bütün olarak yiyebilirsiniz. Günün her saatinde açlıkla mücadele etmek için çok güzeldir.

Eğer hala ikna olmadıysanız veya bu çeşidin diğerleri kadar tatlı olmadığını düşünüyorsanız, günlük beslenmenize yeşil elmayı neden dahil etmeniz gerektiğini açıklayan 8 maddeyi aşağıda bulabilirsiniz:

1. Yeşil elmada yüksek lif içeriği vardır

Elma suyu veya tatlılardan bahsetmiyoruz. Yapılması gereken en iyi şey, yeşil elmayı kabuğuyla beraber yemektir. Bunu yaparak, içindeki lifi alabilirsiniz. Bu, sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

  • Lif, bir besin maddesi olmaktan çok, iç dengemiz ve metabolizmamız için vazgeçilmez bir yardımcıdır.
  • Aynı zamanda yeşil elma ağaçları, meyvelerine polisakkaritler ve lignin de sağlarlar. Bunlar, kolon sağlığınız için hayati önem taşımaktadır.

2. Yüksek mineral içeriğe sahiptir

yeşil elma

Elma çok önemli bir mineral olan demir bakımından çok zengindir. Örneğin, kanımızdaki oksijen seviyesini artırır, anemiyi kontrol eder ve kadınlara özgü sağlık konularında yardımcı olur. Bu meyvede bulunan diğer harika mineraller de şunlardır:

  • Çinko
  • Bakır
  • Manganez
  • Potasyum

Eğer yorgun hissediyorsanız veya günün sonunda enerjiniz düşmeye başladıysa, yeşil bir elma yemekten çekinmeyin.

3. Kilo mu vermek istiyorsunuz? Beslenmenize yeşil elmayı dahil edin

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, buna hergün 2 adet yeşil elma yiyerek başlayın. Eğer çeşitliliğe sahip ve dengeli bir diyete sahipseniz, bu meyve;

  • Kan şekeri seviyesini azaltır.
  • Daha tok hissettirir.
  • Kolesterol seviyesini düşürür.
  • Karın kaslarınızın çevresindeki yağdan kurtulmanızı kolaylaştırır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Elma Sirkesi ile Detoks Diyeti

4. Yeşil elma, erken yaşlanma ile savaşır

yeşil elma ile gençleşin

Eğer daha genç ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, yeşil elmayı deneyin. İçeriğindeki antioksidanlar, hücresel yapılanmayı ve yenilenmeyi sağlar.

Aynı zamanda, karaciğer sağlığınızı optimize ederler. İyi bir karaciğer dengesinin bütün sağlığımıza iyi geldiğini unutmamalıyız.

5. Yeşil elma, diyabeti önler

Diyabeti önlemek için yeterli olmasının yanı sıra, eğer diyabetten muzdaripseniz de önerilmektedir. Hepimizin de bildiği gibi, çoğu diyabetik diyette fruktoz sebebiyle yeşil elma yoktur.

Fakat, yeşil elma bize, kan şekerimizi kontrol etmemize yardımcı olan, pektin adı verilen bir çeşit lif sağlamaktadır. Örneğin tarçınla elma yemek, güne başlamak için mükemmel bir yoldur. Ayrıca tatlı isteğimizi de tatmin eder.

6. Metabolizmanızı bu meyve ile hızlıca harekete geçirin

Yeşil elmadaki mineraller sayesinde metabolizmanızı çalıştırabilirsiniz. İçindeki bakır, demir, potasyum ve manganez, faydalı süreçleri destekler.

Kahvaltıyı atlamanın metabolizmanızı yavaşlatacağını asla unutmayın. Diğer yandan, her sabah yulaf ezmesi ile elma yiyerek ve bir bardak beyaz çay içerek, faydaları görmeye başlayacaksınız.

7. Yeşil elma enflamasyon ile savaşır

yeşil elmanın faydaları

Yeşil elmanın kabuğu T hücrelerimize yardımcı olan enzimler içerir. Bunlar, enflamasyon ile savaşan bir çeşit lenfosittir.

Ayrıca, kabuğun içerisinde bulunan pektin bize enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı vitamin ve mineralleri sağlar. Eğer artrit veya artrozdan muzdaripseniz, elmayı kabuğuyla beraber yiyin!

8. Kanın pıhtılaşmasını destekler

Yeşil elma K vitamini seviyemizin artmasını sağlar. Bunun da bir sonucu olarak, yaralarımızı iyileştirmek kolaylaşır.  K vitamini anti-hemorajik bir ajan olarak görev yapar.

Bir enfeksiyon hastalığından muzdarip olmanız veya hasta olmanız durumunda, bu vitamin seviyesinin düşük olması çok yaygın bir şeydir. Aynı zamanda, diş eti kanamasına da yatkınsanız, daha fazla yeşil elma yemeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Güne Doğru Başlamak için 7 Yeşil Elmalı Smoothie
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Güne Doğru Başlamak için 7 Yeşil Elmalı Smoothie

Yeşil elma en lezzetli meyvelerden biridir. Elmalı smoothie, diğer gıdalarla birleştirildiğinde, günü iyi geçirmeniz için size bol bol enerji verir...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.