Yoga Yapmanın Çocuklara Sağladığı İnanılmaz Faydalar

Çocuklar için yoga, kendilerinden daha emin ve çevrelerine karşı sorumluluk sahibi yetişkinler haline gelmelerine yardımcı olur. Ayrıca, rekabetçi bir unsuru olmayan bir spordur.
Yoga Yapmanın Çocuklara Sağladığı İnanılmaz Faydalar

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İster inanın ister inanmayın, çocuklar için yoga günümüzde daha popüler hale geliyor ve çocukların sağlığını iyileştirmek için çok faydalı bir yol olarak kullanılabilir.

Yakın zamana kadar, çocukların hayatlarındaki en önemli kısmın onların eğitimi olduğunu düşündük.

Bununla birlikte, artık, aktivitenin onların zihinsel sağlığının yanı sıra gelişimleri için de gerekli olduğunu biliyoruz. Ama çocuklar hangi egzersizleri yapmalı?

Geleneksel cevap futbol, basketbol ya da diğer sporlar olacaktır, ama bunların dışında başka bir dünya da var.

Oryantal felsefeler, bizi daha fazla ilgilendirecek vücutsal uygulamalar getiriyor. Bu yoganın son zamanlardaki yükselişinden belli oluyor, ama yoga çocuklar için de iyi mi?

Çocuklar ne zaman yogaya başlamalı?

çocuklar için yoga

Çocukların özelliklerini göz önünde bulundurarak yapılacak en iyi şey, çocuklarınızı 4 yaşından sonra yogaya başlatmaktır.

Şu anda, vücut yapıları zaten sağlamdır ve belirli bir psikomotor gelişime sahiptir. Onlar artık zaten kendi bedenlerinin bilincindedir ve kontrolünü ellerinde tutuyorlar.

Öte yandan, bazı insanlar bunun her türlü çocuk için yeterli bir disiplin olup olmadığını merak eder. Cevap olumludur.

Hem daha içine kapanık hem de daha dinamik olan çocuklar bundan faydalanacaktır. Fonksiyonel çeşitlilik gösterenler bile yoga uygulamalarını avantajlı bulacaktır.

Önemli olan kişilikleri için en uygun yoga kursunu bulmaktır.

Yoga, vücuttaki dengesizliklerin güçlendirilmesi ve düzeltilmesi için farklı yöntemler sunar.

Aynı zamanda bunlar, makalemizin devamında bahsedeceğimiz faydaları da sağlar.

Çocuklar için yoganın avantajlarını keşfedin

Rekabet olmadan kendilerini geliştirmeyi öğrenecekler

anne kız yoga

Yoga, kazanmadığınız ve kaybetmediğiniz birkaç spordan biridir. Ayrıca televizyonu açtığınızda yarışmalarını göremezsiniz.

Dahası, diğer egzersizlerle karşılaştırırsak, yoga eşsizdir.

Bu öğrenme biçimi çocuklar için temeldir. Yoga, başka bir kişiden daha iyi olma ya da bir ödül kazanma amacı olmadan gelişmeyi teşvik etmeye yardımcı olur.

Çocuğun, tatminin içeriden gelen bir şey olduğunu ve başkalarından tanınmaya ihtiyaç duymayacağı bir memnuniyetin varlığını bilmesi, mutlu olması için şarttır.

Çocuklar için Yoga, kendine dair bilgi sahibi olmayı teşvik eder

Öz-bilgiden söz ettiğimizde, genellikle iç dünyayı düşünürüz. Bunun temel bir parça olduğu doğru olsa da, vücudumuzla bilinçli bir ilişkiye sahip olmak da bize çok yardımcı olabilir.

Sınırlarınızın bilincinde olmak ve onların üstesinden gelebilme duygusu, kendinize olan saygının artmasına yol açan bir güç hissi verir.

Ayrıca, yoga bize her kas, her kemik, hatta her nefes alışımızı hissettirir.

Bu, kendimize daha fazla önem vermemizi ve vücudumuzun işlevlerine saygı duymamızı sağlar. Daha da ötesi, başkalarının düşmanlarımız değil, eşitimiz olduğunu bildiğimiz için, onların alanlarını da aynı ciddiyetle onurlandırmayı öğreniriz.

Stresi tespit edip kontrol etmeyi öğrenirler

çocuk meditasyon yapıyor

Bu konuda muhtemelen en önemli kısım “tespit”tir, çünkü bu olmadan stresi kontrol edemeyiz. Yoga aktiviteleri, kendisiyle gelen felsefedekine benzer bir şekilde rahatlama gerektirir.

Bundan dolayı, eğer duygusal durumunuz rahat değilse, uygulamaya hazır olduğunuz anda farkı göreceksiniz.

Bu karşıtlığı fark ettiğinizde, içinizde kendinizi kötü hissettiren bir duygu olduğunu anlayabilirsiniz. Aynı zamanda, onunla başa çıkmanın yolunu bulabilirsiniz.

Çoğumuz bu disiplinden uzak yaşayan yetişkinler olarak, zaten büyüdüğümüzde yoga yapmayı öğrenmenin ne kadar zor olduğunu biliriz.

Çocukluğundan beri bu beceriye sahip olmak büyük bir fark yaratır. Yoga, sakin bir şekilde gelişmenize ve sizin için en iyisini seçebilmenize yardımcı olan önemli bir araçtır.

İşte bunlar çocuklar için yoganın başlıca avantajları. Görebildiğiniz gibi, daha iyi davranmaları ve kendilerine ve içinde büyüdükleri çevreye saygı duymaları için büyümelerine yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


    • Dai C, Nabors LA, Vidourek RA, King KA, Chen C. Evaluation of an afterschool yoga program for children. Int J Yoga 2015;8(2):160-161.
    • Hagen I, Nayar US. Yoga for children and young people’s mental health and well-being: research review and reflections on the mental health potentials of yoga. Frontiers in psychiatry 2014;5:35.
    • Galantino ML, Galbavy R, Quinn L. Therapeutic effects of yoga for children: a systematic review of the literature. : Centre for Reviews and Dissemination (UK); 2008.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.