Yoga ve Yüksek Kan Basıncını Kontrol Etmek

Tıbbi tedaviyi bırakmamalısınız ancak daha iyi nefes almayı ve sorunları farklı bir bakış açısıyla değerlendirmeyi öğrendikçe yoga yüksek kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir. 
Yoga ve Yüksek Kan Basıncını Kontrol Etmek

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Yoga yalnızca formda kalmanıza yardımcı olmaz. Aynı zamanda sinir sistemini dengeler. Yüksek kan basıncını kontrol etmek için yapılabilir. Anksiyetenin, depresyonun ve stresin de kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Bu yazıda yogaya farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacağız.

Yoga çeşitli faydaları olan antik bir ruhsal egzersizdir. Dünyanın birçok yerinde binlerce insanın her gün yoga yapmasının elbette bir nedeni vardır.

Stres seviyesinin bu denli yüksek olduğu bir kültürün içinde büyümek, onu kontrol altında tutmak için, vücudumuza uyum ve denge kazandıracak doğal yöntemler bulmayı çok önemli bir hale getirir.

Yüksek Kan Basıncını Kontrol Etmek İçin Holistik Yoga

meditasyon eller

Yoga, yüksek kan basıncını kontrol etmek için sağlıklı ve doğal bir yöntem olabilir. Bu açıdan bakıldığında yogayı bütüncül bir disiplin gibi algılarız. Zihnimiz, duygularımız ve vücudumuz arasında doğrudan bir ilişki kurulmasını içerir ve sözde psikosomatik hastalıkları da iyileştirebilir.

Endişelerimizin ve düşüncelerimizin fazla olması her zaman sağlığımız açısından negatif etki yaratacaktır. Bizi hipetansiyonumuzu önlemekten alıkoyacaktır. Yoga sayesinde zihnimizi dinginleştirebiliriz. Bu nedenle yoga zihni sakinleştirmek için de kullanılabilecek bir yöntemdir.

Özellikle negatif durumlar veya kontrol edemeyeceğimiz şeylerle ilgili düşüncelerle kendimizi boğmamalıyız. Bunlar bizim enerjimizi tüketirler ve bizi zayıflatırlar.

Yüksek Kan Basıncını Kontrol Etmek İçin Stresten Kurtulun

Yüksek kan basıncının ortaya çıkışını en çok etkileyen faktörlerden biri strestir. Tamamen aktivite ve sorumluluklarla dolu stresli bir yaşam tarzı nedeniyle, belirsizlik, baskı ve anksiyete artar. Bu açıdan yoga, telaşımızı azaltmak ve bir şeyleri yavaşlatmak için idealdir.

Yogada kişisel farkındalık kazanmamızı sağlayacak pek çok sakinleşme tekniği kullanılır. Meditasyon aracılığıyla, kendinizi nefesinizle ilgili farkındalık kazanmaya odaklarsanız hipertansiyonunuzu düşürebilirsiniz.

Yoga, bir süre için zihnimizi susturan teknikler, egzersizler ve duruşlar içerir. Bunlar sağlığımız açısından sürpriz sonuçlara dönüşebilirler.

Yoga İle Yüksek Kan Basıncını Kontrol Edin Ve Önleyin

yoga yapan bir kadın

Yoga, ilaç almadan yüksek kan basıncını kontrol etmek için ideal bir tamamlayıcıdır. Fiziksel egzersiz yapılan ve iyi beslenilen sağlıklı bir yaşam tarzıyla bir araya getirildiğinde harika sonuçları olabilir. Üstelik hipertansiyonunuz yoksa bile yoga, hipertansiyonun ortaya çıkmasını önlemek için mükemmel bir yoldur.

Sebat ederek kan basıncınıza zarar veren sağlıksız alışkanlıklarınızı düzeltebilirsiniz. Ne de olsa yoga rutin alışkanlıklarınızın ve endişelerinizin farkına varıp onlara farklı bir açıdan bakmanıza yardımcı olur. Herhangi bir sorun, huzurlu bir ruh halindeyken değerlendirildiğinde göze daha az ciddi gözükecektir.

Yoga Yapmanın Diğer Faydaları

Ayrıca yoga yapmanın sağlık açısından pek çok faydası vardır:

 • Öncelikle egzersizler ve duruşlar (asanalar) sayesinde kaslarınızın esnekliği artacaktır. Yoga, esnekliği artıran hareketlerden oluşur.
 • Ayrıca yoga duruşunuzu iyileştirir ve düzeltir. Kendinizi genç ve sportif hissetmenizi sağlar.
 • Konsantrasyonu, mizah becerisini, canlılığı ve fiziksel gücü destekler. Böylece ruh halini iyileştirir.
 • Ayrıca maneviyata odaklanılan bir yoga seansında kendinizi derinden tanımak üzere iç gözlem yaptığınız bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Kim olduğunuzun farkına vardığınızda hayatta nerede durmanız gerektiğini anlar, kabullenişi ve iç huzuru keşfedersiniz.
 • Ayrıca yoga duygusal açıdan dengeli olmanıza yardımcı olur. Kendinize olan saygınızı güçlendirir. Saygı, empati ve sosyal farkındalık gibi değerleri destekler.
 • Üstelik vücudunuza duyduğunuz saygının artmasına yardımcı olur. Zayıflıklarınızın farkına varıp ona iyi bakmayı öğrenmenize yardım eder.

Yoga Size Özgürlük Ve Bağımsızlık Verir

Tüm terapatik meziyetleri sayesinde yoga bizi her tür bağımlılığı terk etmeye ve uyuşuk yaşam tarzını tersine çevirmeye davet eder. Ayrıca her zaman her yerde birkaç dakikalığına sakinleşmek için bir fırsat yaratabilirsiniz.

Yoga yapmak için pratik yapmak, çaba harcamak, adanmışlık ve sabır gerekir. Bu nedenle yoga, dayanıklılık kazanmanız için sizi zorlar ve teknikleri geliştirdikçe size harika ödüller verir.

Son olarak bu disiplin, hayatınızda, size mutluluk ve iyilik getiren yeni bir zihinsel odak noktası yaratmanıza yardımcı olur.

Ne duruyorsunuz? Deneyip görün!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hagins, M., States, R., Selfe, T., & Innes, K. (2013). Effectiveness of yoga for hypertension: Systematic review and meta-analysis. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine2013.
 • Labiano, L., & Brusasca, C. (2002). Tratamientos psicológicos en la hipertensión arterial. Interdisciplinaria: Revista de Psicología y Ciencias Afines = Journal of Psychology and Related Sciences, (1), 85–97.
 • Posadzki, P., Cramer, H., Kuzdzal, A., Lee, M. S., & Ernst, E. (2014). Yoga for hypertension: A systematic review of randomized clinical trials. Complementary Therapies in Medicine. Churchill Livingstone.
 • Tyagi, A., & Cohen, M. (2014, March 1). Yoga and hypertension: A systematic review. Alternative Therapies in Health and Medicine. InnoVision Communications.
 • Wang, J., Xiong, X., & Liu, W. (2013). Yoga for Essential Hypertension: A Systematic Review. PLoS ONE8(10).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.