Yoga Yaparken Kalori Yakabilir Miyiz?

Yoga yapmak, yaralanma riski olmadan kalorilerin etkili bir şekilde yakılmasına yardımcı olur. Yine de, başarılı sonuçlar elde edebilmek için onu her zaman sağlıklı ve dengeli bir diyetle kombine etmeniz gerekir.
Yoga Yaparken Kalori Yakabilir Miyiz?

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2019

Yoga, kendisine bakmak ve bedeniyle zihni arasında bir denge kurmak isteyen bireyler arasında giderek daha da popüler hale gelen bir disiplindir. Bununla birlikte, birçok kişi, yoga yaparken kalori yakıp yakamayacağını merak ediyor.

Yoga ve kilo vermek arasındaki ilişkiyi bu makale aracılığıyla keşfedin. Yoga yaparken aynı zamanda etkili bir şekilde kalori yakıp yakmadığınızı, birazdan paylaşacağımız kilit noktalarla keşfedebilirsiniz.

Neden Yoga Yapmalı?

Yoga ideal bir fiziksel aktivite olabilir. Bu uygulama vücudun sınırlarına saygı duyar ve kas ya da eklemlerini aşırı derecede zorlamaz.

Bu nedenle, her yaştan milyonlarca insanın, sağlıklarını korumanın bir yolu olarak yogayı seçmesi tesadüf eseri değildir. Yoganın size kazandırdığı duygusal ve zihinsel dengeye ek olarak, kaslarınızı sıkılaştırmaya ve eklemlerinizi güçlendirmeye de yardımcı olur.

Bu disiplin sayesinde esneklik, fiziksel güç, denge, konsantrasyon, dayanıklılık, enerji ve rahatlık kazanabilirsiniz. Buna ek olarak, bu teknik esnekliğe dayanır, ani hareketlerden kaçınır ve bu nedenle, yoga yapan bireyin yaralanma riski çok düşüktür.

Yani, yoga yapmak, kalori yakmak için faydalanabileceğiniz etkili ve risksiz bir seçenektir. Fiziksel yeteneklerinizi güçlendirip içsel gücünüzü geliştirirken yavaş yavaş kilo vermenize yardımcı olur.

yoga yapmak

Yakılan kalori miktarı yoganın türüne bağlıdır

Tüm fiziksel aktivitelerde olduğu gibi, yoga yaparken de kalori yakarsınız. Bununla birlikte, birçok yoga türü ve bunların arasında çok sayıda fark vardır. Bu türlerden bazıları gevşeme, meditasyon ve nefes alıp verme üzerine daha fazla odaklanır. Öte yandan, diğerleri daha dinamiktir ve bünyesindeki poz ve hareketler aracılığıyla odak noktası esneklik ve dayanıklılıktır.

Daha fazla enerji harcamanıza neden olacak bir spor arıyorsanız, daha aktif bir yoga türü seçmelisiniz. İhtiyacınız olan şey kaygı veya sinirlilikle mücadele etmek ve rahatlamak ise, iç gözlemsel bir yoga formunu tercih etmelisiniz.

Her iki durumda da, seçim yapabilmek için, kilo vermenizi engelleyen şeyin ne olduğunu bulmanız çok önemlidir.

Bikram Yoga olarak adlandırılan spesifik bir yoga türünün altını çizmek istiyoruz. Bu türde, odanın sıcaklığı 42°C’ye sabitlenir. Burada amaç daha fazla terlemeniz ve daha fazla kalori yakmanız için kalp atışınızı hızlandırmaktır.

Ayrıca bakınız: Yoga Yapmak Neden İyidir?

Beslenme çok önemlidir

Haftada birkaç kez egzersiz yapmanın yanı sıra kalori yakmak istiyorsanız, beslenme planınıza da dikkat etmelisiniz. Günümüzde, kalorileri saymak her zaman etkili olmayan eski bir yöntemdir; aynı zamanda hayal kırıklığı ve anksiyeteye neden olduğundan bahsetmeye gerek bile yok.

Ve kilo vermek istiyorsanız aklınızda tutmanız gereken bir şey var: beslenme uzmanları, sağduyunuzu kullanarak sağlıklı ve doğal bir beslenme planını tercih etmenizi öneriyor.

Bunun için, kalorilere odaklanmak yerine, aşağıda verilen ipuçlarını izlemelisiniz:

 • Sebze tüketiminizi artırın; salata, meyve suları, smoothieler, sebze soteleri vb. aracılığıyla.
 • Her zaman lif açısından zengin gıdaları tercih edin ve rafine gıdalardan uzak durun.
 • Şekeri diyetinizden çıkarın ve bal, stevia ya da Hindistan cevizi gibi sağlıklı tatlandırıcıları tercih edin.
 • İşlenmiş gıdaların tüketimini azaltın ve fırsat buldukça evde kendiniz yemek pişirin.
 • Yağları diyetinizden çıkarmayın. Bunun yerine, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, fındık, yağlı balık vb. kaliteli yağları tüketin.
avokado ve bitkisel yağ

Yoga yaparken kalori yakabilmek için ipuçları

Son olarak, metabolizmanızı etkin hale getirmek ve böylelikle kalori yakımını arttırmak için faydalanabileceğiniz bazı yönergeler paylaşacağız:

 • Aç karnına ve yemeklerin dışında, her gün en az 6-8 bardak su için.
 • Çok uzun süre oturmaktan kaçının ve en azından her saat başı ayağa kalkın.
 • Acı biber ve zencefil gibi baharatları diyetinize ekleyin.
 • Soğuk ya da en azından ılık su kullanarak duş alın. Bununla birlikte, kafanızda soğuk su kullanmaktan kaçının.
 • Gece boyunca ihtiyacınız olduğu kadar uyuyun.
 • Stresle mücadele edin.
 • Günün hiçbir öğününü atlamayın, özellikle de kahvaltı. En azından, üç ana öğün tüketmelisiniz ve isterseniz, kuşluk vakti ve öğleden sonra da bir şeyler yiyebilirsiniz.
 • Protein tüketiminizi artırın; bitki ve hayvan bazlı gıdaları her zaman orantılı olarak tüketin.
 • Yeşil çay ve kahve içebilirsiniz, ancak sadece ölçülü bir şekilde.
İlginizi çekebilir ...
Karpal Tünel Ağrısını Gideren Beş Etkili Egzersiz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Karpal Tünel Ağrısını Gideren Beş Etkili Egzersiz

Karpal tünel ağrısının çeşitli sebepleri olabilir. Bileğinizi sürekli hareket ettiren hareketler yapmak, bu sinir bozucu iltihaplanmaya neden olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.