Yüksek Tansiyonun Düşmesi İçin Ne Yemelisiniz?

Bazı beslenme alışkanlıkları, genetik durumlar ve hastalıklar yüksek tansiyon riskini artırır. Bu yazıda, yüksek tansiyonun düşmesi için tüketebileceğiniz gıdalardan bahsedeceğiz.
Yüksek Tansiyonun Düşmesi İçin Ne Yemelisiniz?

Son Güncelleme: 12 Ekim, 2018

Yüksek tansiyon, atar damarlardaki kan basıncının artması olarak tanımlanan “kronik” bir hastalıktır. Kan basıncı iki ölçümle ifade edilir: Sistolik ve diyastolik. Bu ölçümlere, kalp kan pompalarken ve dinlenirken kan basıncının durumuna bakılarak karar verilir.

Bu yazıda, yüksek tansiyonun düşmesi için tüketebileceğiniz gıdalardan bahsedeceğiz.

Yüksek tansiyonun sebebi nedir?

Bazı beslenme alışkanlıkları, genetik durumlar ve hastalıklar yüksek tansiyon riskini artırır. Bu riski artıran en yaygın faktörler şöyle sıralanabilir:

Sodyum

Aşırı tuzlu şeyler tükettiğimizde kan basıncımız yükselir. Yüksek tansiyon hastalarının üçte birinin sodyuma karşı hassasiyeti vardır. Bunun nedeni sodyumun vücutta sıvı tutulumunun artmasına yol açmasıdır.

Renin üretiminin düşmesi

Afrika kökenli insanlar genelde daha az renin salgılarlar (renin, bir tür böbrek enzimidir). Bu da onların yüksek tansiyona karşı hassaslaşmalarına neden olur. Ayrıca renin ile bağlantılı olan ilaçlar da bu kişilere daha az etki eder.

İnsülin direnci

Bazı diyabet hastalarında da yüksek tansiyon sorununa rastlanır. İnsülin sempatik sinir sistemini uyarma kabiliyetine sahiptir ama bunu kan basıncını yükseltmeden yapar.

Bu yüzden insülin ile ilgili problemler, yüksek tansiyonla ilgili problemlerin doğmasına katkı sağlar.

Aşırı kilolu olmak ve obezite

spor yapan kilolu kadın

Vücut hacmi ve yüksek tansiyon arasında da yakın bir ilişki vardır. Kalp, yağlarla tıkanmış arterlere kan pompalamak için çok daha fazla çalışır. Bu da arteriyel duvarlara baskı yapar.

Genetik faktörler

  • Bazı genler, yüksek tansiyon riskinin doğmasına yol açabilirler. Yüksek tansiyon ile kalp ve böbrek hastalıkları arasında da ilişki vardır.
  • Aile geçmişinizde yüksek tansiyon varsa, sizde de ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Yaş

İnsan yaşlandıkça, arteriyel duvarlar incelir, hasar görür ve damarlar kalınlaşır. Bu da yüksek tansiyon riskini artırır. Arteriyel duvarlar esnekliğini kaybettikçe, kan akışı zorlaşır. 

Yüksek tansiyonun düşmesi için ne yemelisiniz?

Yüksek tansiyonun arkasında yatan nedenleri artık biliyoruz. Şimdi yüksek tansiyonun düşmesi için neler yapabileceğimizden bahsedebiliriz.

Fiziksel egzersizin ve daha rahat bir yaşam tarzının eşlik ettiği düşük sodyumlu ve dengeli bir beslenme programı, bu sorunla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. 

İşte yüksek tansiyonun düşmesi için tükebileceğiniz gıdalardan bazıları:

Sarımsak

sarımsak

Sarımsak herkes için faydalıdır ve süper güçlü bir antibiyotiktir. Günde bir veya iki diş (en iyisi çiğ olarak) yemek yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. 

Aç karnına bir diş sarımsak yemeye ne dersiniz? Sarımsak yüksek tansiyonu azaltmaya yardımcı olan alisin adlı bir bileşen içerir.

Domates

Domates yüksek tansiyonu azaltmaya yardımcı olan amino asitler içerir. Domateste bulunan likopen ve glütatiyon bileşenleri kan dolaşımını artıran iki güçlü antioksidandır.

Salatalarda, meyve sularında ve benzeri tariflerde domatese yer verin ve çiğ olarak tüketmeye çalışın.

Ananas

Bu meyve bol miktarda bromelan içerir. Bu enzim kan pıhtılarını çözer ve kanı sulandırır. Haftada en az bir kere ananas suyu için veya birkaç dilim ananas yiyin. Böylece bu tropik meyveden en iyi şekilde faydalanmış olursunuz.

Muz

muzlar ve muz dilimleri

Muz bol miktarda magnezyum ve potasyum içerir. İdrar söktürücü ilaçlar ve tansiyon ilaçları alan kişiler için önerilir.  Ayrıca krampları önlemede de etkilidir. İyi bir vitamin kaynağıdır. Muzu atıştırmalık olarak tüketebilir veya smoothielerin içine ekleyebilirsiniz.

Havuç

Havuç C vitamini ve beta-karoten bakımından zengindir. Dolaşım sistemindeki problemleri önlemek için birebirdir.

Kolesterolü düşürmek, damarları korumak ve damar tıkanıklığını önlemek için havuca çiğ (mesela rendelenmiş) olarak salatalarda ya da smoothielerde yer verebilirsiniz.

Bakliyatlar

Mercimek, nohut, fasulye, bezelye… Vücudunuza potasyum, magnezyum, B vitaminleri, demir ve lif sağlamak için bakliyatları haftada en az üç kez tüketin.

Bakliyatlar aynı zamanda temel yağ asitleri ve bitkisel proteinler açısından da oldukça zengindirler.

Turpgiller

Brokoli, lahana ve brüksel lahanası gibi sebzeleri içeren turpgiller, arteriyel bozulmayı önleyen ve kalp sağlığını koruyan antioksidanlar içerirler.

Tansiyonu kontrol altına almada etkili olan glikozinolatlarla dolu bu sebzeleri içeren binlerce tarif mevcuttur.

Limon

Bu narenciye, C vitamini ve flavonoid bakımından zengindir. Bu iki madde arterleri iyi durumda tutar ve esnekliklerini artırır. Böylece kanın kalbe fazla baskı yapması engellenmiş olur.

Salata sosu yapmak için limon kullanın veya bu harika sebze ile yemeklerinize lezzet katın.

Guava

Bu zengin tropik meyve, kötü kolesterolü azaltma ve iyi kolesterol düzeylerini yükseltme gücüne sahiptir. Guava ayrıca yüksek tansiyonun düşmesine de yardımcı olabilir.

Bu meyve tatlı olarak, öğleden sonra atıştırmalık niyetine yenebilir. Doğal ve ferahlatıcı bir smoothie yapmak için de idealdir.

Chia tohumu

bir kase chia tohumu

Chia tohumu, inanılmaz bir omega-3 yağ asidi, lif ve magnezyum kaynağıdır. Ayrıca diğer mineralleri de içerir.

  • Bir bardak süt, yoğurt veya meyve suyuna bir çay kaşığı chia tohumu ekleyin. Kahvaltıyla birlikte için.
  • Ayrıca tatlı, salata ve çorbaların üstüne de serpebilirsiniz. 
  • Tohumları canlandırmak için su ile nemlendirmeyi unutmayın.

Zerdeçal

Bu baharat çok özel bir tada sahiptir. Kötü kolesterolü (LDL) azaltmaya yardımcı bazı bileşenler içerir.

Zerdeçalın kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Bu baharatı pilav, makarna ve kızarmış yiyeceklere de ekleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.