Yılancık Hastalığının (Erizipel) Tedavisi: Bilmeniz Gereken Her Şey

Yılancık hastalığı daha çok epidermi etkileyen bir bakteriyel enfeksiyondur. Selülit olarak bilinen deri hastalığına benzer. Ancak, selülit derinin daha derin katmanlarında meydana gelir. 
Yılancık Hastalığının (Erizipel) Tedavisi: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Yılancık hastalığı, grup A Streptokok bakterinin (strep boğaz ağrısına da sebep olan bakteri) yarattığı bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon ciltte büyük kırmızı kabarmalar oluşturur. Çoğu durum için en başta yüzü ve bacak bölgesini etkiler.

Semptomları

 • Ateş.
 • Üşüme.
 • Titreme.
 • Genel rahatsızlık hissi.
 • Kırmızı ve şişkin bir görüntü yaratan kabartı şeklinde cilt problemleri.
 • Bu bölgenin su toplaması da mümkündür. Yılancık hastalığı yüz kısmını etkilediğinde genelde burun ve her iki yanak bölgesinde yoğunlaşan iltihaplar oluşur.

Buna ek olarak, yılancık hastalığı bezelerde de enflamasyona sebep olabilir ki bu da hasta için acı verici olabileceğinden son derece rahatsız bir durumdur.

Bu yazımızı da okumanızı öneririz: Cilt Bakımında 7 Büyük Hata

Nedenleri

yılancık hastalığının sebepleri

Grup A streptokok bakteri cildin en dışındaki bariyeri delip girdiğinde yılancık hastalığına sebep olur. Bu bakteri normalde cilt üzerinde ve başka yüzeylerde hiçbir zarar vermeden yaşar. Ancak, girebileceği  kesikler ya da yaralar bulduğunda enfeksiyona yol açar.

Ayak mantarı ve egzama gibi ciltte yarıklar oluşturan rahatsızlıklar da bazen yılancık hastalığıyla sonuçlanabilir. Burun ya da boğaz enfeksiyonu geçirmeyle birlikte bu bakteri burun kanallarından geçerek yayıldığında da yılancık hastalığına sebep olabilir.

Yılancık hastalığı nasıl tedavi edilir?

İlaç tedavisi

Yılancık hastalığı vakalarının çoğundan streptokok bakteri sorumludur. Bu yüzden enfeksiyon tedavisi için kullanılan başlıca ilaç penisilin olmuştur. Ağız yoluyla ya da kas içi olarak alınan penisilin, yılancık hastalığının tipik vakalarının çoğunu tedavi etmekte yeterlidir. Tedavinin 5 gün uygulanması gerekir fakat enfeksiyonda bir düzelme olmazsa doktorunuz bu süreyi uzatabilir.

Hastanın penisiline alerjisi varsa birinci nesil sefalosporin de bir seçenektir. Sefalosporin, penisilinle kesişen bir tepkime yaratabileceği için ciddi penisilin alerjisi geçmişi olan hastalara çok dikkat ederek verilmelidir.

Klindamisin de tedavide kullanılan bir seçenektir. Ancak grup B streptokok bakteri bu ilaca karşı dirençlidir. Enfeksiyon durumlarının çoğunda staphylococcus aureus bakterisini tedavi etmek gerekmez. Bununla birlikte, penisilinle iyileşmeyen ya da yılancık hastalığı anormal boyutlara ulaşan hastalar için tedavi şarttır.

Bazı araştırmacılar, yüzde ortaya çıkan yılancık hastalığında olası bir staphylococcus aureus enfeksiyonunu tedavi ederken, dikloksasilin ya da nafsilin gibi penisilinaz dirençli antibiyotikler deneyerek gözleme dayalı bir tedavi uygulanması gerektiğine inanıyor. Ancak bu öneriyi destekleyen bir kanıt henüz bulunmuyor.

Roksitromisin ve pristinamisin yılancık hastalığının tedavisinde son derece etkili ilaçlardır. Bu ilaçların kullanımının penisilin kullanımına kıyasla daha etkili olduğunu ve daha az yan etkilere yol açtığını gösteren bazı araştırmalar var. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu ilaçların Amerika’da kullanımını onaylamamış olsa da şu an Avrupa’da kullanılmaktadır.

FDA’nın akut bakteriyel enfeksiyonlarda ve cilt tedavilerinde kullanılmak üzere onayladığı 3 tane antibiyotik var: oritavansin (Orbactiv), dalbavansin (Dalvance) ve tedizolid (Sivextro). Bu etkenler S taphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Streptococcus agalactiae ve Streptococcus anginosus gibi birçok bakteriye karşı etkilidir.

Ameliyat

yılancık ameliyatı

Doktorlar, enfeksiyon hızlı bir şekilde ilerlemiş ve sağlıklı dokuları öldürmüş (nekroz) ise son çare olarak ameliyata başvurur. Bu durumda ölü dokuyu almak için cerrahi müdahale gerekir. Hasta antibiyotik tedavisini düzgün bir şekilde tamamladıktan sonra hastalığın nüksetmesinin önüne geçebilir; burada zamanında müdahale hayati önem taşıyor.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Bakteriyel Enfeksiyonları Önlemek İçin 7 Muhteşem Yiyecek

Antibiyotiklere ek olarak başka tedaviler de mevcuttur:

Acı ve ateş semptomlarının tedavisi

 • Buz torbası
 • Hidrasyon (mümkünse tüketim yoluyla).
 • Etkilenen uzvu yukarıda tutmak. Sorunlu bölgeyi yüksekte tutmak enflamasyonu ve acıyı azaltmak için önerilir.
 • Tuzla kaplamak. Ülser ve nekroz bulunan bölgeler tuzla kaplanmalıdır. Bununla birlikte, enfeksiyonun şiddetine göre 2 ila 12 saatte bir değiştirilmelidir.

Yılancık hastalığı için doğal çareler

yılancık hastalığı için doğal çareler
 • Badem yağı tedavisi. Soğuk sıkım badem yağı, anestetik erizipelden kaynaklanan kırmızılıkları gidermenin en etkili yollarından biridir. Badem yağını birkaç kez uyguladıktan sonra, kırmızı noktalar ya da lekeler hiç olmamış gibi cilt tamamen eski haline geri dönebilir.
 • Pelin otu tedavisi. Sorunlu bölgeyi pelin otu çayıyla günde 2 kez temizleyin. Daha sonra, doktorunuzun size reçetelediği ilacı için. Doktorunuz size muhtemelen antibiyotik vermiştir ki bu da enfeksiyonun erken evrelerindeyseniz etkisini daha fazla hissettirecektir.
 • Marul tedavisi. Marul uygulamak yılancık hastalığının tedavisinde kullanılmasıyla sizi şaşırtacak bir başka alternatiftir. Uygulamadan önce hafifçe haşlanmış olmasına dikkat edin.
 • Ebegümeci tedavisi. Deneyebileceğiniz bir başka yöntem de kaynattığınız ebegümecinin yaprakları ve köklerinden çıkan su ile bölgeyi sarmak.

Yılancık hastalığı için önerilen diyet

Bu diyette bolca meyve (günlük beslenmenizin %20’sini oluşturacak şekilde) tüketmelisiniz. Buna ek olarak, kızartılmış yiyecekleri ve etleri beslenmenizden tamamen çıkarmalısınız. Bunun yerine balık ve yumurta tercih edebilirsiniz. Bu diyeti 6 ay boyunca, sadece kısa süreli aralar verecek şekilde aksatmadan izlemelisiniz.

İlginizi çekebilir ...
Aloe Vera, Salatalık ve Greyfurt Suyu İle Kolesterolünüzü Düşürün
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aloe Vera, Salatalık ve Greyfurt Suyu İle Kolesterolünüzü Düşürün

Yüksek kolesterol, özellikle gelişmiş ülkelerde yaşayan modern nüfusu etkileyen bir problemdir. Bu lezzetli içecek ile kolesterolünüzü düşürebilirs...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Davis LMD. Erysipelas Treatment & Management. Medscape 2018.
 • FICA C ALBERTO. Celulitis y erisipela: Manejo en atención primaria. Rev. chil. infectol.  [Internet]. 2003;  20 (2): 104-110. http://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182003000200004.
 • Lucht F. Which treatment for erysipelas? Antibiotic treatment: drugs and methods of administering. PubliMed.gov 2001;128(3,2):345-7.
 •  T. Everything you need to know about erysipelas. 2017.
 • Synonyms of Erysipelas. National Organization for Rare Disorders (NORD).
 • Nitto DA, Idiazabal GM, Rodriguez VM y Rossi G.Erisipelas de miembros inferiores. Flebología y Linfología / Lecturas Vasculares 2007(5):221-284

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.