Yeşil Muz Ve Sağlığa 7 Farklı Faydası

Yüksek potasyum içeriği sayesinde, yeşil muz kalp sağlığınız için mükemmeldir. Bu yazıda bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin!
Yeşil Muz Ve Sağlığa 7 Farklı Faydası
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yeşil muz Latin Amerika’da kullanılır ve çeşitli şekillerde hazırlanabilir. Haşlanmış, pişmiş veya kızartılmış şekilde, birçok yemek için mükemmel bir tamamlayıcıdır.

Yeşil muz besinsel olarak, B6 gibi vitaminler ve demir gibi mineraller ile birlikte lif, potasyum, C vitamini ve beta-karoten açısından mükemmel bir kaynaktır. Vücudunuza çok fazla enerji vermenin yanı sıra, sağlığınıza aşağıda konuşacağımız bazı faydaları sağlar.

1. Yeşil muz kalp atış hızınızı iyileştirebilir ve düzenleyebilir

olmamış muz

Yüksek potasyum içeriği sayesinde, yeşil muz yemek kalp atış hızınızı düzenlemeye yardımcı olur. Bunun nedeni, potasyumun kalbinizi düzensiz bir kalp atışına neden olabilecek herhangi bir hasardan koruyarak kan basıncınızı düzenlemesine yardımcı olmasıdır.

Orta büyüklükte bir yeşil muz, yaklaşık 400 mg potasyum içerir; yetişkinler için tavsiye edilen miktarın 4700 mg (ve çocuklar için 3800 – 4500 ml arasında değişir) olduğunu düşünürseniz, bu günlük dozun büyük bir miktarıdır.

2. Gastrit ve diğer mide problemleri ile savaşır

gastrit ve mide problemleri

Yeşil muz nişasta açısından çok zengindir. Mide mukozasının mükemmel koruyucusudur. Yeşil muz eğer aşağıdaki sorunlardan herhangi birinden muzdaripseniz sizin için faydalı bir besindir:

 • Gastrit
 • Mide yanması
 • Mide ülseri

Ancak bu durumlarda,muzu doğru bir şekilde hazırlamanız ve kızartmaktan kaçınmanız önem taşımaktadır. Genellikle kızartırken kullandığımız yağ, muzun sahip olduğu faydanın neredeyse hepsini elimine edecektir. Haşlayıp biraz tuz ve zeytinyağı ile karıştırıp yemek en çok tavsiye edilen seçenektir.

3. Bağırsak rahatsızlıkları ile savaşır

Düzenleyici ve prebiyotik bir etki yarattığı için, yeşil muzdaki nişasta içeriği, yüksek fermante edilebilir bir lif türüdür ve kolonun işlevini iyileştiren iyi bakteriler için çok yararlıdır.

Yeşil muz tüketmek bağırsak florasını yenilemenize yardımcı olur. Bağırsak florasını zayıflatan bir dizi antibiyotiği bitirdiyseniz, bu yiyeceği beslenmenize dahil etmek iyi bir fikirdir. Crohn hastalığı veya kolit gibi bağırsak hastalıklarına da faydalıdır.

4. Koruma kalkanlarınızı güçlendirir

Tıpkı sarımsak gibi yeşil muz da B6 vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Bu özellikle yaşlı insanlarda, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için önemlidir.

Yaşla birlikte daha yaygın olarak görülen birçok hastalık enflamasyona neden olabilir; bu nedenle, vücudunuzun, sağlıklı kalabilmek için B6 vitaminine daha fazla ihtiyacı vardır. B6 vitamini suda çözünebildiğinden, muzu buharda pişirip bu besini olabildiğince korumak iyi bir fikirdir.

kan hücreleri bakteriler

5. Kan basıncınızı düzenler

Potasyum vücudunuzun sağlığı için çok önemlidir. Sadece arterlerinize faydalı olmakla kalmaz; ayrıca, kalpte çok önemli olan kas kasılmalarına yardımcı olur.

Yüksek kan basıncından muzdarip olduğunuzda, potasyum, magnezyum ve kalsiyum alımını artırmak en iyisidir. Yeşil muzda bol miktarda potasyum ve magnezyum vardır.

Bu nedenle bunları tüketmek harika bir fikir olacaktır. Yüksek kan basıncı için zaten ilaç kullanıyorsanız, bu ilaçlar genelde potasyumu artırdığı için daha da dikkatli olun.

6. Kolesterolü düşürür

200 gramlık yeşil muz 5 grama kadar protein sağlar ve bu da onu kolesterol düzeylerini düşürmek için mükemmel bir seçenek haline getirir.Obezite, tip 2 diyabet ile ilişkili hastalıklar ve bazı kanser türleri gibi sorunları önlemek istiyorsanız bu önemlidir.

7. Obeziteyi önlemeye yardımcı olur

pantolonu kapatamamak

Yeşil muzda bulunan nişasta muzu tükettikten sonra uzun süreli bir tokluk sağlayacaktır ve ayrıca bu, doğal olarak yağ seviyesi düşük bir gıdadır.

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, öğünlerinize aşırıya kaçmadan yeşil muz ekleyebilirsiniz; ancak karbonhidrat açısından da zengin olduklarını da unutmayın. İsterseniz haşlanmış, püre olarak veya buharda pişirerek tüketebilirsiniz.

Yeşil muz yerken dikkat edilmesi gerekenler

Yeşil muzun sağlığınıza birçok yarar sağlayabileceğini aklınızda bulundurun; fakat karaciğer problemleri veya böbrek yetmezliği çekiyorsanız yeşil muz tüketmekten kaçının.

Bu önemlidir; çünkü eğer böbrekleriniz hasar görürse, aşırı potasyum zamanla atılamamaya başlar. Bu da, bu mineral seviyesinin yükselmesine sebep olur ve hiperkalemi riskinizi artırır; böylelikle aşağıdakilere yol açabilir:

 • Hipervantilasyon
 • Bulantı
 • Zayıf kalp atışı
 • Zayıf nabız
 • Kalpte ciddi bir hasar
İlginizi çekebilir ...
Saçlarınız ve Yüzünüz için 5 Muz Maskesi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saçlarınız ve Yüzünüz için 5 Muz Maskesi

Muz, cildinizin ve saçınızın sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal bir meyvedir. Bu makalede size 5 muz maskesi gösterece...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Chandler, S. (1995). The nutritional value of bananas. In Bananas and Plantains. World Crop Series. https://doi.org/10.1007/s10298-008-0296-0
 • Crepaldi, G & Allegri, G & De Antoni, A & Costa, Carlo & Muggeo, Michele. (1975). Relationship between tryptophan metabolism and vitamin B6 and nicotinamide in aged subjects. Acta vitaminologica et enzymologica. 29. 140-4.
 • D’Elia, L., Barba, G., Cappuccio, F. P., & Strazzullo, P. (2011). Potassium intake, stroke, and cardiovascular disease: A meta-analysis of prospective studies. Journal of the American College of Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2010.09.070
 • Granado Cassettari, V. M., Machado, N. C., Lourenção, P. L., Carvalho, M. D., & Ortolan, E. P. (2015). Mo1187 Green Banana Biomass Supplement Produces Healthy Bowel Performance and Reduces Laxative Requirement in Children With Chronic Constipation: An Interventional Study. Gastroenterology. https://doi.org/10.1016/S0016-5085(15)32132-6
 • Qian, B., Shen, S., Zhang, J., & Jing, P. (2017). Effects of Vitamin B6 Deficiency on the Composition and Functional Potential of T Cell Populations. Journal of immunology research2017, 2197975.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.