Yeterince Su İçmediğinizin 8 Belirtisi

Eğer bu belirtilerden birini fark ederseniz, bunu geri döndürmek için su içmelisiniz - ama vücudunuzun dengesini bozmamak için ılımlı olmanız önemlidir. 
Yeterince Su İçmediğinizin 8 Belirtisi

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

İnsan vücudunun yaklaşık % 70’inin sudan oluştuğu tahmin ediliyor. Bu yüzden en fazla bir hafta susuz kalmaya dayanabiliriz.  Kısacası yeterince su içmemek, vücudu olumsuz etkiler.

Bu hayati sıvı sağlıklı bir cilt, saçlar ve tırnaklar için gerekli olmasının yanı sıra vücuttaki metabolik ve katabolik reaksiyonlar için önemlidir. Bazen vücudunuza ihtiyaç duyduğu günlük suyu vermediğiniz zaman bazı fiziksel ve hatta zihinsel bozukluklar geliştirebilirsiniz.

Susamak dehidrasyonun en belirgin işareti olsa da, sıvı seviyeniz tehlikeli derecede düşük olduğunda sizi uyaran bazı güçlü sinyaller vardır.

Bunları biliyor musunuz?

Yeterince Su İçmediğinizin 8 Belirtisi

1. İdrarda değişimler

idrarını tutmaya çalışan kadın

Sağlıklı bir insan günde ortalama 6-7 kez idrara çıkmalıdır. Bu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, aynı zamanda gün içinde tükettikleri sıvı miktarına da bağlıdır.

Eğer günde 3-4 kez veya daha az idrara çıkıyorsanız, su tüketiminizi arttırmanız gerekir. Durum daha ciddiyse bir doktora başvurmalısınız.

Az su tüketimi böbrek sağlığını direkt olarak etkiler ve diğer ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

2. Düzenli baş ağrıları

Düzen baş ağrıları vücuttaki sıvıların dengesizliğinden kaynaklanabilir.

Su, düzgün kan akışını korumak ve vücudun yangısal reaksiyonlarını dengelemek için gereklidir. Dehidrasyondan kaynaklı olarak baş ağrısı çektiğinizde, hareket ettiğiniz zaman ağrı daha da yoğunlaşır.

Yeterince su içmeyen kişi hızlı hareket etmeye çalıştığı ve merdivenden inip çıkmak gibi küçük egzersizler yaptığı zaman gerginlik hisseder.

Eğer baş ağrılarının sıvı eksiklikliğinden kaynaklandığını düşünüyorsanız, suyu mineral tuzlarla karıştırıp içmek iyi fikirdir. 

3. Ağızda kuruluk

yeterince su içilmeyince kuruyan dudak

Vücudunuz düzgün tükürük üretimi için yeterince sıvı almadığı zaman ağzın kuruması normaldir.

Bu problemin yarattığı risk ağzın pH dengesinin bozulması ve sonuç olarak diş oyuklarında ve boğazda enfeksiyon oluşumudur. Eğer bu durumu yaşıyorsanız, elinizin altında bir şişe su bulundurun ve dudak nemlendiricisi kullanın.

4. Yeterince su içilmediğinde idrar renginde oluşan değişiklik

İdrar renginde değişiklik, özellikle güçlü bir koku eşliğinde ise, her zaman kırmızı bir bayraktır. Yeterli miktarda su içmediğiniz zaman, böbrekleriniz toksinlerden kurtulmakta sorun yaşar ve bu idrarın rengini büyük ölçüde değiştirebilir.

Koyu veya puslu ise, kronik dehidrasyon veya böbrek hastalığını teşhis etmek için bir doktora danışmalısınız. Bunu çözmek için su tüketiminizi yavaş yavaş artırın. Aynı anda birkaç bardak su içmek başka ciddi sorunlara da neden olabilir.

5. Halsizlik

masada uyuyakalan kadın

Su eksikliği oksijenin vücudunuzdaki hücrelere gitmesini engeller ve ciddi kronik halsizlik ataklarına neden olur.

Bazıları bunu bir kahve veya enerji içeceği tüketerek düzeltebileceğini düşünüyor ancak böyle bir durumda karaciğer aşırı yüklenir ve uzun vadede durumu daha da kötüleştirebilir.

Bunu önlemek için her sabah bir bardak ılık suyla güne başlayın.

6. Kaslarda kramp

Yeterince su içmemek dehidrasyonla beraber elektrolit seviyelerinizi değiştirebilir.

Bu, vücudunuzdaki potasyum, kalsiyum ve magnezyum seviyelerinin azaldığı anlamına gelir ve sonuç olarak kas kramplarına ve acıya neden olur.

7. Kabızlık

karın ağrısı yaşayan kadın

Günlük su tüketimi, bağırsakları nemli tutmak ve kabızlığı önlemek için çok önemlidir.

Sıvı alımınız düşükse, sindirim sisteminiz atıklardan kurtulmakta zorluk çeker ve bu da kolonda birikmelerine neden olur. Bunu önlemek için günde altı ila sekiz bardak su içmeniz ve lif bakımından zengin meyve ve sebzeler yemeniz önerilir.

8. Yeterince su içilmediğinde kuruyan cilt

Nemli, pürüzsüz bir cilde sahip olmak için, topikal kremler ve serumlardan daha fazlasına ihtiyacınız var. Günlük su alımınız, doğal yağ üretiminizin değişmesini ve kuruluğu önler, yaşlanmayı hızlandıran toksinleri yok etmeye yardımcı olur.

Cildinizin yağ üretmediğini fark ederseniz, bu durum susuz kaldığınızın ve daha fazla su tüketmeniz gerektiğinin bir işaretidir.

Sonuç olarak, vücudunuzun birçok işlevi su alımına bağlıdır. Yeterli miktarda su almamak, istenmeyen reaksiyonlara ve hastalıklara neden olabilir.

Daha ciddi rahatsızlıkların riskini ortadan kaldırmak için bu dehidrasyon belirtileri ile hemen ilgilenmek önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.